blg-srt-happy

Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

6. 5. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pojištění odpovědnosti: Pozor na příliš nízké pojistné limity

S dobrým pojištěním odpovědnosti se mnohem lépe usíná. Způsobíte-li komukoliv škodu, uhradí to vaše pojišťovna. Problém může nastat při nesprávném nastavení pojistných limitů. Přesáhne-li výše škody limit, zbytek zaplatit ze svého pojištěný.

Překročit hranici jednoho milionu korun se zdá téměř nemožné. Při sjednávání pojištění se obvykle myslí na rozbité okno, politou sedačku, maximálně zlomeninu po srážce cyklistů. Pravdou je, že překročit milion zas tak složité není. Může za to nový občanský zákoník z roku 2014, který zrušil tabulky a významně upravil pravidla vyplácení odškodnění. Ty jsou nyní mnohem vyšší. Běžný limit ve výši jednoho milionu korun je absolutně nedostačující zejména při vážných úrazech či zaviněného úmrtí.

„Dříve byly stanoveny pevné částky pro jednotlivé kategorie škod na zdraví. Nový zákon zavedl individuálnější náhrady poškozeným na základě posouzení konkrétní situace újmy pro pozůstalé i pro zraněného. Je například rozdíl, pokud riskantní jízdou na kole srazíte běžného chodce, nebo vrcholového tenistu – a zlomíte mu ruku,“ varuje před různými následky Lucie Žulavská z České asociace pojistitelů (ČAP).

Průměrné odškodné se za posledních osm let vzrostlo více než dvojnásobně, z 961 283 Kč (2011) na 2 135 092 Kč (2017)!

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Za chyby i chování ohrožující druhé se platí

Lidé si velmi často neuvědomují, že svým chováním mohou způsobit škodu sobě i u druhým. Typickým příkladem nevhodného chování jsou pejskaři a jejich volně pobíhající psi na veřejných cyklostezkách. V první řadě má pes volně pobíhat pouze na místech k tomu vymezených. Nikdy netušíte, odkud pes vyběhne, zda poslechne paníčka nebo po vás agresivně vyběhne.

Dojde-li ke srážce s cyklistou (osoba na inlinech), je za vzniklou škodu zodpovědný vždy majitel psa. Kromě toho, že jeho pes sám může přijít k úrazu, bude zodpovědný za škodu způsobenou cyklistovi. Zlomená ruka není nic vážného, ale pokud půjde o talentovaného houslistu, který si na housle nesáhne několik týdnů či dokonce měsíců, půjde o velmi drahou záležitost. Přitom by stačilo mít pejska na vodíku a pustit ho na vhodnějším místě.

Odborníci doporučují pojistný limit nejméně 10 000 000 korun

Pojištění odpovědnosti není ze zákona povinné (bohužel) ani běžné jako například cestovní pojištění. Jsou to prostě další “vyhozené” peníze. Lidé si bohužel neuvědomují, že pojištění odpovědnosti za pár set korun ročně jim může ušetřit desítky i statisíce korun. K nehodě může dojít kdykoliv a kdekoliv. Nejčastěji se jedná o škody způsobené jízdou na kole, kolečkových bruslí či při lyžování.

Nabídka pojišťoven je v oblasti pojištění odpovědnosti široká. Doporučeno je vybrat si pojištění s limitem alespoň ve výši 10 000 000 korun, což je oficiálně hodnota lidského života v České republice. „Česká republika by se měla v tomto ohledu časem srovnat s běžnou praxí v okolních zemích, kde výše limitů koresponduje s výší limitů v rámci povinného ručení. Ty se pohybují na úrovni 1,2 miliónu eur a dostačují pro odškodnění v případě majetkových škod i škod na zdraví,“ doplnila Lucie Žulavská.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?