blg-srt-hole2

Pozor na díry na silnicích aneb když povinné ručení není nic platné

28. 6. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Pozor na díry na silnicích aneb když povinné ručení není nic platné

Každý rok se opakuje stejná situace. Zima poškodí spousty silnic, na kterých se objeví menší či větší díry. Než se všechny nedostatek opraví, poškodit si auto není vůbec těžké. Někdy díry na silnicích zůstávají ještě týdny a měsíce po zimě. Vědět byste proto měli, jak se vypořádat s případnými škodami a hlavně, kdo je zaplatí.

Spousta řidičů se mylně domnívá, že škody způsobené špatným stavem vozovky, jsou kryty povinným ručením. To není pravda. Povinné ručení se vztahuje pouze na škody, které jeden řidiči způsobí dalším účastníkům silniční dopravy, ne škody na vlastním vozidle. Jinak by to mohlo být pouze v případě, že má sjednané připojištění, které by se na takové situace přímo vztahovalo.

Jak se zachovat po nájezdu do díry

Pokud se díře nevyhnete, vjedete do ní a poškodíte si auto, zavolejte policii ČR. To samozřejmě platí pouze tehdy, pokud poškozená vozovka nebyla dostatečně označená. V takovém případě jste totiž povinni přizpůsobit styl jízdy a rychlost stavu vozovky. Policie sepíše protokol a o místě informuje správu silnic, která by měla závadu odstranit nebo alespoň označit. To je levnější, a tudíž i bohužel častější řešení.

Následně máte možnost uplatnit náhradu škodu u majitele komunikace, který je za stav komunikace zodpovědný. K úspěšnému získání náhrady potřebujete důkladnou dokumentaci. Kromě protokolu od policie vše vyfoťte - komunikaci, díru, poškozené vozidla apod. Pomáhá mít po ruce svědka, který vaši výpověď potvrdí. Majitelé komunikaci samozřejmě žádné škody platit nechtějí, a proto většina případů končí u soudu. Zde bude hodně záležet právě na důkazních materiálech.

Majitel komunikace také nemusí škodu hradit, pokud k závadě došlo krátce před nehodou, takže nemohl poškození zabránit ani umístit označení. Takové situaci se říká “být ve špatnou chvíli na špatném místě”.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Havarijní pojištění to jistí

Jistotou je mít sjednané  havarijní pojištění, které kryje škody na vlastním vozidle. I zde však platí, že jste dodrželi všechny předpisy a pravidla. Pokud by byla poškozená vozovka řádně označená a vy byste přesto nepřizpůsobili styl jízdy, pojišťovna má právo odmítnout nebo snížit  pojistné  plnění dle smluvních podmínek.

Jinak stačí doložit všechny požadované dokumenty a doklady jako zprávu od policie a fotografie. Místo i poškození auta vyfoťte opravdu detailně. Pojišťovna vám opravu uhradí s výjimkou sjednané spoluúčasti, která se nejčastěji pohybuje ve výši 5 000 Kč. Vždy je lepší zavolat i policii a to i tehdy, nepřesahuje-li škoda hranici 100 000 Kč. Pokud byste tak neučinili, berete také celé důkazní břemeno na sebe.

Statistiky pojišťoven uvádí, že průměrná výše škod zaviněná jízdou po poškozené vozovce činí zhruba 10 000 Kč. Nejčastější škody, které mohou způsobit nerovnosti na vozovce, jsou přitom poškozený ráfek, proražená pneumatika a poškození zavěšení kol.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?