Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem
Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem
Miminka nejsou z cukru. Přesto bývají čerství rodiče ohledně cestování s malými miminky někdy až přehnaně opatrní. Většina se zuby nehty drží tvrzení, že cestování je vhodné nejdříve od tří měsíců. Na maminky, které se na cesty vydávají s novorozenci, se dívají skrze prsty. K tomu ale neexistuje důvod.
Pokud jste před porodem byli s partnerem hodně akční a každou volnou chvilku jste vyráželi na výlety, není důvod se v tomto směru omezovat ani po narození dítěte. Stačí se dobře připravit. Hlavní je mít při sobě potřebné lahvičky, mléko, konvici na převaření vody a dostatek převařené vody sebou. Samozřejmě záleží na tom, jak se maminka cítí. Odvážné maminky si ale cestování s miminkem nemůžou vynachválit, a to i do zahraničí.
Ideální je pohodlné cestování autem
Nejlépe se s malým miminkem cestuje v autě. Do auta zabalíte vše potřebné a můžete si dát pauzu téměř kdykoliv a kdekoliv. Samozřejmě je vhodné cílovou destinace a zejména délku cesty přizpůsobit malému miminku. Novorozeně však většinu cestu prospí. Jediné, co lékaři rodičům nedoporučují, je návštěva zemí v největších vedrech. Vysoké teploty miminkům příliš nesvědčí. Chcete-li do tepla, jeďte raději v období, kdy je příjemnější klima.
Ani cestování letadlem ale nemusí být problém. Je to ale méně pohodlné a je třeba se připravit na řadu situací. Do letadla například nelze vzít kočárek. Miminko také nemá nárok na vlastní sedačku a při startu a přistání musí být připoutané k jednomu z rodičů. U letecké společnosti lze domluvit přepravní kolébku, která vám cestování letadlem usnadní. Letušky bývají vůči maminkám s miminky vstřícné a je-li to možné, usadí vás vedle volné sedačky.
Nezapomínejte na cestování doklady
Zapomínat byste neměli také na správné cestovní doklady. Nejen dospělí člověk totiž potřebuje občanský průkaz či cestovní pas. Také dítě, ať už je mu pár týdnů nebo několik let, potřebuje osobní cestovní doklady.
V rámci Evropské unie dítěti stačí občanský průkaz. Mimo EU už bude dítě potřebovat cestovní pas. Oba doklady vám vystaví na obecním úřadě s rozšířenou působnosti v jakémkoliv věku dítěte. Maximální platnost dětského občanského průkazu je 5 let. To však neplatí v období, kdy se vzhled dítěte mění doslova týden po týdnu. U opravdu malých miminek je třeba občanský průkaz vyměnit každých pár měsíců.
Nejedná se o žádné složité administrativní kolečko. Na úřad je třeba vzít pouze rodný list a dítě. Fotografii pořídí úředník přímo na místě. Focení může být občas velkou zkouškou trpělivosti, protože i malé miminko musí mít na fotografii otevřené oči. Úřady proto umožňují nechat dítě vyfotit předem a hotové fotografie zaslat prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra. Úřad si už fotografii stáhne sám.
Na vyhotovení dětského občanského průkazu mají úřady 30 dní a poplatek je 50 korun. U běžného cestovního pasu je lhůta rovněž 30 dní, poplatek činí 100 korun. Pokud byste na cestovní pas dítěte hodně spěchali, lze požádat o vyhotovení cestovního pasu ve zkráceného lhůtě do 6 dní. Počítejte však s několinásobně vyšším poplatkem 2 000 korun.