Prodej-automobilu

Při prodeji auta nezapomínejte na zrušení povinného ručení! Poradíme, jak na to!

28. 10. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Prodáváte auto? Pak byste měli vědět, že  povinné ručení  nezaniká automaticky ani ho nelze převést na další vůz, který si kupujete. Jakmile budete mít v rukou doklad o prodeji, začněte jednat! Ušetříte si problémy i spoustu finančních prostředků. Jak na zrušení povinného ručení z důvodu prodeje vozidla? Poradíme!

Jak prodat auto? Postup pro prodávající

Ještě než se vrhnete na samotné zrušení povinného ručení, osvěžte si, jak postupovat při prodeji auta. Prodávající musí vždy zajistit alespoň dvě základní věci: převod vozidla a odhlášení povinného ručení. Dále je pak také nutné, aby vozidlo absolvovalo evidenční kontrolu. Doklad o ní je totiž potřeba předložit při přepisu vozidla na nového majitele. Nově však platí, že se evidenční kontrola dá realizovat jak osobou prodávajícího, tak kupujícího.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Co je potřeba k prodeji auta?

  • Formulář žádosti o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla,

  • technický průkaz vozidla,

  • osvědčení o registraci vozidla část I. (tzv. malý techničák)

  • protokol o evidenční kontrole, který nesmí být starší 30 dní,

  • zelenou kartu na nového majitele jako doklad o sjednaném povinném ručení,

  • kupní smlouvu,

  • doklady totožnosti přítomných osob,

  • případně úředně ověřenou plnou moc druhé strany.

 

Co s povinným ručením, když prodáte auto?

Ve chvíli, kdy máte v rukou doklad o prodeji vozidla, zašlete výpověď  na adresu pojišťovny, u které máte povinné ručení vedeno. Přehled pojišťoven a kontaktní údaje najdete  v sekci „Pojišťovny, jejichž pojištění vozidel srovnáváme“. Samotný prodej vozidla prokážete kopií velkého technického průkazu, kde je vyznačena změna majitele. Tuto skutečnost ale můžete dokázat též kopií řádně podepsané kupní smlouvy. O konkrétních podmínkách je ovšem vždy nutné informovat se u pojišťovny, u níž máte pojistku sjednanou. Někde totiž kupní smlouva nemusí stačit.

Pár tipů, jak postupovat při (z)rušení povinného ručení:

  1. O zrušení pojistky zažádejte bez zbytečného odkladu

  2. Výpověď je nutné zaslat písemně a nejlépe doporučeně na adresu vaší pojišťovny

  3. Nezapomeňte do výpovědi uvést číslo  pojistné  smlouvy, kterou plánujete vypovědět

  4. Prodej vozidla je nutné doložit. Učiníte to pomocí výše uvedených dokumentů (kopie velkého TP s vyznačenou změnou nebo kopie řádně podepsané kupní smlouvy)

  5. Nezapomeňte výpověď podepsat. Bez vašeho podpisu je tento dokument neplatný.

  6. Do výpovědi uveďte číslo účtu. Pojišťovna vám na něj vrátí zpět peníze za část roku, kdy pojistka neplatí.

Náš tip

Měli byste vědět:

Povinné ručení musíte platit, i když auto stojí v autobazaru, a to do té doby, než změní majitele. Smlouva o povinném ručení totiž zaniká ze zákona ke dni, kdy je vozidlo vyřazeno z evidence vozidel.

Co hrozí, když povinné ručení neodhlásíte?

Jak postupovat při prodeji auta pravděpodobně víte. Pokud je prodej úspěšný, na odhlášení povinného ručení byste neměli zapomenout. Pamatujte, že vozidlo jste povinni přepsat do deseti dnů od uzavření kupní smlouvy.

Pokud tak neučiníte, riskujete pokutu až do výše 50 000 korun. Navíc jste stále za vozidlo zodpovědní. Co to znamená v praxi? Pokud by nový majitel spáchal dopravní přestupek a způsobil nehodu, veškeré škody jdou za vámi a vy tak můžete přijít o  bonusy za bezpečnou jízdu.

Na tuto problematiku upozorňuje i Aleš Povr, mluvčí České asociace pojišťoven: „Protože prostřednictvím svého pojištění nesete za vozidlo stále odpovědnost, byla by škoda poškozenému  vyplacena z tohoto povinného ručení. A tato dopravní nehoda by se promítla do bonusu.“

Specifickým případem je situace, kdy nový majitel vozu má i své vlastní povinné ručení. V takovém případě jdou veškeré škody na jeho vrub, což ostatně opět zmiňuje i mluvčí České asociace pojišťoven: „V tomto případě by už nesl za vozidlo odpovědnost nový majitel a šlo by to z jeho povinného ručení. Reflektoval by se skutečný stav tak, jak to je uvedeno v  registru vozidel  i v pojistné smlouvě.

Co s havarijním pojištěním? 

Pokud jste měli u prodaného vozidla sjednané též  havarijní pojištění, nezapomeňte vypovědět i jeho smlouvu. Postup je velmi podobný situaci s povinným ručením. Bez sankcí můžete pojistku vypovědět z důvodu likvidace nebo prodeje vozidla. Opět je ale potřeba pojišťovně zaslat potvrzení dokladující tuto skutečnost a výpověď. Pojišťovna vám následně vrátí na účet poměrnou část z pojištění, které jste na celý rok zaplatili.


Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.