Řízení pod vlivem se nevyplácí, škodu musí zaplatit viník
Řízení pod vlivem se nevyplácí, škodu musí zaplatit viník
Češi se alkoholu nevyhýbají a bohužel pod jeho vlivem často usedají za volant. Statistiky uvádí, že každý den způsobí nehodu až 12 opilých řidičů. Důsledky takových nehod vinný řidič nese zcela sám. Pojišťovna sice škody uhradí, po viníkovi však chce vyplacené peníze zpět.
Pojišťovny i policie jsou v tomto směru nekompromisní. A mají na to právo. Řízení pod vlivem alkoholu a dalších omamných látek je v Česku přísně zakázáno a pojišťovny jej mají ve výlukách. Pokud řidič pije, usedne za volant a způsobí nehodu, finanční následky jdou “na jeho triko”.
„Pokud řidič pod vlivem alkoholu zaviní dopravní nehodu, pojišťovna z jeho povinného ručení škodu poškozeným uhradí, toto vyplacené pojistné plnění však bude po viníkovi nehody vymáhat zpět. Zde platí nulová tolerance, alkohol za volant zkrátka nepatří,“ uvedla Ivana Buriánková z České pojišťovny. Postihu se nevyhnou ani osoby, které dechovou či krevní zkoušku odmítnou.
V roce 2016 způsobili opilí řidiči přes 4 300 nehod
Dobrou zprávou je, že počty nehody zaviněných opilými motoristy klesají od roku 2011. Špatnou zprávou je, že více než polovině opilých řidičů bylo naměřeno přes 1,5 promile alkoholu v krvi. V loňském roce šlo o 2 691 případů z 4 373. „Situace stále není optimální. Při kontrolách se běžně setkáváme s hazardéry, kteří usednou za volant pod vlivem návykové látky,“ řekl Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.
Víte, že řízení v opilosti do 1 promile je považováno za přestupek, nad 1 promile již za trestný čin pod vlivem návykové látky? Tuto hranici stanovily české soudy na základě dlouholeté praxe a zkušeností.
V loňském roce Policie ČR evidovala výše zmíněných 4 373 dopravních nehod, které způsobili pouze řidiči pod vlivem alkoholu. V desítkách případů došlo i k velmi vážným zraněním, kterým podlehlo 52 osob. Největší počet dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo zaznamenáno ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.
Rekord drží řidič z Brněnska
Neslavný rekord drží opilý řidič z Brněnska, kterému bylo na místě jím zaviněné nehody v krvi naměřeno 6,2 promile alkoholu. O rok později opravoval traktor, který se rozjel a zničil požární nádrž. Tentokrát měl v krvi “pouze” 4,9 promile. Za svou chybu zaplatil a to doslova. Pojišťovna po něm způsobenou škodu vymáhala zpět.
Pojišťovna sice zaviněnou škodu uhradí, ale ve většině případech ji chce zpět. Není neobvyklé, že se opilci kvůli své nerozvážnosti dostanou do dlouhodobých dluhů ve výši až několik set tisíc korun. Typickým příkladem je řidič z Olomoucka, který nezvládl řízení a narazil do stromu. Jeho opilý spolujezdec se “zapomněl” připoutat, a při nehodě byl vymrštěn z vozu a utrpěl zlomeninu páteře. Policie řidiči naměřila 4,6 promile a zjistila, že viník byl již jednou pro řízení v opilosti trestán. I zde pojišťovna škodu poškozeným uhradila, ale poté ji vymáhala po opilém viníkovi.