blg-srt-mad

Patálie s řidičským průkazem - s náhradním řidičákem nelze cestovat do zahraničí

13. 8. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Patálie s řidičským průkazem - s náhradním řidičákem nelze cestovat do zahraničí

Zkazit očekávanou letní dovolenou může i zdánlivá maličkost. Například ztracený nebo odcizený řidičský průkaz odjezd na dovolenou zkomplikuje, oddálí nebo dokonce úplně zruší. Proto je dobré být na takové situace připravený a vědět, jak se zachovat.

Příběh první - když o řidičský průkaz přijdete v Česku

To tak chybělo! Pár dní před odjezdem na letní dovolenou k moři vám ukradnou řidičský průkaz. Možná si nyní řeknete, že o nic nejde. Na úřadu vám přece obratem vystaví náhradní průkaz. To je sice pravda, ale s náhradním dokladem můžete vůz řídit pouze na území České republiky. Do zahraničí s ním v žádném případě nesmíte. Jedinou možností, jak na dovolenou odjete dle původního plánu je zařídit si nový řidičský průkaz.

Krádež nebo ztrátu řidičského průkazu neprodleně nahlaste na Policii ČR a odpovídajícím úřadu. Zde se vám postarají o nový řidičský průkaz. Obratem to však nebude. Od 1. července došlo ke změnám v pravidlech vydávání řidičských průkazu. Kvůli řidičskému průkazu nemusíte chodit na úřad pouze v místě svého bydliště. Dnes už můžete navštívit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností.

Sebou není nutné mít ani jednu fotografii. Tu si úředník pořídí na místě nebo si ji sám stáhne z databáze. Pak vám do dovolené zbývá více než 20 dní, postačí vám standardní lhůta vydání řidičského průkazu do 20 dní za poplatek 200 Kč. Pokud na řidičák spěcháte, požádejte o expresní vydání do 5 dní za poplatek 700 Kč.

Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Příběh druhý - když o řidičský průkaz přijdete v zahraničí

Vyřídit si nový řidičák v České republice je snadné. V případě nutnosti jej máte do 5 dnů opět v peněžence mezi ostatními doklady. Jenomže řidičák můžete ztratit, nebo vám jej ukradnou, i v cizině na dovolené. To už tak snadné není. Ztrátu či krádež dokladu můžete nahlásit na místní policii, konzulátu či velvyslanectví ČR.

Nový průkaz vám vystaví až v České republice. Zde vám zařídí alespoň potvrzení, který řidičský průkaz nahradí při cestě zpět. To však neznamená, že nemůžete narazit na potíže. Budete-li mít štěstí, projedete bez kontroly. Jistě ale znáte zákon schválnosti. Pokud vás policejní hlídka přece jen zastaví, modlete se, aby to byla ta správná hlídka. Náhradní řidičský průkaz totiž neuznávají ve všech zemích jako oprávněný doklad určený k řízení motorového vozidla.

Příběh třetí - když vám řidičský průkaz zabaví v cizině

To by se samozřejmě vůbec stávat nemělo. Řídit byste vždy měli v souladu s dopravními předpisy země, ve které se nacházíte. Pokud se ale dopustíte vážného dopravního přestupku, může vám místní policie řidičský průkaz zabavit na místě. Zabavený smí být řidičák pouze na dobu určitou. Neradujte se přespříliš, zpět do rukou vám jej totiž nevydají. Řidičský průkaz bude odevzdán na příslušném úřadě a odeslán prostřednictvím ministerstva ČR, které jej předá na obecní úřad v místě vašeho trvalého bydliště. Teprve zde si jej budete moci vyzvednout.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.