reflexnivesta

Řízení pod vlivem se nevyplácí, škodu musí zaplatit viník

Řízení pod vlivem se nevyplácí, škodu musí zaplatit viník

Češi se alkoholu nevyhýbají a bohužel pod jeho vlivem často usedají za volant. Statistiky uvádí, že každý den způsobí nehodu až 12 opilých řidičů. Důsledky takových nehod vinný řidič nese zcela sám. Pojišťovna sice škody uhradí, po viníkovi však chce vyplacené peníze zpět.

Pojišťovny i policie jsou v tomto směru nekompromisní. A mají na to právo. Řízení pod vlivem alkoholu a dalších omamných látek je v Česku přísně zakázáno a pojišťovny jej mají ve výlukách. Pokud řidič pije, usedne za volant a způsobí nehodu, finanční následky jdou “na jeho triko”.

„Pokud řidič pod vlivem alkoholu zaviní dopravní nehodu, pojišťovna z jeho  povinného ručení  škodu poškozeným uhradí, toto vyplacené pojistné plnění však bude po viníkovi nehody vymáhat zpět. Zde platí nulová tolerance, alkohol za volant zkrátka nepatří,“ uvedla Ivana Buriánková z České pojišťovny. Postihu se nevyhnou ani osoby, které dechovou či krevní zkoušku odmítnou.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

V roce 2016 způsobili opilí řidiči přes 4 300 nehod

Dobrou zprávou je, že počty nehody zaviněných opilými motoristy klesají od roku 2011. Špatnou zprávou je, že více než polovině opilých řidičů bylo naměřeno přes 1,5 promile alkoholu v krvi. V loňském roce šlo o 2 691 případů z 4 373. „Situace stále není optimální. Při kontrolách se běžně setkáváme s hazardéry, kteří usednou za volant pod vlivem návykové látky,“ řekl Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.

Víte, že řízení v opilosti do 1 promile je považováno za přestupek, nad 1 promile již za trestný čin pod vlivem návykové látky? Tuto hranici stanovily české soudy na základě dlouholeté praxe a zkušeností.

V loňském roce Policie ČR evidovala výše zmíněných 4 373 dopravních nehod, které způsobili pouze řidiči pod vlivem alkoholu. V desítkách případů došlo i k velmi vážným zraněním, kterým podlehlo 52 osob. Největší počet dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu bylo zaznamenáno ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Rekord drží řidič z Brněnska

Neslavný rekord drží opilý řidič z Brněnska, kterému bylo na místě jím zaviněné nehody v krvi naměřeno 6,2 promile alkoholu. O rok později opravoval traktor, který se rozjel a zničil požární nádrž. Tentokrát měl v krvi “pouze” 4,9 promile. Za svou chybu zaplatil a to doslova. Pojišťovna po něm způsobenou škodu vymáhala zpět.

Pojišťovna sice zaviněnou škodu uhradí, ale ve většině případech ji chce zpět. Není neobvyklé, že se opilci kvůli své nerozvážnosti dostanou do dlouhodobých dluhů ve výši až několik set tisíc korun. Typickým příkladem je řidič z Olomoucka, který nezvládl řízení a narazil do stromu. Jeho opilý spolujezdec se “zapomněl” připoutat, a při nehodě byl vymrštěn z vozu a utrpěl zlomeninu páteře. Policie řidiči naměřila 4,6 promile a zjistila, že viník byl již jednou pro řízení v opilosti trestán. I zde pojišťovna škodu poškozeným uhradila, ale poté ji vymáhala po opilém viníkovi.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?