Povinná výbava a dalších 10 věcí, které se hodí mít v autě
Povinná výbava a dalších 10 věcí, které se hodí mít v autě
Povinná výbava je povinná, a kdo ji nemá, vystavuje se riziku finanční pokuty. Kromě nezbytné výbavy popsané v zákoně č. 341/2002 Sb. se hodí mít po ruce ještě pár dalších věcí, které vám pomohou vybruslit z každé krizové situace.
Aktuální seznam povinné výbavy platný od 1. ledna 2018 najdete najdete v zákoně č. 341/2002 Sb. Otázkou je, zda by seznam věcí neměl být po letech upraven. Vždyť ve světě diodových a laserových světel jsme stále nuceni vozit náhradní žárovky. Nemluvě o tom, že spoustu triviálních závad na novém autě už stejně nejsme schopni svépomocí opravit. Stále tak musíme vozit věci, se kterými si většina řidičů a řidiček stejně neví rady. Zákon je ale zákon, a kdo nechce riskovat pokutu, povinnou výbavu ve svém autě vozit musí.
Povinná výbava pro rok 2018
Povinná výbava se už dlouhé roky nedočkala žádných velkých změn, a tak byste ve svém autě za každých okolností měli mít následující položky:
Náhradní elektrické pojistky
Konkrétně byste sebou měli vozit pojistky od každého použitého druhu. Obvykle stačí na benzínce zakoupit univerzální sadu. Pravdou ale, je že většina řidičů ani netuší, kde ve svém autě mají pojistnou skříň, natož aby si sami pojistky kontrolovali a měnili.
Náhradní žárovky
Opět by mělo jít o žárovky od každého druhu sloužícího k vnějšímu osvětlení a světelné signalizaci včetně nářadí potřebného k výměně. U dnešních aut je ale často velký problém vyměnit si žárovku bez pomoci servisu, u laserových a diodových světel to ani nelze.
Příruční zvedák (tzv. hever)
Parametry zvedáku musí odpovídat zákonu, který říká, že jeho nosnost se musí rovnat největší technicky přípustné hmotnosti na nápravu nejvíce zatížené nápravy vozidla nebo jízdní soupravy nebo rovnající se hmotnosti zvedané části vozidla z největší technicky přípustné hmotnosti vozidla při zvedání této části způsobem stanoveným výrobcem pro použití zvedáku. Trochu složité, že?
Náhradní kolo a klíč na matice kol vozidla
Náhradní ráfek včetně pneumatiky musí být v autě umístěn v pevném držáku. Výjimkou jsou vozidla vybavená koly zvláštní konstrukce, která umožňuje nouzové dojetí.
Autolékárnička
Nejlépe uděláte, pokud kompletně vybavenou lékárničku zakoupíte na benzínce. Pokud cokoliv z ní použijete, musíte to okamžitě doplnit. Někteří řidiči raději koupí novou. Samozřejmě nesmí být prošlá, takže jednou za čas zkontrolujte její expiraci.
Výstražný trojúhelník a reflexní vesta
Pokud v případě nouze, poruchy či nehody zastavíte na místě, které k tomu není určeno, musíte mít na sobě oblečenou reflexní barvu a na místo nehody upozornit pomocí výstražného trojúhelníku.
10 věcí, které se hodí mít v autě pro každou situaci
Kromě povinné výbavy, o jejíž užitečnosti bychom v některých případech mohli diskutovat, je vhodné mít v autě pár praktických věcí nad její rámec. Některé z nich s největší pravděpodobností využijete častěji než povinnou výbavu. Které to jsou?
Startovací kabely - samozřejmě platí pouze v případě, že u vašeho auta jdou použít
Tažné lano - užitečný doplněk, který vás vytáhne z bryndy
Deštník (pláštěnka) - vzpomenete si na něj, až budete promoklí přebíhat od auta nebo měnit kola
Čelovka - až vás v noci zastihne nečekaný problém, nebude existovat jiná věc, kterou byste viděli raději
Destilovaná voda - když vám na cestách dojde chladící kapalina, jednoduše si ji namícháte
Reflexní vesta pro celou posádku - je to prostě bezpečnější
Pracovní rukavice - při výměně kol v terénu si těžko po špinavé práci umyjete ruce mýdlem
Základní nářadí - šroubovák, klíče a kleště příliš místa nezaberou a občas se hodí
Řezač pásů - není to věc, kterou byste chtěli použít, ale když se pásy zaseknou, budete za něj rádi
Záznam o dopravní nehodě - v případě problému budete mít jistotu, že jste nezapomněli vyplnit nic důležitého