dva-kluci-u-auta

Krátkodobé havarijní pojištění nejen na dovolenou

17. 7. 2024
|
Délka čtení: 10 min.

Vyrážíte na dovolenou nebo dlouhou služební cestu a rádi byste auto chránili pomocí havarijka? Pokud nestojíte o celoroční pojistku, můžete si vyřídit krátkodobé havarijní pojištění. Určitou formu ochrany vám zajistí i připojištění auta na dovolenou. V čem spočívají výhody krátkodobých pojištění a kde podobné produkty naráží na své limity?

Co je krátkodobé havarijní pojištění

Krátkodobé havarijní pojištění je specifický druh havarijního pojištění, který platí jen omezenou dobu – typicky 1 měsíc až půl roku. Produkt cílí především na osoby, jimž se nevyplatí celoroční havarijko, ale v určitém období by se jim pojištění hodilo. V praxi krátkodobé havarijní pojištění využijete například na letní či zimní dovolené v zahraničí nebo během služebních cest. Usnadnit vám může také prodej vozidla a další situace, kdy pojistku potřebujete sjednat jen na pár měsíců.

Na podobném principu funguje sezónní havarijní pojištění. To se však na rozdíl od krátkodobého havarijka sjednává na dobu neurčitou. Je však platné jen během hlavní sezóny, zpravidla od 1. dubna do 31. října. Sezónní havarijní pojištění je vhodné pro motocykly, kabriolety, veterány, obytné vozy a další vozidla využívaná zejména v letním období.

Věděli jste?

Pozor na maximální stáří vozidla

Stejně jako u dlouhodobého havarijního pojištění pojišťovny u krátkodobých produktů často stanovují maximální stáří vozidla, které lze havarijně pojistit. Nejpřísnější jsou z tohoto pohledu Pillow a Direct, kde si havarijko sjednáte u vozidel s maximálním stářím 15 let. Běžná je také hranice 20 let, kterou uplatňuje Allianz. Na trhu ale najdete i pojišťovny, kde žádné omezení neplatí – například Kooperativa, UNIQA nebo ČPP.

Cestovní pojištění auta do zahraničí vs. krátkodobé havarijní pojištění

Další alternativu krátkodobého pojištění auta do zahraničí přináší pojištění technické asistence. Jde o připojištění, které lze sjednat k cestovnímu pojištění. Představuje ideální doplněk, pokud na dovolenou cestujete autem. Zatímco krátkodobé havarijní pojištění vám standardně zajišťuje krytí stejných rizik jako klasické havarijko, u cestovního pojištění auta do zahraničí si pečlivě prostudujte konkrétní podmínky. Produkty se totiž napříč pojišťovnami značně liší.

Jen ve výjimečných případech vám cestovní pojištění auta do zahraničí přinese srovnatelnou ochranu jako havarijní pojištění. Obvykle jde spíše o asistenční služby, které vám pomohou s odtahem do nejbližšího servisu, opravou na místě, zapůjčením náhradního automobilu či převozem vozidla zpět do ČR.

Výhoda cestovního pojištění do zahraničí pro auto spočívá v možnosti sjednání výhradně na dobu dovolené, tedy klidně na týden. U krátkodobého havarijního pojištění bývá minimální doba platnosti alespoň jeden měsíc. Technickou asistenci vozidla k cestovnímu pojištění nabízí všechny hlavní pojišťovny.

Které pojišťovny nabízí cestovní pojištění s autoasistencí

PojišťovnaNázev produktu

AXA Assistance

Autoasistence

Kooperativa

Asistenční služba HOLIDAY

UNIQA

Asistenční služby Auto+

Allianz

Pojištění technické asistence po Evropě

Slavia

Asistenční služba Autoasistence

Direct

Auto asistence

Česká podnikatelská pojišťovna

Auto plus

ČSOB

Asistence vozidla na cesty

Generali Česká pojišťovna

Asistenční služby AutoCare

Zdroj: webové stránky pojišťoven, červenec 2024

Jak funguje havarijní pojištění na dovolenou

Krátkodobé havarijní pojištění je méně rozšířené než připojištění auta na dovolenou k cestovnímu pojištění. Produkt nabízí jen některé pojišťovny. Většinou vám kryje stejná rizika jako celoroční havarijko. Vztahuje se na:

  • dopravní havárie,

  • vandalismus a další škody způsobené neznámým pachatelem (například odřené auto na parkovišti),

  • přírodní živly (krupobití, povodně, vichřice, pád stromu, požár apod.),

  • krádež vozidla.


Běžnou součástí krátkodobého havarijního pojištění jsou i asistenční služby. Při sjednání pojištění se ujistěte, že jsou zahrnuté a zkontrolujte si, jaké podmínky se pojí s odtahem nebo opravou na místě. U obou služeb pojišťovny v rámci základních asistenčních služeb uplatňují poměrně nízké limity. Cena za poskytnuté služby je může výrazně překročit. Při opravě na místě může hrát roli i čas, který mechanik u vašeho vozidla stráví. U odtahu či repatriace zase vzdálenost od servisu, respektive od ČR. V případě odtahových služeb mějte na paměti, že se vždy počítá cesta tam i zpět.

Pokud chcete mít jistotu, že vám asistence náklady s případnou opravou či odtahem pokryje, připlaťte si za rozšířenou asistenci. U mnoha pojišťoven se pojí s neomezenými limity a oproti základní variantě zahrnuje také zapůjčení náhradního vozidla nebo náhradní ubytování.

Kde platí krátkodobé pojištění auta do zahraničí?

U povinného ručení je územní platnost stanovena zákonem. Pojistka vám platí ve všech zemích Evropského hospodářského prostoru a dalších převážně evropských zemích. Územní platnost havarijního pojištění si však určují pojišťovny samy. Pokud tedy uzavíráte havarijní pojištění na dovolenou, ujistěte se, že platí ve vaší cílové destinaci. V případě cestovního pojištění auta do zahraničí by žádné problémy nastat neměly – celý balíček si sjednáváte v rámci cestovního pojištění pro konkrétní zemi či region.

Kdy havarijko před dovolenou uzavřít

Krátkodobé havarijní pojištění si ideálně sjednejte zhruba týden před odjezdem. Některé pojišťovny budou chtít, abyste vozidlo vyfotili. Schválení fotek může zabrat několik pracovních dnů, raději zde počítejte s určitou rezervou. Najdete ale i pojišťovny umožňující sjednání havarijního pojištění na dovolenou v den odjezdu. Již běžným standardem je uzavření smlouvy online. Které pojišťovny krátkodobé havarijní pojištění nabízí?

PojišťovnaNázev produktuMinimální délka pojištěníSjednání havarijního pojištění v den odjezdu

Kooperativa

Havarijní pojištění na dovolenou

1 měsíc

NE

Allianz

Pojištění technické asistence po Evropě (kryje i havárie, živelní události či vandalismus)

V délce cestovního pojištění

ANO

Direct pojišťovna

Krátkodobé havarijko na dovolenou

1 měsíc

NE

Česká podnikatelská pojišťovna

Krátkodobé havarijní pojištění na dovolenou (jen ke stávajícímu povinnému ručení u pojišťovny)

1 měsíc

NE

Zdroj: Pojistné podmínky pojišťoven, červenec 2024


Pozor

I když pojišťovny sjednání v den odjezdu negarantují, je možné to stihnout. Například v případě, kdy auto ráno nafotíte a pojišťovna to stihne během pracovního dne schválit. Určitě na to ale nespoléhejte.

Kolik stojí krátkodobé havarijní pojištění

Při výpočtu ceny krátkodobého havarijního pojištění vychází pojišťovny z ceny ročního pojistného. Obvykle z ní vypočítají cenu pojistného na den a vynásobí ji příslušným počtem dnů – u pojištění na měsíc například číslem 31. V praxi výslednou částku ale většinou navýší. Krátkodobé havarijní pojištění bývá dražší, než kdybyste si sjednali klasické havarijní pojištění na dobu neurčitou.

Na kolik krátkodobé havarijní pojištění vychází? V tabulce jsme pro vás srovnali orientační ceny pro různá vozidla u pojišťovny Direct. Kalkulace počítá s řidičem středního věku, který jezdí alespoň 8 let bez nehod.

ceny krátkodobého havarijního pojištění na 1 měsíc

Kdy už se krátkodobé havarijní pojištění nevyplatí

Potřebovali byste krátkodobé havarijní pojištění vícekrát do roka? Při opakovaném využívání produktu si spočítejte, jestli se vám ještě vyplatí. Podívejme se například na vůz Škoda Scala z předchozí tabulky. Měsíční pojištění u Direct pojišťovny vychází na 1 670 Kč. Celoroční havarijní pojištění pro stejné vozidlo (1.0 TSI, 81 kW) ve variantě all risk lze v kalkulačce ePojisteni.cz sjednat již za cca 6 000–6 500 Kč.

U dlouhodobého produktu máte navíc šanci cenu ještě snížit, například sjednáním havarijka v balíčku s povinným ručením či jiným produktem pojišťovny. V našem modelovém případě by se tak krátkodobé havarijní pojištění pro Škodu Scala vyplatilo maximálně při sjednání třikrát do roka.

Kde a jak sjednat havarijní pojištění na dovolenou

Krátkodobé pojištění auta do zahraničí si nejsnáze sjednáte online na webových stránkách pojišťoven. Pokud uvažujete o celoroční pojistce nebo chcete zjistit, jestli se vám krátkodobé havarijní pojištění vyplatí opakovaně, podívejte se do naší online kalkulačky. Po pár kliknutích zjistíte, na kolik vás vyjde dlouhodobé havarijní pojištění. To by vás chránilo nejen na dovolené, ale nepřetržitě po celý rok. Při častějším cestování vychází výhodněji a u některých pojišťoven vám přinese i širší rozsah krytí.

Náš tip

U nových a lehce ojetých automobilů si k havarijnímu pojištění nezapomeňte sjednat pojištění pořizovací ceny – tzv. GAP pojištění. Při totální škodě nebo odcizení vozidla vám pojišťovna vyplatí částku, za kterou jste vůz pořídili. Za normálních okolností byste dostali jen reálnou cenu vozidla v době pojistné události. GAP pojištění je zpravidla možné sjednat u vozidel mladších 3 let.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.