Kanada-salmon-glacier

Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat? (2. díl)

10. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

V minulém článku jsme si přiblížili program Work and Travel pro cestování do USA. V tomto článku poukážeme na další informace, které je dobré vědět a představíme si podobný program pro Kanadu.

Letenku si platíte sami

Letenku do USA i zpět domů si platíte sami. Agentura vám maximálně pomůže s výběrem a 

rezervací.  Následně absolvujete předodletovou schůzku  a pak už vás čeká jen odlet. Standardně pak pobyt probíhá tak, že až 4 měsíce pracujete na domluvené pracovní pozici a následně až 30 dnů můžete cestovat po celém USA. Celkem tak v Americe můžete strávit až 5 měsíců. Záleží ale na tom, jak dlouho budete pracovat. Cestovatelská část má vždy maximálně 30 dní. Pokud tedy pracujete jen 3 měsíce, můžete v Americe být maximálně 4 měsíce.

Pozornost věnujte i zdravotnímu pojištění. Po dobu, kdy budete v zahraničí pracovat, bývá pojištění v ceně služeb, které si u agentury platíte. Po dobu vašeho cestování už ale standardně bývá vše na vás a musíte si zdravotní pojištění zajistit sami.

Na zkušenou do Kanady

Podobný typ programu je nabízen i v případě, že chcete vycestovat na zkušenou do Kanady. Tam to ale funguje trochu jinak. Program se předně jmenuje Working Holiday. A má i trochu jiné podmínky  přijetí. Přístupný je všem ve věku od 18 do 35 let, kteří mají čistý trestní rejstřík a alespoň základní znalost anglického jazyka. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Vše záleží na vízu, která se losují

K zajištění všeho potřebného můžete opět využít českou agenturu, která vám s tím pomůže. S tou podepíšete smlouvu a následně společně vytvoříte váš profil, abyste se stali dobrým kandidátem na získání víz. Bez těch se totiž do Kanady na tento program nedostanete. Naneštěstí je program nastaven tak, že účastníci, kteří dostanou možnost i o účast v programu zažádat, jsou vybírání losem. 

Pak nastávají dvě varianty. V té první vás vylosují, zažádáte si o víza a agentura vám pomůže s vyplněním žádosti. Ve druhé variantě se na vás štěstí neusměje. To znamená, že to letos nevyjde a můžete to zkusit znovu příští tok. V takovém případě vám agentura samozřejmě vrátí 100 % ze zálohy, kterou jste jí předem dali. 

work and travel

Víza také nemusíte dostat

Vylosování ještě automaticky neznamená, že vám víza budou přidělena. Pouze máte možnost si o vízum zažádat. Pokud jej následně dostanete, doplatíte zbylé poplatky podle programu, který jste si vybrali. Následuje, stejně jako v případě cesty do USA, pohovor se zaměstnavatelem, případně jen s partnerskou agenturou a následně odlet do Kanady.

Nejde o to vydělat si peníze

Celý program je myšlen spíše jako “do světa na zkušenou”, než jako možnost vydělat si takto šikovně dost peněz. Do programu totiž musíte i docela dost peněz investovat.  Za poplatky agentuře, americkému sponzorovi a za letenku můžete dohromady dát i okolo 50 000 Kč. A peníze, které na Work and Travel vyděláte, zase vložíte do cestování, pokud budete chtít v dané zemi něco vidět. 

V případě Kanady jsou ceny velice podobné. Registrační poplatek u české agentury vyjde i na 5000 Kč, následné poplatky partnerské agentuře v zahraničí i na 1000 dolarů. S připočtením ceny letenky jste prakticky na totožné ceně.

Platit si budete muset také ubytování a stravu. Agentura vám pomůže maximálně se zprostředkováním ubytování, ale kauce a nájem už jdou za vámi. Celkem vás tedy zkušenost může vyjít i na 100 000 Kč.  

A není to ani o dovolené

Řadě studentů podobná nabídka učaruje a podlehnou iluzi, že jedou do zahraničí na několikaměsíční dovolenou. Tak tomu ale není. Před samotným přihlášením do programu proto věnujte čas pročtením recenzí a zkušeností těch, kteří už tam byli. Pokud někoho takového máte v okolí, vyzpovídejte ho. 

Můžete překvapivě zjistit, že práce je rutinní a možná až nezajímavá a nudná, pro někoho i fyzicky náročná, když stojí přes 8 hodin denně na nohou. A z této části bohužel není možné se nijak ulít.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.