bruneta-za-volantem-cerne-auto

Seznam nejzávažnějších přestupků, za které hrozí vysoká pokuta i zákaz řízení

Od roku 2022 začne platit upravený bodový systém. Změny se týkají zejména vážných dopravních přestupků, za které budou řidičům hrozit přísnější tresty. Na co se mohou řidiči “těšit”?

Pravidla silničního provozu existují proto, aby zajišťovaly plynulý a hlavně bezpečný provoz na silnicích, na kterých se denně pohybují miliony vozidel. Jak by to asi vypadalo, kdyby si každý řidič dělal, co chce? Bohužel i takové najdeme mezi zodpovědnými a slušnými řidiči, kteří dopravní předpisy s mírných odchylkami dodržují. 

Nový bodový systém zpřísní tresty za vážné přestupky

K potrestání řidičů porušující dopravní předpisy slouží v Česku od 1. července 2006 bodový systém. 

Za spáchání dopravního přestupku se řidičům přidělují tzv. trestné body, které jsou podle závažnosti ohodnoceny od 2 do 7 bodů. V případě extra vážných přestupků má policie právo řidiči na místě odebrat řidičský průkaz. O ten přijde i řidič, který body “nasbírá” postupně. 

Za velmi vážné dopravní přestupky se považují:

  • řízení pod vlivem alkoholu, drog a jiných omamných látek,
  • odmítnutí se podrobení testů na alkohol, drogy a omamné látky,
  • otáčení, couvání a jízda v protisměru na dálnici,
  • porušení zákazu předjíždění (např. přes plné dvě čáry nebo v nepřehledné zatáčce),
  • vjezd na železniční přejezd i přes výstražné znamení,
  • jízda na červenou.

Nová úprava bodového systému zpřísní postih motoristů za nejzávažnější přestupky, které bezpečnost provozu a jeho účastníky ohrožují nejvíce.

Řízení pod vlivem alkoholu či drog

V ČR platí nulová tolerance alkoholu  za volantem. Přesto policie opakovaně řeší dopravní nehody způsobené řidiči v podnapilém stavu či drog. 

Platí teď:  V současné době opilým řidičům hrozí pokuta až 20 000 Kč. Celkem 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců mohou obdržet řidiči, kterým policie v krvi naměří přes 0,3 ‰.

Bude platit od ledna 2022: Nová úprava zvýší sankce až na 25 000 Kč. Počet bodů se sice sníží na 6, ale prodlouží se zákaz řízení na 18 až 36 měsíců, což je pro většinu řidičů horší postih.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Odmítnutí se podrobení testů na alkohol, drogy a omamné látky

Ještě hůře je vnímán viditelně podnapilý řidič, který se odmítne podrobit testu na omamné látky.

Platí teď:  Takový řidič se vystavuje riziku pokuty až 50 000 Kč, přidělení až 7 trestných bodů a zákazu řízení na 12 až 24 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Nový systém zvýší finanční pokutu na částku 75 000 Kč. Počet bodů klesne na 6, ale zákaz řízení se zvedne na 18 až 36 měsíců.

Otáčení, couvání a jízda v protisměru na dálnici

Jakékoliv nestandardní chování na dálnicí může způsobit tragickou nehodu. Pokud se řidič rozhodne zastavit, couvat, otáčet se nebo jet v protisměru, měl by počítat s patřičným trestem za vážné ohrožení ostatních účastníků provozu.

Platí teď:  Nyní může být řidiči za takové chování udělená pokuta 5 000 až 7 000 Kč, navrch 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Dle nového bodového systému řidič zaplatí 7 000 až 25 000 Kč,  k tomu až 6 bodů. Doba zákazu řízení 6 až 12 měsíců bude zachována.

Porušení zákazu předjíždění

K vážným až tragickým nebezpečným dopravním nehodám, při nichž umírá nejvíce lidí (až 20 % ze všech nehod s následkem úmrtím), dochází při nesprávném, riskantním a nebezpečném předjíždění v místech, kde je to vyloženě zakázáno.

Platí teď:  Řidiči, který tento zákaz poruší, hrozí pokuta od 5 000 do 10 000 Kč, 7 trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Pokuta by měla činit 7 000 a 25 000 Kč a trestné body se sníží na 6 bodů. Délka zákazu řízení zůstane stejná 6 až 12 měsíců.

Vjezd na železniční přejezd i přes výstražné znamení

Vjetím na přejezd řidič ohrožuje především sebe a svou posádku. Strojvedoucí nemá šanci vlak zastavit včas, a tak každý rok na železničních přejezdech v důsledku srážky s vlakem zbytečně umírají lidé.

Platí teď:  Ještě letos bude pokuta za tento přestupek činit 2 500 až 5 000 Kč. Řidiči hrozí až 7 trestných bodů a zákaz řízení na 1 až 6 měsíců.

Bude platit od ledna 2022: Od nového roku se pokuta zvedna na 7 000 a 25 000 Kč. Počet bodů klesne na 6. Délka zákazu řízení se prodlužovat nebude.

Jízda na červenou

Posledním ze jmenovaných extra vážných přestupků je jízda na červenou, případně nezastavení na signál či pokyn policejní hlídky “stůj”.

Platí teď:  Za jízdu na červenou řidiči hrozí sankce 2 500 až 5 000 Kč, v případě recidivy 4 000 až 7 500 Kč, až 5 trestných bodů a zákaz řízení na 1 až 6 měsíců v případě opakování přestupku či očividného úmyslu nezastavit na pokyn.

Bude platit od ledna 2022: Od příštího roku řidičům hrozí zvýšená pokuta na 7 000 až 25 000 Kč, 6 trestných bodů a 1 až 6 měsíců zákazu řízení.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.