epojisteni logo
cestovni-pojisteni-extremni-sporty

Vláda zrušila příspěvek nepojištěných

25. 1. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Vláda zrušila příspěvek nepojištěných

Před pár dny vstoupila v platnost novela zákona č. 168/1999 Sb. (o povinném ručení), která definitivně zrušila diskutované příspěvky nepojištěných. Česká kancelář pojistitelů i pojišťovny se nyní obávají růstu nepojištěných vozidel a upozorňují české řidiče, že povinné ručení nadále zůstává povinné.

Novela zákona o pojištění odpovědnosti za škody způsobené motorovými vozidly nabyla účinnosti 15. ledna 2015. Nejvíce diskutovanou změnou, kterou novela zákona přinesla, je zrušení příspěvku nepojištěných do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Ta se nyní obává výrazného nárůstu vozidel bez povinného ručení.

Za nepojištěné vozidla pokuta 40 tisíc korun

Provozovat vozidlo bez platného povinného ručení je stále nezákonné a za porušení zákona hrozí majiteli nepojištěného vozidla pokuta ve správním řízení až do výše 40 tisíc korun. Nově také bude vozidlo nenávratně vyřazeno z registru vozidel a v případě, že majitel způsobí nehodu, bude povinen uhradit škodu v plné výši.

Doposud však bylo hlavní hrozbou pro nepoctivé řidiče zaplacení příspěvku do Garančního fondu. Ten činil 20 až 300 korun za každý den po celou dobu nesjednaného či neplatného pojištění. Zaplacení pojištění a vymáhání příspěvku zajišťovala Česká kancelář pojistitelů. Výše příspěvku byla nastavená tak, aby motoristé raději uzavřeli povinné ručení než platili následné sankce.

Česká kancelář pojistitelů zrušení příspěvku kritizuje a upozorňuje, že hlavním smyslem příspěvku a celého Garančního fondu je zaplacení škod, které způsobují řidiči nepojištěných vozidel. Nyní totiž budou muset do Garančního fondu pojišťovny přispívat vyššími částkami, což se pravděpodobně projeví na vyšších cenách povinného ručení. Zrušení příspěvku tedy negativně postihne právě ty, kteří si povinné ručení řádně platí.

„Pokud budou muset pojišťovny opět přispívat na nepojištěné škody, pak bude ze zákona nutné tento dodatečný náklad pochopitelně zohlednit v pojistném. Scénáře o vývoji počtu a výši nepojištěných škod ukazují, že by povinné ručení mohlo v důsledku zrušení příspěvku nepojištěných zdražit v řádu stovek korun,” zdůrazňuje Jakub Hradec, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Konec výzev od České kanceláře pojistitelů

Poslední výzvy byly odeslány před 15. lednem 2015 a řidiči jsou povinni na ně reagovat patřičným způsobem. Ode dne 15. ledna již žádné výzvy odeslány nebudou. Příspěvek do Garančního fondu byl zrušen a to bez náhrady. Důvodem byla duplicita sankcí za jeden přestupek.

Zákonná povinnost mít uzavřené pojištění tedy stále platí beze změny. Nepojištěným motoristům nyní hrozí pouze pokuta od 5 000 do 40 000 korun ve správním řízením a za nepředložení karty zaplatí motorista 1 500 až 3 000 korun. Pokud bude zjištěné, že vozidlo nemá platné pojištění déle než 14 dní, budu okamžitě a nenávratně vyřazeno z registru vozidel.

Povinnost uhradit způsobené škody také nadále platí. Způsobenou škodu nejprve uhradí Česká kancelář pojistitelů poškozenému  a následně ji bude vymáhat po viníkovi škody. Doposud platilo, že Česká kancelář pojistitelů od viníka získala zpět v průměru 30 procent z celkové škody.

„Garanční fond bude zachován a budou z něho nadále hrazeny nepojištěné škody, změní se ale zdroje jeho financování. Po roce 2009 došlo k omezení příspěvků pojišťoven do Garančního fondu. Redukce nákladů povinného ručení měla vliv na pokles ceny pojištění, které postupně zlevnilo o více než 30 procent,” vysvětluje Jakub Hradec.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?