angola-politicka-mapa

Přehled rizikových zemí pro vycestování – kde zjistíte aktuální informace?

13. 2. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace.

Hodně vám prozradí stránky ministerstva

Cenné pro vás v tomto ohledu mohou být například webové stránky Ministerstva zahraničních věcí. V záložce „Cestujeme“ naleznete aktuální doporučení a varování před cestou do zahraničí. Nemusí tam být pochopitelně uvedeny všechny státy světa. Pokud tam zemi, kterou se chystáte navštívit, nenajdete, pak v ní pravděpodobně žádné riziko nehrozí a můžete s klidným svědomím vyrazit.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Ne vždy to znamená, že nemáte jezdit

Na druhou stranu, varování a doporučení mohou být různá a ne vždy to znamená, že se máte té konkrétní zemi úplně vyhnout a raději jet jinam.

Například při cestě do Angoly vás ministerstvo varuje na riziko nákazy cholerou. To ale hrozí pouze ve vybraných provinciích, kde byla tato nákaza zaznamenána Světovou zdravotnickou organizací. A proti choleře také existuje velmi účinné očkování, kterým se můžete chránit. Samozřejmostí je pak vyvarování se konzumaci kontaminované vody a potravin, pít jen balenou vodu a používat ji i na čištění zubů a pravidelně si mýt a desinfikovat ruce. Neznamná to ale, že byste zemi navštívit nemohli.

Doporučení ale také může mít pouze informační formu. V sekci aktuální informace a doporučení naleznete také USA. Je to ale z toho důvodu, že došlo ke zpřísnění bezpečnostních opatření, kdy dochází k přísnější kontrole pasažérů, delším bezpečnostním pohovorům, přísnějším kontrolám elektronických zařízení apod. Doporučení má tedy v tomto případě pro vás pouze tu informaci, že se na takovou situaci máte připravit.

Vyhněte se pouze určitým regionům

V doporučení se také můžete dočíst, že není nutné vynechat zemi jako takovou, ale pouze konkrétní oblasti, kde jsou například nepokoje nebo jiné problémy.

Typicky v Mauritánii se kvůli bezpečnostní situaci nedoporučuje cestovat do východních a severních oblastí, zejména do příhraničních zón v těchto oblastech. Zbytek země je ale bezpečný.

A například na Madagaskaru se doporučuje vyhnout úseku Morondava kvůli přepadávání českých turistů. 

Mnohdy tedy není nutné vynechat návštěvu celé země, ale pouze konkrétní části.

Kdy opravdu zbystřit

Výše uvedené příklady ukazovaly situace, kdy si budete při cestě do nějaké země dát pozor na určitý aspekt, například se preventivně nechat očkovat apod.

Jsou ale i země, do kterých Ministerstvo zahraničních věcí vyloženě varuje před cestami, což poznáte varovným oranžovým rámečkem, který se vám zobrazí po rozkliknutí dané země. Tou je například Venezuela. Tam se bohužel zhoršuje už tak napjatá politická a bezpečnostní situace a dochází ke střetům a manifestacím.

Druhým takovým příkladem může být Somálsko. Tam ministerstvo rovněž doporučuje vůbec nejezdit. V zemi totiž probíhají boje mezi vládními ozbrojenými silami a milicemi islamistické organizace al-Šabáb. Celá situace se už několik let vyostřuje a dochází k opakovaným teroristickým útokům.

V takovém případě ale budete mít problém nejen v dané zemi, ale ještě před vycestováním. Na doporučení a varování totiž velmi dbají pojišťovny, které nabízí cestovní pojištění.  Může se tak velmi snadno stát, že vás do takové země odmítnou pojistit a pokud byste přece jen jeli, bude to bez cestovního pojištění.

Situace je kritická, opusťte zemi

V uvedených případech ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje do země cestovat.  Pokud se tam ale vydáte, radí využít místní doprovod, vyhnout se místům se zvýšenou koncentrací lidí a velmi dbát o bezpečnost. Případně doporučuje se zcela vyhnout určitým regionům, typicky hlavním městům.

Můžete se ale setkat i s tím, že bude naopak vyzývat k tomu, abyste, pokud už v zemi jste, ji okamžitě opustili.  Tak je tomu například u aktuálních informací o Sýrii, a to z důvodu ozbrojeného konfliktu, destabilizace bezpečnostní situace v zemi a rizikovosti všech regionů v zemi.

Registrace do DROZDa

Ještě před samotnou cestou určitě zvažte registraci do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí). Tato aplikace je k dispozici pro chytré telefony s operačním systémem Android a iOS, přičemž slouží k tomu, aby vás mohlo ministerstvo v případě nenadálé situace v zemi informovat a poradit vám, co dále.

Po registraci vyplníte kam cestujete, kdo jste a kdo cestuje s vámi, a přidáte kontakt na osobu v ČR.  Kdyby pak během vašeho pobytu v zemi došlo například k sociálním nepokojům, systém vám rozešle hromadný e-mail a SMS s informacemi o tom, co se děje a jak máte postupovat.

Cestovatelská mapa rizik

Pomoci vám může i tzv. cestovatelská mapa rizik, kterou vydává  International SOS ane Control Risks.  Naleznete ji v záložce „Security“. Zeleně jsou v mapě označeny státy, které jsou nejbezpečnější, a do kterých se nemusíte bát vycestovat. Žlutě jsou zabarveny státy s nízkou mírou kriminality, oranžově pak se střední mírou kriminality. Ani do těch se nemusíte vyloženě bát jet, pouze je potřeba být obezřetný a případně se vyhnout rizikovým oblastem.

Červeně jsou pak vybarveny ty státy, kde je vysoká mára nebezpečí tmavě červená ukazuje země s extrémním rizikem nebezpečí. Do zemí v těchto dvou kategoriích se pak nedoporučuje jezdit vůbec, riziková tam mohou být všechna místa.

Interaktivní mapa pak umožňuje naplánovat vlastní cestu a spočítat vlastní cestovatelské riziko. 

Konzulární úřady

K získání informací můžete využít i konzulární úřady.  Ty mají zastoupení buď v České republice, nebo v sousedních státech. Pouze velmi výjimečně jsou některé konzulární úřady až například ve Velké Británii, Francii apod.

Na konzulární úřad můžete napsat s žádostí o aktuální informace a o to, zda je bezpečné do země cestovat, na co se připravit, jakým lokalitám se vyhnout apod. Informace z úřadu pak budou opravdu aktuální.

Nezapomeňte na víza

Do řady zemí také potřebujete vízum. Ve článku „Vízové povinnosti pro Čechy“ jsme vás informovali o tom, jakým způsobem je možné vízum získat.  Někde musíte vždy osobně na konzulát, jindy můžete o vízum zažádat korespondenčně, online nebo dokonce až po příletu do země. Kontaktu s konzulárním úřadem se tedy v některých případech stejně nevyhnete.

Rada na závěr

Už v době plánování cesty se zaměřte na to, jaká je situace v zemi a jaká jsou aktuální doporučení. Situaci se pak pokuste průběžně sledovat, jelikož může být proměnlivá a co platilo před měsícem, nemusí platit nyní. 

Pokud se v dané zemi ocitnete a dojde k nějakým problémům, sledujte aplikaci drozd a komunikujte s českým zastupitelským úřadem, který bude schopen vám pomoci a poradit, jak postupovat dál.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.