blg-srt-crush

Povinné ručení se pojišťovnám nevyplácí. Čeká nás další vlna zdražování?

25. 9. 2017
|
Délka čtení: 8 min.

Povinné ručení se pojišťovnám nevyplácí. Čeká nás další vlna zdražování?

Pojišťovny si stěžují, že se jim povinné ručení při současných cenách nevyplácí. Vybrané pojistné údajně nestačí ani na pokrytí nákladů a ztráty dosahují 2 miliard korun. Nejméně se vyplatí pojištění mladých řidičů a tahačů návěsů. Pojišťovny proto plánují zdražení až o několik set korun. Zdražení se přitom nedotkne všech řidičů stejně.

Ačkoliv pojistné tahačů návěsu zdražilo za posledních 5 let o 15 % a mladí řidiči do 30 si za poslední dva roky připlatili zhruba o 750 korun, stále se pojišťovnám povinné ručení nevyplácí. Méně se pojišťovnám vyplácí například řidiči, kteří způsobili nehodu. Pojišťovny jsou totiž nucené vyplácet stále větší částky za újmy na zdraví i na majetku. Nemalé ztráty pojišťovnám rovněž způsobují nepojištění viníci nehod. České kanceláři pojistitelů se daří z nich vymoci maximálně 30 % z celkové výše způsobené škody.

Náklady na povinné ručení pojišťovnám však rostou i po jiné stránce. České ekonomice se daří stále lépe a výsledkem jsou vyšší platy i sazby autoservisů. Pojišťovny tedy platí více, než dostávají zpět od pojištěných řidičů.

“Povinné ručení bude muset postupně zdražovat. Pokud se nezmění počet vozidel a stejné množství řidičů způsobí stejné množství nehod, budou napřesrok škody dražší. S tím, jak teď rychle rostou mzdy v ekonomice, zvyšuje se hodinová sazba v servisech, kterou pojišťovny platí. S růstem výdělků se zvyšuje i výplata odškodnění za újmu na zdraví. I výše odškodného za  trvalé následky  výrazně stouply”, uvedl Martin Žáček, šéf pojišťovny Uniqa.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Koho se zdražení povinného ručení dotkne nejvíce?

Zdražení povinného ručení neproběhne celoplošně. Nejvíce si připlatí mladí řidiči do 30 let a ti, za které již pojišťovna platila jednu či více škod. Řidiči, kteří jezdí bez nehody, by zdražení pocítit neměli. Týkat se jich nebude ale ani žádné velké cenové zvýhodnění a za povinné ručení zaplatí pravděpodobně podobnou částku jako dosud.

“Pojistné se bude dál individualizovat. Začínalo se podle věku řidiče, podle místa bydliště. Důvody byly jednoduché, mladí řidiči jsou statisticky rizikovější a v Praze je daleko vyšší frekvence nehod”, doplnil také Martin Žáček. Mladí řidiči jsou již tradičně považováni za rizikovou skupinu. V jejich případě pojišťovny plánují zdražit pojistné o několik desítek procent. Například Kooperativa pojišťovna hovoří o 10% navýšení pojistného pro řidiče do 24 let.

Pojišťovny mění kritéria, podle nichž počítají pojistné

Velké změny se dějí také při výpočtu pojistného. Stále menší roli hraje objem či výkon motoru a trvalá adresa řidiče. Pojišťovny stále více kladou důraz na celkový počet najetých kilometrů a v budoucnu by rády hodnotily styl jízdy či to, jak často řidič za jízdy používá mobilní telefon. V některých zemích (např. Itálie, Rakousko) jsou již nyní využívány tzv. telematická asistence, která umí analyzovat styl jízdy díky propojení palubní jednotky s mobilním telefonem.

Telematickou asistenci se u nás snaží prosadit právě pojišťovna Uniqa. “Je to otázka několika let. Bude záležet na tom, jak rychle budou lidé ochotni akceptovat telematické jednotky do svých vozů. Nebo aplikace na mobilních telefonech. Až lidé uvidí jasnou výhodu, lavinovitým způsobem se to rozšíří. Třeba v Rakousku testujeme aplikaci, která monitoruje styl jízdy. Konkrétně se zaměřuje na to, zda nepoužíváte při řízení telefon, protože to je největší nešvar dnešní doby, který má za následek spoustu nehod z nepozornosti. Když jezdíte bezpečně, dostáváte dárky. V Rakousku si aplikaci stáhlo asi 40 tisíc lidí. V Česku zvažujeme její využití”, dodal Martin Žáček.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?