Program Work and Travel: Jak to funguje a co budete potřebovat? (2. díl)
V minulém článku jsme si přiblížili program Work and Travel pro cestování do USA. V tomto článku poukážeme na další informace, které je dobré vědět a představíme si podobný program pro Kanadu.
Letenku si platíte sami
Letenku do USA i zpět domů si platíte sami. Agentura vám maximálně pomůže s výběrem a
rezervací. Následně absolvujete předodletovou schůzku a pak už vás čeká jen odlet. Standardně pak pobyt probíhá tak, že až 4 měsíce pracujete na domluvené pracovní pozici a následně až 30 dnů můžete cestovat po celém USA. Celkem tak v Americe můžete strávit až 5 měsíců. Záleží ale na tom, jak dlouho budete pracovat. Cestovatelská část má vždy maximálně 30 dní. Pokud tedy pracujete jen 3 měsíce, můžete v Americe být maximálně 4 měsíce.
Pozornost věnujte i zdravotnímu pojištění. Po dobu, kdy budete v zahraničí pracovat, bývá pojištění v ceně služeb, které si u agentury platíte. Po dobu vašeho cestování už ale standardně bývá vše na vás a musíte si zdravotní pojištění zajistit sami.
Na zkušenou do Kanady
Podobný typ programu je nabízen i v případě, že chcete vycestovat na zkušenou do Kanady. Tam to ale funguje trochu jinak. Program se předně jmenuje Working Holiday. A má i trochu jiné podmínky přijetí. Přístupný je všem ve věku od 18 do 35 let, kteří mají čistý trestní rejstřík a alespoň základní znalost anglického jazyka.
Vše záleží na vízu, která se losují
K zajištění všeho potřebného můžete opět využít českou agenturu, která vám s tím pomůže. S tou podepíšete smlouvu a následně společně vytvoříte váš profil, abyste se stali dobrým kandidátem na získání víz. Bez těch se totiž do Kanady na tento program nedostanete. Naneštěstí je program nastaven tak, že účastníci, kteří dostanou možnost i o účast v programu zažádat, jsou vybírání losem.
Pak nastávají dvě varianty. V té první vás vylosují, zažádáte si o víza a agentura vám pomůže s vyplněním žádosti. Ve druhé variantě se na vás štěstí neusměje. To znamená, že to letos nevyjde a můžete to zkusit znovu příští tok. V takovém případě vám agentura samozřejmě vrátí 100 % ze zálohy, kterou jste jí předem dali.
Víza také nemusíte dostat
Vylosování ještě automaticky neznamená, že vám víza budou přidělena. Pouze máte možnost si o vízum zažádat. Pokud jej následně dostanete, doplatíte zbylé poplatky podle programu, který jste si vybrali. Následuje, stejně jako v případě cesty do USA, pohovor se zaměstnavatelem, případně jen s partnerskou agenturou a následně odlet do Kanady.
Nejde o to vydělat si peníze
Celý program je myšlen spíše jako “do světa na zkušenou”, než jako možnost vydělat si takto šikovně dost peněz. Do programu totiž musíte i docela dost peněz investovat. Za poplatky agentuře, americkému sponzorovi a za letenku můžete dohromady dát i okolo 50 000 Kč. A peníze, které na Work and Travel vyděláte, zase vložíte do cestování, pokud budete chtít v dané zemi něco vidět.
V případě Kanady jsou ceny velice podobné. Registrační poplatek u české agentury vyjde i na 5000 Kč, následné poplatky partnerské agentuře v zahraničí i na 1000 dolarů. S připočtením ceny letenky jste prakticky na totožné ceně.
Platit si budete muset také ubytování a stravu. Agentura vám pomůže maximálně se zprostředkováním ubytování, ale kauce a nájem už jdou za vámi. Celkem vás tedy zkušenost může vyjít i na 100 000 Kč.
A není to ani o dovolené
Řadě studentů podobná nabídka učaruje a podlehnou iluzi, že jedou do zahraničí na několikaměsíční dovolenou. Tak tomu ale není. Před samotným přihlášením do programu proto věnujte čas pročtením recenzí a zkušeností těch, kteří už tam byli. Pokud někoho takového máte v okolí, vyzpovídejte ho.
Můžete překvapivě zjistit, že práce je rutinní a možná až nezajímavá a nudná, pro někoho i fyzicky náročná, když stojí přes 8 hodin denně na nohou. A z této části bohužel není možné se nijak ulít.