Nejvíce škody na čelních sklech evidují pojišťovny na jaře
Nejvíce škody na čelních sklech evidují pojišťovny na jaře
Vždy po zimě se české silnice nachází v nepříliš dobrém stavu. Jsou poškozené, děravé a plné zbytků posypového materiálu po zimě. To vše je velmi častou příčinou poškozených a rozbitých čelních skel. Pojišťovny nyní přijímají až 200 hlášení o škodách každý den.
Například Česká pojišťovna uvedla, že v době od listopadu 2013 až do poloviny března 2014 řešila téměř 13 tisíc pojistných událostí v souvislosti s poškozeným čelním sklem. Průměrná škoda činila 8 500 korun a pro zajímavost Vám uvedeme nejvyšší škodu, která činila 134 tisíc korun. Každým dnem Česká pojišťovna přijme na 200 hlášení o poškozených či rozbitých čelních sklech.
Na vině jsou poškozené silnice i zbytky posypového materiálu
Velké množství škod na čelních sklech je způsobené odlítnutím kamínku od vozovky nebo od jiného vozidla. Pokud kamínek zasáhne sklo a poškodí jej v zorném poli řidiče, je nutná výměna. V opačné případě je možné sklo opravit tzv. scelováním.
„Vždy záleží na tom, o jaké konkrétní poškození se jedná. Motoristé mají možnost zvolit kromě výměny skla také jeho opravu scelením. Aby bylo možné poškození scelit, musí být prasklina mimo zorné pole řidiče, nesmí zasahovat do okrajů skla a její velikost by neměla překročit 8 až 10 centimetrů,“ vysvětluje Petr Klas, ředitel Útvaru mobilních techniků v České pojišťovně.
Odborníci doporučují: Sjednejte si pojištění čelního skla
Pojištění čelního skla patří ke standardní nabídce a sjednat si jej můžete k povinnému či havarijnímu pojištění. Cena pojištění není vysoká a pojištění se vztahuje na všechny předměty odlétající od kol dalších vozidel včetně srážky s ptákem. „Nutno podotknout, že toto připojištění lze sjednat nejen pro čelní sklo, ale motorista může mít pojištěna i všechna skla vozidla,“ upozorňuje Tomáš Kabele z Útvaru pojištění motorových vozidel v České pojišťovně.