blg-cesta

Povinné ručení podle najetých km - chválí jej pojišťovny i klienti

16. 7. 2018
|
Délka čtení: 5 min.

S výpočtem ceny povinného ručení podle najetých kilometrů přišla pojišťovna Allianz před rokem a půl. Dnes hodnotí nový produkt jako úspěšný nejen samotná pojišťovna, ale i klienti, kteří se jej rozhodli vyzkoušet. Od zavedení nového povinného ručení až dosud si jej sjednalo více než 120 tisíc klientů.

Povinné ručení podle najetých kilometrů Allianz pojišťovna zavedla na podzim v roce 2016 pod heslem “Jezdím málo, platím málo”. Od té doby uběhl rok a půl a stále se jedná o revoluční produkt, který jiná pojišťovna dosud nenásledovala. Podle pojišťovny se jednalo o velmi úspěšný krok. Pojištění si přitom nemusí kupovat žádné drahé telematické jednotky, stačí nahlásit stav tachometru.

Daří se českým řidičům tipovat počet najetých kilometrů? Pojišťovna uvádí, že odhad se povedl 47 % řidičům, 17 % odhadovalo více a 36 % najelo o něco více. Podle pojišťovny bude se zkušenostmi přibývat řidičů, jejichž odhad bude správný.

Průměrný nájezd českých řidičů je 5 až 10 tisíc kilometrů

Podle pojišťovny Allianz mohou řidiči ovlivnit to, kolik na pojistném zaplatí, více než v případě klasického výpočtu. Logicky je tento produkt vhodný především pro řidiče, kteří v průběhu roku jezdí méně. Kromě nižšího počtu najetých kilometrů jim hrozí menší riziko vzniku nehody oproti řidičům, kteří za volant usedají každý den.

Chceme, aby se motoristé, kteří toho tolik nenajezdí, zamysleli nad svým povinným ručením. Dáváme jim příležitost, aby sami ovlivňovali výši svého pojistného. Nezajímá nás už jen to, v jak rizikovém prostředí se pohybují, ale zejména kolik v něm doopravdy stráví času,“ vysvětluje Veronika Hašplová, ředitelka autopojištění Allianz pojišťovny.

Kdy se vyplatí povinné ručení podle najetých km?

  • Pokud auto používáte na příležitostné nákupy
  • Jezdíte-li s autem pouze na chalupu
  • Pokud auto slouží jako “druhé v rodině” k občasným výjezdům

Důkazem je pouze fotografie tachometru

Motoristé mají na výběr z několika variant s výběrem vám pomůže srovnání pojistění vozidel. Na začátku pojištěný odhadne počet kilometrů, který za rok ujede. Pojišťovně zašle fotografii tachometru, kde je jasně zřetelný aktuální počet ujetých kilometrů. Dle stavu a odhadu pojišťovna stanoví výši pojistného. Tři měsíce před výročím smlouvy pojištěný opět zašle stav tachometru včetně fotografie a pojišťovna stanoví nové pojistné.

Pokud řidič za pojistné období najede méně kilometrů, pojišťovna mu vrátí přeplatek. V opačném případě řidič doplatí částku, která odpovídá skutečnému počtu najetých kilometrů. Platí, že čím méně pojištěný najede, tím větší slevu na povinném ručení obdrží.

A co možné podvody? „Na pokusy o podvod jsme připraveni. Přetáčení tachometrů, úpravu fotek či nahlašování nepravdivých údajů jsme schopni odhalit a sankce pro podvodníky jsou velké. Hrajeme fér a každý, kdo by chtěl podvádět s počtem najetých kilometrů, ohrožuje ostatní klienty a jejich férovou cenu,“ říká Ludvík Bohman, ředitel oddělení Likvidace pojištění Allianz. Pojišťovna k tomuto účelu využívá údaje od firmy CEBIA, která má k dispozici pokročilý software na analýzu fotografií.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.