cestovanie-auto

Povinné ručení 2017: Zákonný limit je nedostačující

5. 4. 2017
|
Délka čtení: 4 min.

Povinné ručení 2017: Zákonný limit je nedostačující

Zákon o povinném ručení kromě jiného stanovuje i minimální limit pojistného plnění, který v současné době činí 35 miliónů korun. Pojišťovny nabízí i varianty povinného ručení s vyššími pojistnými limity a odborníci motoristům jedním hlasem doporučují: “Připlaťte si za vyšší limity”. Příplatek není vysoký, škody však neustále rostou.


Od zavedení nového občanského zákoníku v roce 2014 uplynuly již 3 roky. Zrušil vyměřování škody podle tabulek a v podstatě neexistuje žádný limit. Výše škody se stanovuje individuálně podle mnoha kritérií. To platí také pro oběti dopravní nehod, které mohou požadovat až neuvěřitelné částky s ohledem na míru způsobené škody a její vliv na jejich budoucnost. Zdá se to nemožné, ale v řadě případů nemusí být dostačující ani zákonem stanovený limit.


Škody přesahující zákonný pojistný limit nejsou až tak neobvyklé. „Již v předchozích letech jsme zaregistrovali několik škod, které naši klienti způsobili v zahraničí, a pojistné plnění škod na zdraví se pohybovalo na hranici 100 miliónů Kč,“ uvedl Milan Káňa z Kooperativy.

Když pojistný limit nestačí

Jak již bylo řečeno, pojišťovny nesmí u povinného ručení nabízet nižší pojistný limit, než nařizuje zákon. Již řadu let je tato částka stejná a nezměnila se ani s novým občanským zákoníkem. Základní pojistný limit činí 35 milionů korun na majetkové škody a 35 milionů korun na škody na zdraví a životě. Odborníci však doporučují alespoň 50 milionů pro oba případy.


A přesáhnout škodu 35 milionů korun opravdu není nemožné. Pokud se tak stane, musí viník zbývající škodu uhradit ze svého. Nejčastěji k překročení pojistného limitu dochází u pojistných událostí, při kterých došlo k velmi vážným škodám na zdraví či životě. Nezapomeňte, že z pojistného plnění se hradí náklady na léčení, ztráta na výdělku, kompenzace za ztížení společenského uplatnění, výpomoc s náklady na péči apod.


„Řidiči by měli zohlednit především výši limitu plnění. Lidský život byl Nejvyšším soudem oceněn na deset miliónů korun. V některých případech proto zákonný minimální limit 35 miliónů na újmy na zdraví a na majetku nemusí stačit. Pro průměrného řidiče doporučuji proto limit alespoň 50 miliónů korun,“ uvedla Martina Kafková z finančně poradenské společnosti DataLife.

Za vyšší limit si klient připlatí až 17 %

Volba vyššího pojistného plnění výslednou cenu pojištění ovlivní, ale ne nijak výrazně. Podle pojišťoven je to přibližně 2 až 17 %. Samozřejmě záleží, jaký pojistný limit si vyberete. Některé pojišťovny nabízí nejvyšší pojistné limity plnění až 200 000 milionů korun. V takovém případě by pojistné bylo výrazně vyšší.


V každém případě platí, že o ceně se dá vždy diskutovat. Naše rada tedy zní: Neberte první cenovou nabídku a vyjednávejte. Na pomoc si vezměte ceny konkurence.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.