blg-srt-mzd

Povinné ručení a DPH?

1. 11. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

Povinné ručení a DPH

Dojde-li ke škodě na vozidle, hraje roli i to, zda je  poškozený  plátcem DPH či nikoliv. Pojišťovny totiž plátcům DPH  pojistné plnění vyplácí bez DPH, jelikož si tuto částku mohou odečíst z daní. Nahlášení a vyřízení škody však musí být učiněno správně.s

Před několika měsíci paní Janě z Jihlavy zaměstnanec technických služeb při sekání trávy rozbil okno u auta. To by nebyl až takový problém. Vedoucí se paní Janě řádně omluvil, škodu sepsal a ihned nahlásil pojišťovně. Zároveň jí předal kontakt na autoservis, která sklo vyměnila. Vše vypadalo v naprostém pořádku až do dne, kdy paní Janě zavolali z autoservisu a začali požadovat uhrazení DPH, které jim pojišťovna odmítla uhradit.

Paní Jana je totiž plátkyně DPH. Pojistné plnění bylo vypláceno na její jméno, a proto pojišťovna autoservisu uhradila opravu ale bez DPH. Autoservis tvrdí, že paní Jana si DPH může dát do odečtu, paní Jana zase tvrdí, že je to věc mezi technickými službami a autoservisem, která sklo opravovala.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.


„Vše bylo vyfakturováno technickým službám, takže si ani fakturu nemohu dát do nákladů, protože mne to nic nestálo. Volají mi každý den, že jim pojišťovna uhradila částku bez DPH. Také nechápu, proč volají z autoservisu, když smlouvu s pojišťovnou měly technické služby. Paní z firmy mi nedokáže vysvětlit, co s tím mám společného. Na jakém základě bych si DPH měla odečíst, když jsem nic neplatila?” kroutí hlavou paní Jana.

Jak by to mělo vypadat?

V případě paní Jany bylo celé řešení pojistné události  špatně. V případě plátců DPH pojišťovny opravdu vyplácejí pojistné plnění bez DPH. Výjimkou jsou pouze případy, kdy poškozený plátce DPH nemůže z důvodu daných příslušnými právními předpisy odpočet daně uplatnit. Toto ustanovení bývá uvedeno ve Všeobecných pojistných podmínkách.

Škoda měla být řešena následovně. Technické služby měly pouze škodu nahlásit své pojišťovně, u níž mají sjednané pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli. Opravu skla vozidla měla objednat paní Jana, na jejíž osobu by byla zaslána faktura. Pojišťovna by vypočetla výši pojistného plnění a paní Janě by zaslala částku bez DPH. Poškozená by měla v ruce fakturu na svoje jméno, ze které by si mohla nechat odečíst DPH.

Paní Jana se nakonec obrátila na pojišťovnu, která pojistné plnění vyplácela, a vyžádala si revizi celého případu. Existují také další možnosti řešení. Opravu může zaplatit poškozený, který pojistné plnění obdrží na základě již uhrazené faktury. Fakturu také může převzít pojištěný a předat ji pojišťovně. Ta sice uhradí částku bez DPH, ale díky správně vystavené faktuře přímo na poškozeného nebude následovat problém, jak uplatnit odečet DPH.

Náhrada škody DPH

Nejdůležitější pro správnou náhradu škody DPH z povinného ručení je komunikovat s viníkem nehody, pojišťovnou i autoservisem provádějícím opravu. Při řešení pojistné události upozorněte všechny strany, že jste plátcem DPH. Tím pádem musí být faktura vystavena na vaše jméno, abyste si mohli DPH následně odečíst. Samozřejmě můžete dodatečně požádat o přezkoumání případu, ale většinou je s tím problém, protože autoservis i pojišťovna již mají škodu zaúčtovanou na jiné jméno. Lepší je těmto situacím předcházet a na plátcovství DPH upozornit předem.

Hledáte nejvýhodnější povinné ručení? Porovnejte si povinné ručení a uzavřete ho on-line za pouhých pár minut. Pokud jste plátcem DPH a vozidlo máte v majetku firmy, můžete si povinné ručení dát do nákladů a ušetřit ještě více.

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?