autopujcovnak

Půjčovna aut - jakou vybrat a podle čeho se rozhodovat?

Půjčit si auto doma v Česku vás nejspíš nenapadne. Většina lidí auto vlastní nebo se v případě potřeby domluví s někým blízkým či dobrým známým. K zapůjčení auta se nejčastěji uchylujeme na cestách v zahraniční a to v zemích, do kterých se s vlastním vozidlem jen tak nedostaneme.

Ve výsledku je jedno, zda si půjčujete auto doma v Česku nebo v cizí zemi. Nejdůležitějším krokem v obou případech je výběr správné půjčovny aut. Na mysli přitom nemáme nejnižší cenu půjčovného, ale především férové a transparentní podmínky  půjčení, poctivé a korektní chování a vstřícný přístup k zákazníkům.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Důsledky špatného výběru autopůjčovny bolí

Máte-li pocit, že o nic nejde, může vás potkat velmi nepříjemné překvapení. S půjčením auta je spojena poměrně velká zodpovědnost.  Správná autopůjčovna vás seznámí s veškerými podmínkami předem a upozorní vás na vše podstatné i nepodstatné. Cena je jasná ještě před podpisem smlouvy a nic vás tak nemůže překvapit.

Špatná půjčovna aut si na vás s největší pravděpodobností “smlsne” při vracení vozidla, kdy vám s úsměvem naúčtuje sebemenší škrábenec. Potíže ale mohou nastat už při placení půjčovného, kdy si k základní lákavě sazbě naúčtuje celou řadu poplatků, které vám jaksi při podpisu smlouvy zapomněli oznamit.

Výběr půjčovny auta podle místa, ceny a hodnocení

Půjčení auta vždy řešte s dostatečným časovým předstihem ideálně ještě před odjezdem do zahraniční. Není-li to nezbytně nutné, nikdy nenechávejte půjčení vozidla na poslední chvíli. Ušetříte tak nejen spoustu času, ale také peníze a často i nervy spojené s výběrem půjčovny a vozidla samotného.

Hledání autopůjčovny online

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak najít co nejvíce půjčoven aut v okolí místa, kde se plánujete pohybovat, je využití mezinárodního vyhledávače  Google. Do vyhledávacího řádku stačí napsat “rent car” a obratem získáte seznam všech autopůjčoven včetně jejich označení na mapách. 

Existují také různé vyhledávače zaměřené přímo na půjčovny. Zde je ale třeba počítat s tím, že nemusí zahrnovat menší lokální autopůjčovny. Ty leckdy nabízí mnohem lepší cenové podmínky včetně vřelého zákaznického servisu než profláklé velké autopůjčovny, jimž jde v první řadě o rychlý a snadný výdělek. 

NÁŠ TIP:  Věnujte výběru vhodné autopůjčovny pár minut svého času a do porovnání zařaďte menší i větší autopůjčovny. Při porovnávání hleďte na celkovou cenu, která zahrnuje nejen samotné půjčovné, ale také další poplatky (např. pojištění).  Ještě lepší cenu získáte díky včasné rezervaci auta.

Hledání autopůjčovny dle ceny

Při porovnání ceny půjčovného se ujistěte, že nabízená cena zahrnuje vše, co má. To platí zejména pro odpovídající pojištění vozidel - zákonné  povinné ručení  i dobrovolné havarijní pojištění. Některé autopůjčovny nabízí různé balíčky pojištění za různé ceny. Myslete na případné důsledky nehody a raději si připlaťte za kvalitnější pojištění.

Náš tip

Zdánlivě vyšší cena půjčení u jedné pojišťovny může už v sobě zahrnovat komplexní kvalitní pojištění. Naopak na první pohled nižší cenová nabídka nemusí obsahovat pojištění žádné nebo pouze základ. Pokud by došlo ke škodě, můžete platit vysokou spoluúčast nebo dokonce celou škodu na vozidle, bude-li chybět havarijní pojištění.

Hledání půjčovny aut dle hodnocení

Vedle ceny je rovněž velmi důležité hodnocení zákazníků.  V žádném případě a za žádných okolností se nespokojte s krátkými recenzemi, které najdete přímo na stránkách vybrané autopůjčovny. Všeobecně se ví, že není nic jednoduššího, než si recenze spokojených a šťastných zákazníků napsat sami.

Při hledání recenzí se proto opět vyplatí trochu “zagooglit”. Recenzi, ať pozitivní nebo negativní, lze totiž velmi snadno doplnit ke konkrétní firmě přímo v rámci vyhledávače Google a Google Maps. Na Googlu se tímto způsobem hodnotí jakýkoliv podnik, nejen půjčovny, ale také restaurace, hospody a jiné služby. 

Na Google je více než pravděpodobné, že půjde o recenze reálných zákazníků. Výhodou nezávislých hodnocení je navíc fakt, že je daný podnik nemůže žádným způsobem ovlivňovat, cenzurovat či dokonce mazat.

Náš tip

Kromě Google Mapy lze najít recenze na dalších webech a sociálních sítích, jako je například Tripadvisor, Trustpilot, Facebook a další.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?