Pojištění zkažené dovolené? - 1. díl

1. 10. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění zkažené dovolené? - 1. díl

Těšíte se na zaslouženou dovolenou u moře, ale když konečně přijde na věc, nedopadne plánovaný odpočinek podle vašich představ. Dá se s tím něco dělat? Nebo se na takovou situaci pojistit? A jak pak postupovat, abyste se o odškodnění nepřipravili?

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Co říká zákon

V zahraničí je pojem “náhrada za ztrátu radosti z dovolené” (loss of enjoyement of the holiday) zcela běžný. Například Velká Británie, Itálie, Španělsko, Maďarsko či Rumunsko dokonce mají toto právo zakotveno přímo v judikatuře.

U nás tuto možnost upravuje občanský zákoník, který v § 2543 stanovuje, že: ”Při porušení povinnosti, za niž odpovídá, nahradí pořadatel zákazníkovi bez zbytečného odkladu vedle škody také újmu za narušení dovolené, zejména byl-li zájezd zmařen nebo podstatně zkrácen.”

Důvodová zpráva k tomuto ustanovení jej pak dále rozvádí. Uvádí například, že důvodem zavedení tohoto pojmu do zákona je mimo jiné zohlednění obvyklého účelu dovolené, tedy odpočinek.  Obzvláště, když na takovou dovolenou jede pracující člověk.

Celou důvodovou zprávu si můžete přečíst na webu nového občanského zákoníku, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti ČR.

Specifikace v zákoně je dosti vágní

Více bohužel zákon neříká, a tak zůstává konečné vyložení situace na individuálním posouzení. Vy sami musíte zhodnotit, jestli nastalá situace měla vliv na to, že jste si dovolenou dostatečně neužili, že vám ji nastalé okolnosti zkazily a nedošlo k naplnění účelu dovolené. A pak s tím musí souhlasit i cestovní kancelář a musíte se domluvit na adekvátní kompenzaci.

Pokud se nedomluvíte, zbývá se obrátit na soud, který pak váš případ posoudí.

Co se dá považovat za adekvátní?

Náhradu za ztrátu radosti z dovolené nemůžete uplatnit například proto, že jste se na svatební cestě pohádali s novomanželem, a líbánky jste si proto dost neužili. Takto to nefunguje. 

Jiná je ovšem situace v případě, že cestujete na rodinnou dovolenou s manželem a dvěma dětmi, ale v hotelu chybí zábradlí. Při každé cestě po schodech tak musíte na děti dávat pozor a zároveň se z pochopitelných důvodů nedokážete uvolnit, trpíte stresem a nervozitou, tudíž je účel dovolené nenaplněn. Nebo pokud se vaše dítě otráví hotelovým jídlem a vy místo odpočinku řešíte zdravotní komplikace. 

Domáhat se kompenzace za nemajetkovou újmu ale můžete i v případě, že jste například uvízli několik hodin na letišti. Totéž platí, když je váš zájezd podstatně zkrácen nebo zmařen.

Pojištění neexistuje

Pojistit se pro případ zkažené dovolené není možné, žádná z pojišťoven působících na českém trhu takovou možnost nenabízí.

V nabídce je například pojištění  storna  cesty a pojištění přerušení cesty, ale ty slouží k jiným účelům. Pojištění storna cesty slouží pro případ, kdy musíte dovolenou zrušit ještě před odjezdem na ni, například ze závažných rodinných důvodů.

Pojištění přerušení cesty je sjednáváno pro případ, kdy ze závažných důvodů, například zdravotních, musíte cestu přerušit a vrátit se domů. Jde ale o pojištění škodové, kdy vám jsou vyplaceny náklady, které jste museli vynaložit například na návrat domů.

Jak postupovat

Postup získávání kompenzace za nemajetkovou újmu - ztrátu radosti z dovolené - bude v podstatě totožný, jako když reklamujete jiné vady zájezdu, jako například neodpovídající stravování, nefunkční klimatizace, chybějící zábradlí apod. 

Klíčové je, že vady zájezdu musíte reklamovat bez zbytečného odkladu.  Tedy ve chvíli, kdy zjistíte, že nastala nějaká vada, je nutné ji ohlásit. Podle zákona sice máte na nahlášení až 30 dnů, ale zároveň je potřeba to udělat bez zbytečného odkladu.

Řada turistů totiž volila taktiku, kdy vady nenahlásila a po skončení dovolené vymáhala kompenzaci.

Nahlášení z vaší strany stačí

Je důležité říci, že nahlášením závady hned poté, co ji zaznamenáte, jste v podstatě splnili skoro všechny povinnosti, které vám zakládají šanci na úspěšné vyřešení reklamace.  Tím jste totiž splnili svou povinnost a další kroky jsou na cestovní kanceláři, se kterou jste zájezd podnikli. Ta by měla zajistit nápravu nebo vám dát kompenzaci. Co se týče chybějícího zábradlí, tam nejspíše náprava do konce vaší dovolené neproběhne, a tak je kompenzace na místě. Zvláště v případě, kdy jste při každé cestě po schodech museli hlídat své děti a právem jste se obávali o jejich bezpečnost.

Zbytek vyřešíte po návratu

Požádejte také delegáta o to, aby vám písemně potvrdil, že jste dané nedostatky reklamovali, ale nebyla sjednána náprava. V žádosti o kompenzaci vám to pomůže.

Po návratu pak sepíšete reklamaci, kde uvedete, kdo zájezd zakoupil, jaké byly parametry, co vám nevyhovovalo, přiložíte důkazy a následně předáte celou věc cestovní kanceláři. Ta má na vyjádření 30 kalendářních dnů. Pokud ani poté nejste s jejím vyřízením spokojeni, doporučuje se obrátit se na Českou obchodní inspekci pro mimosoudní řešení spotřebitelských sporů.

Kam se obrátit?

Mějte na paměti, že jakékoli reklamace a žádosti o kompenzaci je potřeba předložit poskytovateli dovolené. Pokud jste koupili zájezd přes cestovní agenturu, je možné, že ona zájezdy nerealizuje, ale jen přeprodává od cestovních kanceláří. Podobně je tomu v případě, že zakoupíte zájezd přes slevový portál.

V obou případech prodejce figuruje jen jako zprostředkovatel, nikoli pořadatel. Požadovat slevu a kompenzaci musíte po pořadateli.

 
V následujícím článku si přiblížíme, jak to funguje s určení výší takového odškodnění a kdy naopak nemáte na podobnou kompenzaci žádný nárok.


Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?