epojisteni logo
blg-srt-happy

Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem

4. 1. 2019
|
Délka čtení: 8 min.

Pohodové cestování (nejen) do zahraničí s miminkem

Miminka nejsou z cukru. Přesto bývají čerství rodiče ohledně cestování s malými miminky někdy až přehnaně opatrní. Většina se zuby nehty drží tvrzení, že cestování je vhodné nejdříve od tří měsíců. Na maminky, které se na cesty vydávají s novorozenci, se dívají skrze prsty. K tomu ale neexistuje důvod.

Pokud jste před porodem byli s partnerem hodně akční a každou volnou chvilku jste vyráželi na výlety, není důvod se v tomto směru omezovat ani po narození dítěte. Stačí se dobře připravit. Hlavní je mít při sobě potřebné lahvičky, mléko, konvici na převaření vody a dostatek převařené vody sebou. Samozřejmě záleží na tom, jak se maminka cítí. Odvážné maminky si ale cestování s miminkem nemůžou vynachválit, a to i do zahraničí.

Ideální je pohodlné cestování autem

Nejlépe se s malým miminkem cestuje v autě. Do auta zabalíte vše potřebné a můžete si dát pauzu téměř kdykoliv a kdekoliv. Samozřejmě je vhodné cílovou destinace a zejména délku cesty přizpůsobit malému miminku. Novorozeně však většinu cestu prospí. Jediné, co lékaři rodičům nedoporučují, je návštěva zemí v největších vedrech. Vysoké teploty miminkům příliš nesvědčí. Chcete-li do tepla, jeďte raději v období, kdy je příjemnější klima.

Ani cestování letadlem ale nemusí být problém. Je to ale méně pohodlné a je třeba se připravit na řadu situací. Do letadla například nelze vzít kočárek. Miminko také nemá nárok na vlastní sedačku a při startu a přistání musí být připoutané k jednomu z rodičů. U letecké společnosti lze domluvit přepravní kolébku, která vám cestování letadlem usnadní. Letušky bývají vůči maminkám s miminky vstřícné a je-li to možné, usadí vás vedle volné sedačky.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Nezapomínejte na cestování doklady

Zapomínat byste neměli také na správné cestovní doklady. Nejen dospělí člověk totiž potřebuje občanský průkaz či cestovní pas. Také dítě, ať už je mu pár týdnů nebo několik let, potřebuje osobní cestovní doklady.

V rámci Evropské unie dítěti stačí občanský průkaz. Mimo EU už bude dítě potřebovat cestovní pas. Oba doklady vám vystaví na obecním úřadě s rozšířenou působnosti v jakémkoliv věku dítěte. Maximální platnost dětského občanského průkazu je 5 let. To však neplatí v období, kdy se vzhled dítěte mění doslova týden po týdnu. U opravdu malých miminek je třeba občanský průkaz vyměnit každých pár měsíců.

Nejedná se o žádné složité administrativní kolečko. Na úřad je třeba vzít pouze rodný list a dítě. Fotografii pořídí úředník přímo na místě. Focení může být občas velkou zkouškou trpělivosti, protože i malé miminko musí mít na fotografii otevřené oči. Úřady proto umožňují nechat dítě vyfotit předem a hotové fotografie zaslat prostřednictvím datové schránky Ministerstva vnitra. Úřad si už fotografii stáhne sám.

Na vyhotovení dětského občanského průkazu mají úřady 30 dní a poplatek je 50 korun. U běžného cestovního pasu je lhůta rovněž 30 dní, poplatek činí 100 korun. Pokud byste na cestovní pas dítěte hodně spěchali, lze požádat o vyhotovení cestovního pasu ve zkráceného lhůtě do 6 dní. Počítejte však s několinásobně vyšším poplatkem 2 000 korun.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.