Praktické rady pro penzijní připojištění
Obecné výhody a vlastnosti penzijního připojištění jsou propírány všude a vždy – i lidé, kteří si ho ještě nesjednali, mají většinou představu, jak penzijní připojištění funguje. My se teď ale zaměříme na konkrétní otázky (a odpovědi), které by mohli při a před sjednáváním každému pomoct.
Výsluhová penze
Pod možná trochu matoucím názvem se na každé smlouvě o penzijním připojištění skrývá možnost zvolit si výsluhovou penzi. Co to je? Máte si to nechat zaškrtnout?
Aniž bychom chtěli rozhodovat za vás, tak výsluhovou penzi vždy zaškrtněte, protože jde o zajímavou možnost, které lze zvolit pouze při podpisu nové smlouvy, takže když si to rozmyslíte později, budete mít smůlu.
Výsluhová penze znamená, že po 15 letech penzijního připojištění vám vzniká právo čerpat až 50 % všech peněz ze svého účtu penzijního spoření. Včetně zhodnocení, státních příspěvků,... Navíc můžete výsluhovou penzi využít i později (ale vždy jen jednou!) a vždy bude limit 50 % počítán ze všech peněz, které máte naspořeny. S výsluhovou penzí tedy máte po 15 letech spoření dostupnou výraznou rezervu, kterou kdykoliv a k čemukoliv můžete použít. A nebo nemusíte a všechny peníze vám zbudou do řádné výplaty, do které se budou dále zhodnocovat.
Jediná nevýhoda výsluhové penze je, že se vám po vyčerpání části peněz tato část už nezhodnocuje, ale to je logické – navíc to nastává až když skutečně peníze čerpáte, proto by měla být výsluhová penze zaškrtnutá na každé smlouvě o penzijním připojištění.
Výsluhová penze je jediným způsobem, jak z penzijního připojištění čerpat peníze bez zrušení celého spoření.
Jaký fond si zvolit?
Mnoho lidí si sjednává penzijní připojištění jako součást ochrany budoucnosti rodiny – tedy s životním pojištěním u pojišťovny, které věří, nebo u banky, se kterou má dotyčný dobré zkušenosti.
Pokud si však vybíráte penzijní připojištění samostatně, můžete se dostat do problémů – nebudete totiž vědět, který penzijní fond zvolit. Každý fond „má něco“, pro každý najdete několik důvodů, proč ho zvolit. Fondy se však mohou v zásadě pochlubit 4 vlastnostmi a výhodami:
Fond je velký a měl by tedy poskytovat silné zázemí a stabilitu, ale nenechte se zlákat zjednodušeným závěrem, že „když ho používá hodně lidí, je nejlepší“. To nemusí být pravda – lidé si hojně volili penzijní připojištění od prvního fondu, který je oslovil, takže největší fondy v ČR nemívají zrovna nejlepší výsledky.
Fond má skvělé zhodnocení za posledních pět let. Ano, obzvláště v době, kdy mnoho fondů v ekonomické krizi připisuje „nuly“, se některé fondy jeví jako mnohem lepší, než jiné. Je však potřeba uvažovat i nad tím, že penzijní připojištění je dlouhodobý produkt a fondy už existují více než 15 let. A co se počítá, je celkové zhodnocení za celou dobu penzijního připojištění, tedy nejčastěji za desítky let v budoucnosti.
Fond má vysoké průměrné zhodnocení za celou dobu své existence. Že by nejlepší argument? Dlouhodobé průměrné zhodnocení je přece to, o co v penzijním připojištění jde. Bohužel, ani tady to není jednoznačné – fondy, které začaly opravdu brzy zachytily silný ekonomický růst, kdy kolem poloviny 90. let připisovaly zhodnocení kolem 15 % ročně, což výrazně zvedá průměr.
Fond poskytuje další užitečné služby – výhody pro stálé klienty, bonusy při uzavření penzijního připojištění, nebo třeba kreditní karty, které nám do penzijního připojištění spoří až 10 % z plateb kartou provedených. I to je dnes způsob, jak získat výhodu. Obzvláště kreditní karty mohou za desítky let na účtu penzijního připojištění „vykouzlit“ desetitisíce až statisíce korun.
Takže rada na závěr: k první a poslední výhodě můžete přihlížet, ale jsou to dvě prostřední, týkající se zhodnocení, se kterými byste se měli pořádně seznámit, než se rozhodnete, který penzijní fond si zvolit.