Podomní nabídka pojištění – podvodná praktika?

Nabídka produktů pomocí podomního prodeje se může zdát jako zastaralá praktika, nicméně i přes rozšířený zákaz se stále hojně využívá. Dle plošných statistik je podomní prodej v naprosté většině případů spojen se zamlčováním kompletních podmínek zřízení služby a přestože ne každá společnost musí být nutně podvodná, chování samotných prodejců v zájmu dodavatelů (neplést se samotným distributorem, viz. níže) je spojeno s nátlakem a mnohdy i podvodným jednáním.

Podle § 58 odst. 4 zákona o obcích hrozí za podomní prodej pokuta až 200 000 Kč. Ani to však dodavatele od této praktiky neodrazuje. Podomní prodejci působí solidně, jsou dobře oblečení, usměvaví a „zaručeně“ nabízí ty nejlevnější produkty na trhu. Mezi nimi ostatně i pojištění.

Předem je třeba zdůraznit, že uzavírat jakékoliv pojištění před úplným obeznámením s jeho podmínkami je velmi riskantní. Podomní prodejci v tomto případě na možného klienta vyvíjejí nátlak s tím, že nabídka je omezená pouze na tento den nebo že rozhodně neexistuje výhodnější varianta. Pojištění je ve velké míře spojeno s nabídkou energií, tedy plynu a elektřiny, přičemž podvodní prodejci nemusejí klientovi vůbec sdělit, že mu pojištění zřizují. Jednoduše ho doplní do smlouvy a klient pak zbytečně platí měsíčně stovky korun za službu, kterou vůbec nepotřebuje, nebo ji už dávno má – nejčastěji pojištění elektrospotřebičů či domácnosti.

Pokud vás nicméně nabídka podomního prodejce zaujala a podomní prodej je ve vaší obci povolen (seznam obcí, ve kterých je zakázán, naleznete  ZDE), držte se následujících kroků, abyste předešli možnosti, že se stanete obětí podvodu:

-  Nikdy nic nepodepisujte, dokud si nepřečtete kompletní znění podmínek. Na jakoukoliv věc, které nebudete rozumět, se detailně zeptejte prodejce. Pokud se bude vymlouvat na nedostatek času nebo jakkoliv jinak odmítat vám informace poskytnout, okamžitě jej pošlete pryč.

-  Distributor a dodavatel nejsou to samé. Dodavatel pouze obchoduje se službou zprostředkovanou distributorem (samotnou společností). Rozlišujte mezi nimi.

-  Vyžádejte si lhůtu na rozmyšlenou. Pokud vám ji prodejce nechce poskytnout, pošlete ho pryč. Každý solidní společnost vám poskytne možnost si smlouvu promyslet bez ohledu na to, zda je nabídka časově omezená.

-  Zkontrolujte si nabídku prodejců na internetu. Vyžádejte si přesné znění nabízené služby (například název pojištění) a vyhledejte si společně s prodejcem zkušenosti ostatních zákazníků. Pokud se bude prodejce zdráhat, pošlete ho pryč.

Jestliže jste se i přesto stanete obětí podvodného podomního prodeje, máte ze zákona (§ 57 odst. 1 občanského zákoníku) právo na odstoupení do 14  dnů od uzavření smlouvy. Odstoupení podejte písemně formou doporučeného dopisu a pro jistotu si zřiďte dodejku, díky čemuž se ujistíte, že dopis došel včas.

V případě sjednávání pojištění je nejlepší obrátit se na odborníky a ne na prodejce, jejichž jediným cílem je uzavřít co nejvíce smluv kvůli vyšší provizi. Jestliže potřebujete poradit s jakýmkoliv druhem pojištění, neváhejte se obrátit přímo na ePojisteni.cz, kde vám ochotně a rádi poradíme.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídku

Hledáte co nejlevnější půjčku nebo se chcete ujistit, že je vaše stávající půjčka stále výhodná? Vyzkoušejte náš online srovnávač půjček.

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • Půjčka se zástavou - rodinný dům
    25. října 2024|Jana Březinová
    7 tipů, jak ušetřit na pojištění domácnosti a nemovitosti

    Čím dražší pojištění nemovitosti si sjednáte, tím lépe svůj majetek chráníte? Tak jednoduché to bohužel není. U každé pojišťovny vstupují do stanovení ceny jiné parametry a možnosti slev. Právě proto se ceny pojištění můžou lišit až o desítky procent. Zjistěte, jak na pojištění majetku ušetřit.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Pojištění šperků a hodinek: Mějte své cennosti v bezpečí

    Stříbro, zlato i drahé kameny se najdou ve šperkovnici spousty domácností, ale jen málokdo je má pojištěné. Jak takové pojištění cenností funguje a kde si ho sjednat?fallback mark

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?