epojisteni logo
prace-v-zahranici

Práce v zahraničí: Co všechno to obnáší a na co si dát pozor

28. 4. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Vycestovat do zahraničí “na zkušenou” má spoustu pozitiv. Naučíte se cizí jazyk lépe a rychleji než ve škole. Poznáte svět a různé lidi a s některými z nich navážete krásná přátelství. Nemluvě o tom, že si vyděláte peníze, o kterých se vám v ČR může jenom zdát. Co taková práce v zahraničí obnáší a jak se na ni nejlépe připravit?

Práce v zahraničí není pouze pro mladé

Zejména mladé lidi přitahuje práce v zahraničí jako magnet. Proč také ne. Jsou mladí, nemají žádné závazky, touží poznat celý svět, najít si nové přátelé a samozřejmě vydělat peníze. Pár týdnů či měsíců bez neustále kontroly a ochrany starostlivých rodičů jim navíc také jenom prospěje. 

Cestování v cizině ale není pouze pro studenty, i když je to nejjednodušší. Do zahraničí za prací prací můžete klidně vyrazit i později, ať už je vám “už” přes 30 nebo 40.  Máte-li dobrou kvalifikaci včetně potřebných jazykových znalosti, můžete si najít opravdu dobré a lépe placené místo než “doma”. 

Není to však nezbytně nutné. Velmi žádané jsou například sezónní práce. Hodně lidí kombinuje různé sezónní a jiné práce s cestování. Aniž by je trápil vymezený čas pro dovolenou, užijí si tímto způsobem netradiční léto, ale klidně i mnohem delší dobu. Takže hurá do světa. Poradíme vám, jak na to.

Po vlastní ose nebo se zprostředkovatelskou agenturou

V minulosti to bez zprostředkovatelské agentury šlo velice těžko. Dnes hledání práce a pobyt v zahraničí značně usnadňuje internet. Agentura je v každém případě pohodlnější volba, co se práce v zahraničí a s tím nezbytné administrativy týče. Ne každý je při své první cestě takový dobrodruh, aby se do hledání pracovních i životních zkušeností za hranicemi vrhl rovnou po hlavě.

Mezi hlavní výhody spolupráce zprostředkovatelské agentura patří zkušenosti a kontakty, které mladý člověk většinou nemá. To platí zejména pro pracovní a jiná nezbytná povolení, ale zprostředkování konkrétní práce a vyřízení pracovní smlouvy a také zajištění cenově výhodného ubytování. Nemluvě o tom, že agentura poskytuje určitou záruku pro vás i budoucího zaměstnavatele.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak si vybrat správnou zprostředkovatelskou agenturu

Při výběru agentury myslete na následující. Nejdůležitějším je fakt, že podle zákona po vás zprostředkovatelská agentura nemá právo požadovat žádné poplatky související se zprostředkováním práce.  Provizi ji totiž platí zaměstnavatel. Zadarmo to však nebude ani pro vás. Zaplatit si musíte například letenku či jiný druh dopravy na místo, ubytování si také budete hradit ze svého a někdy je nutné zaplatit poplatky za některé administrativní úkony (např. překlad dokumentů).

Všechny agentury nabízející zprostředkování práce v zahraničí musí mít povolení ke zprostředkovatelské činnosti, což lze jednoduše ověřit na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Abyste se vyhnuli nesolidní agentuře, dejte si tu práci a k vybraným agenturám si vyhledejte reference od různých lidí. Ideální je, pokud vám někdo z vašich blízkých doporučí agenturu na základě vlastní zkušenosti. Podezřelým nabídkám se vyhněte obloukem.

Sezónní práce v zahraničí

Co je dobré vědět před podpisem pracovní smlouvy

Nejlepší a nejjistější je stav, kdy do zahraničí odjíždíte již jako zaměstnaný člověk s oboustranně podepsanou pracovní smlouvou “v kapse”. Práci proto vybírejte pečlivě, zvlášť pokud se jedná o dlouhodobé zaměstnání. U krátkodobých brigád a sezónních prací, které zvládne každý, je situace přece jenom o něco jednodušší. Ale i tam může člověk naletět.

Než podepíšete pracovní smlouvu, důkladně si prostudujte pracovní podmínky, jako je specifikace pracovní pozice a její činnosti, místo výkonu práce, pracovní doba, výše mzdy, termín a způsob výplaty mzdy, nárok na volno a dovolenou, zákonné pojištění atd.  Pokud jste si jisti, že všemu v pracovní smlouvě rozumíte, podepište ji, a začněte balit.

Na co nezapomenout před odjezdem

Hodně záleží na tom, na jak dlouhou dobu do ciziny odjíždíte. Je rozdíl v tom, zda jste si práci našli pouze přes léto nebo na celý rok. U pobytů delších tři měsíce, je nutné řešit celou řadu dokumenty související s pobytem, pracovním povolením a případně i zákonné pojištění. Zdravotní pojištění musíte mít vždy tam, kde pracujete. V ČR se tedy musíte před odjezdem odhlásit.

Vyplatí se také zkontrolovat platnost všech osobních dokladů, jako je občanský průkaz či cestovní pas a řidičský průkaz. Platnost některého z dokladů by neměla vypršet zrovna během vašeho pobytu v zahraničí. Je-li to nutné, vyřiďte si mezinárodní řidičský průkaz, nebo se kvůli případným volbám, nechte zapsat na zvláštní seznam voličů na stránkách Ministerstva zahraničních věcí (MZV).

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.