auto-misto-pro-ridice

Nejvíce rozbitých čelních skel evidují pojišťovny na jaře

29. 3. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Nejvíce rozbitých čelních skel evidují pojišťovny na jaře

Během zimních měsíců jsou mnohé silniční úseky kropeny posypovým materiálem, který má zvýšit bezpečnost jízdy na sněhu a případně i ledu. Na jaře se tento materiál stále nachází na silnicích, dokud není uklizen, anebo jej nespláchne první důkladný jarní déšť. Materiál v podobě drobných kamínků je častou příčinou poškození čelního skla. Na jaře proto pojišťovny evidují vyšší počty rozbitých čelních skel.

Například Česká pojišťovna uvádí, že po zimní sezóně řeší až 200 pojistných událostí denně. Ne vždy je přitom nutné poškozené sklo vyměnit. V každém případě se vyplatí mít sjednané připojištění čelního skla v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění, jehož cena se pohybuje kolem 500 Kč za celý rok. Pojištění se může vztahovat pouze na čelní sklo nebo na všechna skla vozidla. V případě poškození sklad uhradí jeho opravu nebo celou výměnu za nové sklo.

Průměrná cena výměny rozbitého čelní sklad dosahuje u osobních vozidel 9 000 až 10 000 Kč, u nákladních vozidel nejsou neobvyklé ani částky přesahující 100 000 Kč! Cena výměny je přitom závislá nejen na samotném sklu, ale také na konkrétním vozidle.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Kdy není nutná výměna?

Někdy stačí poškozené sklo opravit, výměna není vždy nutná. „Vždy záleží na tom, o jaké konkrétní poškození se jedná. Motoristé pak mají možnost zvolit kromě výměny skla také jeho scelení. Aby bylo možné poškození scelit, musí být prasklina mimo zorné pole řidiče, nesmí zasahovat do okrajů skla a její velikost by neměla překročit 8 až 10 centimetrů. Záruka na opravu provedenou odborným mobilním technikem je plně v kompetenci České pojišťovny,“ uvedl Petr Klas, ředitel Útvaru mobilních techniků v České pojišťovně.

Scelení poškozeného skla zvládnou zkušení mechanici i na místě, které si motorista sám zvolí, přibližně za 60 minut. Výhodou tedy je, že  poškozený nemusí ztrácet čas objednáváním do servisu apod. Navíc díky scelení nedojde k porušení těsnění z výroby či komplikaci s výměnou dálniční známky z poškozeného na nové sklo.

Rozbité čelní a tři různé způsoby řešení:

  •  1.  Připojištění  čelního skla - tento způsob je nejjednodušší. Stačí doložit zprávu o poškozeném čelním skle a pojišťovna si sama vyžádá potřebné doklady.

  •  2. Havarijní pojištění - pokud nemá poškozený sjednané připojištění, může si nechat uhradit pojistné  plnění vyplatit z havarijního pojištění. Pokud jej má a škoda přesahuje výši spoluúčasti, zbytek je uhrazen pojišťovnou. Pojištěný však musí počítat s tím, že mu tato škoda sníží bonus  a může navýšit pojistné.

  •  3. Povinné ručení - pokud poškozený odchytí viníka, od jehož vozu odlétl kamínek, může být škoda uhrazena z viníkova povinného určení. Při cestování autem je ale velmi složité zastavit auto a přimět jeho vlastníka, aby svou vinu uznal. Pro něj to znamená snížení bonusu a to nikdo nemá rád.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-aktualita
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2025

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    14. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?