Počet pojistných podvodů narůstá
Počet pojistných podvodů narůstá
Pojišťovny uvedly, že průběžné výsledky za rok 2014 jasně vypovídají o nárůstu počtu pojistných podvodů. Oproti předchozím letům narostl počet pojistných podvodů v rizikovém a životním pojištění. Pachateli jsou převážně organizované skupiny.
„Oproti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovalo pojištění majetku a motorových vozidel, roste v letošním roce významně podíl případů, které odhalujeme v rizikovém a životním pojištění. A bohužel stále častěji jde o práci organizovaných skupin, které využívají falešné lékařské zprávy od „spolupracujících“ lékařů. Odškodnění se v takových případech pohybuje ve statisících. Zároveň často stejnou pojistnou událost tito podvodníci zkusí uplatnit u více pojišťoven,“ uvedl Vojtěch Stavný, vedoucí Bezpečnostního odboru v Kooperativě.
Stejný názor zastávají také další české pojišťovny. Právě Kooperativa uvádí, že za první pololetí v roce 2014 odhalila pojistné podvody ve 180 případech z 800 šetřených. Ušetřili tak 127 milionů korun, které měli vyplatit. Česká pojišťovna odhalila pojistných podvodů daleko více. Celkem šlo o částku 244 milionů korun. Podle České pojišťovny páchají podovody zejména Pražané, kteří mají na svědomí téměř polovinu všech odhalených pojistných podvodů.
Typické příklady pojistných podvodů
Pojištění osob – Uzavření pojištění denních dávek odškodného s cílem jejich zneužívání prostřednictvím předstírání nemoci či úrazu.
Majetkové pojištění – Předstírání vloupání do bytu a deklarování odcizení předmětů, které sám zpeněžil, nebo které nikdy nevlastnil..
Pojištění motorových vozidel – Úmyslně navýšená škoda či fingovaná dopravní nehoda.
Falešné vloupání, fingované dopravní nehody i zlomené prsty
Kromě organizovaných pojistných podvodů se také často objevují případy, kdy si lidé kvůli pojistnému plnění ublíží sami. ”Řešili jsme i případ, kdy si klient nechal rozdrtit několik prstů na noze,“ doplňuje Vojtěch Stavný. Mnoho z těchto pokusů je však snadno odhaleno.
Některé pokusy jsou naivní, jiné však velmi dobře promyšlené. Do první kategorie spadá případ České pojišťovny, jíž klientka nahlásila vloupání do sklepa a krádež cenných věcí v hodnotě 170 tisíc korun. Do malého sklepa se však nahlášené věci v žádném případě vejít nemohli. Bylo tedy nad slunce jasné, že se jedná o lež. Klientka byla společně s manželem obviněná z trestného činu podvodu.
Mezi časté pojistné podvody spadají také fingované dopravní nehody. „Jde o úmyslné bouračky, pečlivě připravené, jejichž cílem je vylákat neoprávněné pojistné plnění,“ vysvětluje Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali, která během prvního pololetí 2014 odhalila pojistné podvody v hodnotě 7,5 milionů korun.
Pojišťovna Allianz rovněž potvrdila nárůst pojistných podvodů a to dokonce o 60 procent. „Dříve převažovala trestná činnost související s vozidly, dnes v Allianz pojišťovně vidíme jasně rostoucí trend v pojištění majetku, zejména u podnikatelů. Úplně nejrychleji ale rostou podvody se životním a úrazovým pojištěním, i když zastoupené jsou nejméně,“ řekl Ludvík Bohman z Allianz pojišťovny, která jako první začala při odhalování pojistných podvodů používat tzv. hlasový analyzátor.
Za pojistný podvod až na 10 let za mříže
Mnoho lidí nepovažuje pojistný podvodu za závažný trestný čin. To však není pravda. Pojistný podvod patří mezi trestné činy s horní hranicí sazby a podvodník si může odsedět až 10 za mřížemi. Každoročně je za pojistný podvod odsouzeno 200 až 300 lidí.