epojisteni logo
blg-srt-penize

Povinné ručení opět zdražuje. Ohrožení jsou většinou rizikoví řidič

7. 9. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Povinné ručení opět zdražuje. Ohrožení jsou většinou rizikoví řidiči

V letošním roce přistoupily pojišťovny k dalšímu zdražování povinného ručení. Důvodem je růst nákladů souvisejících s likvidací škod v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel. Vyšší  pojistné  zaznamenali především rizikoví řidiči, naopak řidičům jezdícím bez nehody se pojistné příliš nezvedlo.

Trend stoupajících  cen povinného ručení  pokračuje. Zástupci pojišťoven zvyšování pojistného odůvodňují nárůstem nákladů. Významně se zvedly náklady na opravy vozidel i na škody na zdraví. Navíc se neustále objevují nové nároky na odškodnění od osob poškozených při dopravních nehodách. Zdražení se proto nejvíce dotkne nejrizikovějších kategorií řidičů a vozidel.

„UNIQA ceny letos zvyšuje. U klientů beze škod jde řádově o několik procent, zatímco u zákazníků s větším počtem škod může jít i o vyšší desítky procent,“ uvedla Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny. UNIQA není jediná. Zdražení přiznala také ČSOB pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Česká pojišťovna, Slavia pojišťovna, Generali a další. „V opravárenství se zvýšily ceny o více než deset procent, upravovali jsme tedy i sazby povinného ručení, o tři procenta,“ dodává Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Nejvíce škod způsobují mladí řidiči do 22 let a senioři nad 65 let

Tuto informaci dlouhodobě potvrzují statistiky pojišťoven i policie. Právě mladí řidiči a senioři nebudou z nových ceníků nadšeni, protože právě jich se zdražení týká nejvíce. Zatímco řidiči bez nehod si zvýšení pojistného ani nevšimnou, rizikové skupiny zdražení v řádu desítek procent nepřehlédnou. Vyšší ceny  pojištění auta pocítí také řidiči v těch regionech, kde je počet událostí nejvyšší.

„Obecně u AXA platí, že ti, kteří jezdí bez nehod, mohou na povinném ručení ušetřit až dvě třetiny ceny proti těm, kteří jezdí bezohledně a často bourají,“ upozorňuje Jiří Cívka, mluvčí pojišťovny AXA.

Kooperativa upravila ceny pouze u nákladních vozidel a autobusů, kde výše nároků roste každým rokem a to zejména v případě škod na zdraví a životě. Pojišťovna tvrdí, že za současných podmínek není tyto škody schopna pokrýt. U autobusů proto pojistné vzrostlo až o 100 procent, u tahačů návěsů “pouze” o 30 procent.

Pojišťovny stále častěji přihlíží k množství zaviněných přestupků

Už dávno neplatí, že pojišťovny stanovují pojistné pouze na základě tradičních údajů, jako je značka a typ vozidla, rok výroby, objem motoru či věk a trvalé bydliště řidiče. Stále větší roli hraje frekvence a rozsah přestupků, které řidič za svou “kariéru” způsobí. Ti, kteří jezdí dlouhodobě bez nehod, platí obvykle nižší pojistné

Pojišťovny dále berou v potaz počet najetých kilometrů, Allianz pojišťovna už nějakou dobu nabízí levnější povinné ručení  řidičům, kteří toho v průběhu roku najezdí opravdu málo. Vyšší roli také hraje vybavenost vozidla nejrůznějšími asistenčními systémy, které zvyšují bezpečnost jízdy (např. při jízdě v pruzích nebo při parkování).

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?