epojisteni logo
lesní požár

Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

15. 7. 2024
|
Délka čtení: 5 min.

Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

Kde v Evropě nejčastěji hoří?

V roce 2023 s sebou teplotní rekordy napříč Evropou přinesly lesní požáry, se kterými bojovalo hned několik zemí ve Středomoří. Nejhorší situace byla na řeckém ostrově Rhodos, kde vznikla ohniska hned na několika místech. Úřady z důvodu rozsáhlých požárů musely na celém ostrově vyhlásit stav nouze. Požáry se však vloni nevyhnuly ani Itálii nebo Chorvatsku. S letními požáry se evropské země potýkaly také v roce 2022, kdy zasáhly především Itálii, Francii a Španělsko. Výše uvedený výčet naznačuje, že jsou v rámci Evropy požáry nejčastější v zemích jižní Evropy, které jsou spojené s vysokými letními teplotami.

Náš tip

Mapa požárů v Evropě

Chystáte-li se na dovolenou do oblasti, ve které často hoří, zjistěte si zavčas mapu požárů v Evropě. Mapa požárů Řecka je také dobrým vodítkem při výběru bezpečné dovolenkové destinace. Zaměřte se na mapu požárů na ostrově Rhodos, Podívejte se také, kudy se prohnaly požáry v Chorvatsku 2023. Těsně před dovolenou si pak zjistěte, kde všude hoří a jaké jsou aktuální aktivní požáry. Největší požáry na světě se naštěstí většinou netýkají Evropy, nicméně i ty místní mohou značně zkomplikovat či ohrozit život.

kde hořelo v létě 2023 mapaZdroj: Seznam Zprávy

Jak vznikají přírodní požáry?

Příčin přírodních požárů může být hned několik. Často se jedná o lidskou nedbalost, ať už v podobě žhářství nebo zahození nedopalku cigarety apod. Příkladem může být nejrozsáhlejší požár v historii Česka – lesní požár z roku 2022 v Českém Švýcarsku, který založil žhář. Další možnou příčinou přírodních požárů může být blesk a v neposlední řadě také vznícení při vysokých teplotách, které v posledních letech sužuje Evropu.

Jak požáry ovlivňují turistické destinace?

Rozsáhlé požáry v zemích jižní Evropy mají pochopitelně obrovský dopad na turistický ruch a ekonomiku celé země. Například v případě Řecka, které nemá silnou průmyslovou základnu, je tato země závislá zejména na službách v turistickém ruchu. V červenci 2023 Řecko evidovalo 1 400 požárů, naštěstí jen několik z nich bylo opravdu vážných. Červencové požáry v Řecku pohltily 50 tisíc hektarů lesního porostu, nejhorší situace byla na ostrovech Rhodos a Korfu. Podle řeckého webu Ekathimerini vlna veder a požárů představuje ohrožení pro cestovní ruch, který se o hrubý domácí produkt země stará až do 25 %.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace vás v zahraničí může vyjít i na miliony korun. Naštěstí je tady cestovní pojištění, které vás plně ochrání před zvolenými riziky. Náklady tak nebudete muset platit z vlastní kapsy.

Výhled na stav požárů v Evropě v roce 2024

Odborníci se shodují na tom, že bude rozsáhlých požárů v letních měsících přibývat. Evropské země proto hledají cesty, jak spolupráci států zefektivnit a zajišťují, aby byly země na letní požáry dobře připravené. Na to, že bude Evropa čelit častějším požárům, se evropský tým na letní období roku 2024 připravuje už několik měsíců předem. Dochází k budování protipožárních pásů a zajišťování vodních zdrojů.

Ministerstvo chce předejít podobné situaci jako na Rhodosu

Loňský rok ukázal, jak masivní dopad mohou mít evropské požáry i na české turisty. Letní dovolenou loni rozsáhlý požár na ostrově Rhodos zkomplikoval přibližně čtyřem tisícům českých turistů. Došlo k situaci, kdy některé cestující z hotelů cestovní kanceláře narychlo evakuovali a jiné cestovní kanceláře ve stejnou dobu na ostrov přiváželi. Ministerstvo pro místní rozvoj se proto rozhodlo svolat zástupce největších cestovních kanceláří, státu a pražského letiště k jednání k nalezení správného postupu při těchto krizových situacích.

Co dělat před cestou do oblastí ohrožených požáry?

V loňském roce mnoho Čechů cestujících s cestovní kanceláří, která dále posílala turisty do oblastí zasažených požárem, stálo před nelehkou otázkou: Odjet na dovolenou i přesto, že v dané destinaci hoří, nebo zůstat doma a nechat si propadnout cenu zájezdu?

Podle právníků na sebe bere cestovní kancelář riziko, že se zájezd neuskuteční z důvodu nepředvídatelných živelních pohrom a že bude muset zákazníkům dovolenou kompenzovat slevami nebo zajištěním náhradního ubytování apod.

Máte odletět na dovolenou, kde hoří a cestovka zájezd nechce zrušit?

V případě, že je v cílové destinaci situace natolik vážná, že není možné zajistit bezpečný přílet a pobyt v zemi, má zákazník právo od smlouvy o zájezdu odstoupit bez povinnosti platit odstupné. Dále mu vzniká právo na vrácení veškerých plateb za zájezd. Nemá ale právo na náhradu škody.

Co dělat, pokud začne hořet až na dovolené?

V souvislosti s letními požáry samozřejmě může dojít i k situaci, že začne hořet až na dovolené. Jak právníci nahlížejí na tuto situaci? Pokud by došlo na dovolené k situaci, která by byla spojená se zhoršením podmínek zájezdu, a zájezd by neodpovídal objednané dovolené, zákazníci mohou cestovní kancelář požádat o nápravu. Mohou požadovat také slevu z ceny zájezdu. V případě podstatných vad má cestovní kancelář povinnost navrhnout zákazníkovi náhradní řešení, které by mělo být stejné, případně vyšší jakosti. Zákazník však musí vytknout vadu bezodkladně a stanovit lhůtu k její nápravě.

Jak postupovat při změně lokality nebo hotelu kvůli požáru?

V loňském roce se někteří čeští turisté setkali i s tím, že jim cestovní kancelář z důvodu požáru změnila lokalitu nebo ubytování. V takovémto případě má zákazník nárok dožadovat se odstranění této nestandardní situace. Opět je třeba, aby zákazník vadu cestovní kanceláři vytkl a stanovil lhůtu k její nápravě. Cestovní kancelář mu může nabídnout náhradní řešení v podobě jiného hotelu či lokality. V případě, že je nabízené řešení nižší jakosti, vzniká zákazníkovi nárok na slevu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|ePojisteni
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|ePojisteni
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.

  • 07. července 2024|ePojisteni
    Cestovní lékárnička: Jaké léky si zabalit na dovolenou

    Základem každé zahraniční cesty by mělo být kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě nemoci nebo úrazu. Kromě pojištění byste si však měli do kufru přibalit i lékárničku, díky které vás na dovolené nezaskočí průjem, drobné poranění nebo třeba alergie.

  • na-letisti-s-kufrem
    06. července 2024|ePojisteni
    Cestování letadlem – rozměry a váha zavazadel

    Co vše je možné s sebou vzít na palubu letadla? Jaký je rozdíl mezi příručním a odbaveným zavazadlem? Tápete v moři informací, které se týkají zavazadel do letadla? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější informace včetně povolených rozměrů a hmotnostních limitů u několika vybraných aerolinek.

  • Výlet na motorce
    05. července 2024|ePojisteni
    Dovolená na motorce a cestovní pojištění

    Cestování na motorce je v poslední době na vzestupu. Dovolená na motorce dávno není výsadou pravověrných motorkářů. Motocykly a skútry si na dovolené půjčují i řidiči, kteří jinak jezdí osobním vozidlem. Jak pojistit sebe i motorku před dovolenou?

  • 03. července 2024|Petr Pohůdka
    Alkohol a dovolená: Na co si dát pozor (nejen za volantem)

    Nedovedete si představit dovolenou bez sklenky místního vína nebo koktejlu na pláži? I jinak sladký nápoj vám může pořádně zhořknout, pokud zároveň dojde k pojistné události. Problémy vám nezpůsobí jen alkohol za volantem, promile v krvi uškodí také při řešení úrazů nebo poškození cizího majetku. Co byste měli vědět, než si v zahraničí objednáte první drink?

  • sbalene-kufry-zadny-odjezd
    01. července 2024|ePojisteni
    Jak funguje pojištění proti úpadku cestovní kanceláře

    Odjezd na dovolenou si řada z nás spojuje s velkým očekáváním a hlavně několika dny nebo týdny zaslouženého odpočinku. Pokud pravidelně cestujete s cestovní kanceláří, určitě jste již nejednou narazili na tzv. pojištění proti úpadku. K čemu tohle pojištění slouží a jak získat peníze zpět v případě krachu cestovky?

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?