blg-srt-happy

Pojištění schopnosti splácet. Vyplatí se?

5. 8. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění schopnosti splácet. Vyplatí se?

U dlouhodobých typů úvěru existuje vždy riziko, že se dlužník dostane do nezáviděníhodné situace, a nebude schopen úvěr splácet i po několik měsíců. Řešením takové situace může být právě pojištění schopnosti splácet.

Ztráta zaměstnání, úraz či dlouhodobá nemoc může být příčinou ztráty platební schopnosti na několik týdnů i měsíců. Aby se dlužník nedostal do problémů se splácením svých úvěrů, je automaticky k půjčkám nabízené pojištění schopnosti splácet.

Pojišťovna za Vás splátky zaplatí

Pojištění schopnosti splácet je možné sjednat k většině typů úvěrů od běžných spotřebitelských úvěru, přes leasing až po hypoteční úvěry. Princip je jednoduchý. Pokud k takové situaci dojde, klient není schopen platit splátky, převezme pojišťovna jeho závazky.

Hledáte bezpečnou půjčku?

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Následně vám srovnáme nabídky pouze od ověřených poskytovatelů.

Zní to rozumně, ale jaká je realita?

Pojistné není zrovna malé, a pokud k pojistné  události nedojde, může klient na pojistném zaplatit i statisíce korun. A nemluvě o tom, že pojišťovna má velmi striktně vymezené podmínky, stačí málo a odmítne platit.

Výše pojistného se odvíjí od výše úvěru a pojištěných rizikách. Nejlevnější variantou bývá pojištění v případě smrti a trvalé invalidity. Za další rizika se platí více a více. Poskytovatelé půjček nabízí různé varianty pojištění a proto je třeba si před podpisem důkladně rozmyslet, za co jste ochotni platit. Znalost podmínek je zásadní.

Ztráta zaměstnání a pracovní neschopnost

Nečekejte ale, že pojišťovna bude splátky platit do nekonečna. Zpravidla se jedná o dobu maximálně dvanáct měsíců, někdy méně. Záleží na podmínkách pojišťovny. Pojišťovna si také ohlídá, zda poškozený  hledá nové zaměstnání. Pokud tak nečiní, je to důvod zamítnutí nároku na pojistné plnění.

Trvalá invalidita a smrt

Nejhorším případem je samozřejmě smrt či trvalá invalidita. Zde se pojistné plnění  vyplácí zpravidla od čtyř do osmnácti splátek. Nejdode-li k zlepšení stavu, pojišťovna úvěr doplatí úplně. V případě smrti, doplatí pojišťovna nesplacený zůstatek ihned.

Zrušení pojištění? Banky si účtují vysoký poplatek

Pokud klient zjistí, že je pro něj pojištění drahé, může jej samozřejmě zrušit. Banky si však často účtují vysoký poplatek. Vždy je předem nutné se na podmínky zrušení předem informovat. Může se totiž jednat i o několik tisíc korun.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.