parkovaci-stani

Parkuj v klidu: 3 aplikace, které vám usnadní parkování ve městech

20. 8. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Noční můra řady řidičů? Najít vhodné a pokud možno cenově dostupné místo na zaparkování ve velkých městech. Taky tohle řešíte? Hoďte obavy a předsudky za hlavu! Vybavte se chytrým mobilním telefonem a stáhněte si některou z níže uvedených aplikací, díky kterým zaparkujete v klidu.

Parkopedia parking

Začneme světově. Jednoduchá a intuitivní aplikace, která, jak už ostatně její název napovídá, je velkou „encyklopedií“ parkovišť. Aplikace není omezena jen na Českou republiku, ale obsahuje záznamy z 15000 měst celého světa. Jednotlivá parkoviště pak lze vyhledat ručně podle adresy ještě před příjezdem, nebo si nechat automaticky zobrazit parkoviště v okolí, kde se právě váš telefon nachází. 

Vše je v aplikaci vykresleno neuvěřitelně přehledně a intuitivně. Vlajky na mapě u vybraných parkovišť informují o ceně parkovného, takže uživatel má ihned představu o tom, zda se mu vyplatí zajet o pár ulic dál, nebo naopak využít nejbližší placené stání.

Po označení parkoviště na mapě se zobrazí spodní lišta se čtyřmi údaji, které zahrnují název, cenu, kapacitu a vzdálenost. Vytažením spodní lišty je k dispozici vyčerpávající popis parkoviště – zejména tedy otevírací doba, rozpis cen a omezení, možnosti platby, nebo informace o tom, zda jde o hlídané, kryté nebi podzemní parkoviště. Jelikož je aplikace navržena jako komunitní, lze do ní přidávat nová parkoviště, doplňovat informace a také fotky.

Aplikací Parkopedia bohužel nezaplatíte za zpoplatněná stání, za to však získáte velmi přehledný nástroj pro vyhledávání podrobných informací o parkovištích na celém světě.

MPLA.IO

Aplikace byla sice původně vyvinutá pro parkování v pražských parkovacích zónách, postupně se ale rozšířila také do Brna, Pardubic, Olomouce, Liberce, Příbrami, Kolína, Litomyšli, Rychnova nad Kněžnou a Kroměříže. 

Nativní aplikace pro Android a iOS je v celku mladá. Původně systém fungoval přes webový prohlížeč v mobilu a dá se tak využívat i nadále. Jak web, tak aplikace jsou velmi jednoduché a přehledné. Po spuštění se zobrazí aktuální poloha telefonu na mapě. V případě potřeby je zde možnost ručního zadání parkovací zóny. Její název je napsán na dopravní značce u každé zóny. Lze využít také možnosti naskenování QR kódu vygenerovaného parkovacím automatem, například při parkování za závorou.

Díky MPLA systému navíc jednoduše za parkování zaplatíte. Nic dalšího uživatel nemusí řešit, pokud nezapomene včas parkoviště opustit nebo své parkování prodloužit. Druhá strana systému, tedy kontrolní nástroj, průběžně monitoruje parkovací zóny a online vyhodnocuje registrační značky vozidel. V reálném čase tedy provozovatel parkoviště identifikuje neoprávněně zaparkovaná vozidla. A samozřejmě uděluje pokuty, případně nechává vozidla rovnou odtáhnout.  

eParkomat

Aplikace od T-mobile, která má oslovit nejen majitele služby „chytré auto“ zmíněného operátora. Aplikace má uživatelsky přívětivé rozhraní a snadno se používá. Její hlavní funkcí je vyhledání parkoviště, kde je největší šance zaparkovat.  Operátor k tomu využívá anonymní data o poloze mobilních telefonů a z nich pak vypočítává obsazenost parkovišť a také pravděpodobnost obsazenosti v následujících hodinách. Uživatel si díky tomu může po volbě parkoviště zobrazit jednoduchý graf s obsazeností parkoviště v různých hodinách.

Samozřejmostí aplikace je také tlačítko pro spuštění navigace na vybrané parkoviště. To funguje pouze jako odkaz pro navigaci, kterou ve svém telefonu uživatel má nainstalovanou. Další plus pro eParkomat je funkce „zaplatitzaplatit“ parkovné. Opět je toto tlačítko však jen odkazem na platební portál již zmíněného MPLA. Kromě pražských městských parkovišť tak musí uživatel platit na místě, nicméně vývojář usilovně pracuje na rozšíření této možnosti pro další komerční parkoviště.

Největší předností aplikace je tedy předvídání obsazenosti na parkovištích a dále propojení se systémem „chytré auto“ od zmíněného operátora. Mezi další výhody patří také přehledné, intuitivní ovládání a provázanost s pražskými parkovacími zónami.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?