Pojistné podvody za desítky milionů
Pojistné podvody za desítky milionů
Pardubická policie ve spolupráci s Pojišťovnou České spořitelny před pár dny zveřejnila informace o odhalení jednoho z největších pojistných podvodů u nás. Organizovaná skupina fingovala úrazy za účelem získání peněz z pojišťoven. Celkem si tímto způsobem přišli na neuvěřitelných 28 milionů korun.
Na základě informace Pojišťovny České spořitelny, která podvodné jednání odhalila, obvinila policie ČR celkem dvacet osob. Do vazby bylo umístěno šest osob. "Jde o největší případ se znaky podvodného jednání v historii nejen naší pojišťovny, ale v životním pojištění vůbec," řekla Jana Jirásková, mluvčí Pojišťovny České spořitelny.
Organizovaná skupina, kterou tvořili převážně lékaři, úmyslně fingovala úrazy a inkasovala pojistné plnění od šesti českých pojišťoven již od roku 2010. "Šlo o specialisty, ortopedy, chirurgy, lékaře z traumatologie. Minimálně ve svém okolí byli renomovanými uznávanými odborníky. Rozhodně to nebyli lidé, kteří by byli v sociální nouzi či na konci profesní kariéry. Šlo o špičky v oboru," uvedl David Kakrda z pardubické kriminálky.
Obviněným byl zabaven movitý i nemovitý majetek (byty, domy, pozemky, auta, cenné papíry, hotovost i prostředky na bankovních účtech) v celkové výši 36 milionů korun. Nyní probíhá vyšetřování a všem obviněným hrozí trest odnětí svobody v délce od pěti do deseti let.
Pardubická policie případ pojistného podvodu v takovémto rozsahu doposud neřešila. "V měřítku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jde o ojedinělou akci jak svým rozsahem, tak počtem nasazených policistů," říká Markéta Janovská, mluvčí pardubické policie.
Podváděli lékaři, pojišťovací agenti i samotní pacienti
V rozsáhlém organizovaném podvodu “spolupracovali” nejen lékaři, ale také pojišťovací zprostředkovatelé a také pacienti. Pojišťovací agenti nejprve uzavřeli pojistnou smlouvu na úrazové pojištění s vytipovanou osobu. Pojistné částky se vždy pohybovaly v řádu stovek tisíců a milionů korun. Vysoké pojistné platili hlavní podezřelí a nedlouho po uzavření smlouvy byly u pojišťoven uplatněny pojistné události.
Za pomoci osmi lékařů a dvou rehabilitačních pracovnic buď úrazy od počátky fingovali nebo zveličovali reálné úrazy a protahovali jejich léčení. Valná většina pacientů byla o podvodné činnosti informována a souhlasila s ní. Součástí organizované skupiny byli tzv. vodiči, kteří pojištěné celým procesem provázeli.
"Za prvé to byly úrazy zcela vymyšlené, nikdy se nestaly. Druhým způsobem bylo oznámení starých neléčených zranění. A třetím způsobem byly skutečné úrazy s účelově prodlužovaným léčením a rehabilitací," vyjmenovává Markéta Janovská.
Lékaři úrazy fingovali i úmyslně protahovali léčení
Organizovaná skupina měla vše velmi dobře připravené a odhalení policii rozhodně nezjednodušila. "Podvodníci měli vše dokonale připravené a nezavdali nám pro podezírání mnoho důvodů. Proto i samotné odhalení rozvětvené organizované skupiny bylo složité," uvedl František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny.
Jejich činnost byla odhalena až po třech letech podvodů. Odhalil je interní systém pojišťovny, který u vícero pojistných smluv poukázal na podezření z podvodného jednání. Další šetření odhalilo neuvěřitelně rozsáhlý pojistný podvod, do něhož byly zapojeni poradci, lékaři, rehabilitační pracovníci a desítky klientů v rámci celé České republiky. Pojišťovna ihned informovala policii a varovala další pojišťovny.
Pod krycím názvem policejní akce Medical, která probíhala 16 měsíců bylo celkem obviněno na 20 osob z pěti krajů - Pardubickém, Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji a v Praze. "Vzhledem k charakteru věcí nalezených při prohlídkách a dále s ohledem na další doposud zjištěné skutečnosti, nelze vyloučit, že v průběhu vyšetřování dojde k obvinění dalších osob a navýšení škody způsobené trestným činem," dodává Markéta Janovská na závěr.