Pozor na díry na silnicích aneb když povinné ručení není nic platné
Pozor na díry na silnicích aneb když povinné ručení není nic platné
Každý rok se opakuje stejná situace. Zima poškodí spousty silnic, na kterých se objeví menší či větší díry. Než se všechny nedostatek opraví, poškodit si auto není vůbec těžké. Někdy díry na silnicích zůstávají ještě týdny a měsíce po zimě. Vědět byste proto měli, jak se vypořádat s případnými škodami a hlavně, kdo je zaplatí.
Spousta řidičů se mylně domnívá, že škody způsobené špatným stavem vozovky, jsou kryty povinným ručením. To není pravda. Povinné ručení se vztahuje pouze na škody, které jeden řidiči způsobí dalším účastníkům silniční dopravy, ne škody na vlastním vozidle. Jinak by to mohlo být pouze v případě, že má sjednané připojištění, které by se na takové situace přímo vztahovalo.
Jak se zachovat po nájezdu do díry
Pokud se díře nevyhnete, vjedete do ní a poškodíte si auto, zavolejte policii ČR. To samozřejmě platí pouze tehdy, pokud poškozená vozovka nebyla dostatečně označená. V takovém případě jste totiž povinni přizpůsobit styl jízdy a rychlost stavu vozovky. Policie sepíše protokol a o místě informuje správu silnic, která by měla závadu odstranit nebo alespoň označit. To je levnější, a tudíž i bohužel častější řešení.
Následně máte možnost uplatnit náhradu škodu u majitele komunikace, který je za stav komunikace zodpovědný. K úspěšnému získání náhrady potřebujete důkladnou dokumentaci. Kromě protokolu od policie vše vyfoťte - komunikaci, díru, poškozené vozidla apod. Pomáhá mít po ruce svědka, který vaši výpověď potvrdí. Majitelé komunikaci samozřejmě žádné škody platit nechtějí, a proto většina případů končí u soudu. Zde bude hodně záležet právě na důkazních materiálech.
Majitel komunikace také nemusí škodu hradit, pokud k závadě došlo krátce před nehodou, takže nemohl poškození zabránit ani umístit označení. Takové situaci se říká “být ve špatnou chvíli na špatném místě”.
Havarijní pojištění to jistí
Jistotou je mít sjednané havarijní pojištění, které kryje škody na vlastním vozidle. I zde však platí, že jste dodrželi všechny předpisy a pravidla. Pokud by byla poškozená vozovka řádně označená a vy byste přesto nepřizpůsobili styl jízdy, pojišťovna má právo odmítnout nebo snížit pojistné plnění dle smluvních podmínek.
Jinak stačí doložit všechny požadované dokumenty a doklady jako zprávu od policie a fotografie. Místo i poškození auta vyfoťte opravdu detailně. Pojišťovna vám opravu uhradí s výjimkou sjednané spoluúčasti, která se nejčastěji pohybuje ve výši 5 000 Kč. Vždy je lepší zavolat i policii a to i tehdy, nepřesahuje-li škoda hranici 100 000 Kč. Pokud byste tak neučinili, berete také celé důkazní břemeno na sebe.
Statistiky pojišťoven uvádí, že průměrná výše škod zaviněná jízdou po poškozené vozovce činí zhruba 10 000 Kč. Nejčastější škody, které mohou způsobit nerovnosti na vozovce, jsou přitom poškozený ráfek, proražená pneumatika a poškození zavěšení kol.