blg-srt-monitor

Policie bude mít právo po nehodě odebrat řidiči technický průkaz

12. 1. 2014
|
Délka čtení: 8 min.

Policie bude mít právo po nehodě odebrat řidiči technický průkaz

Ihned po vážné nehodě by měli mít dopravní policisté právo odebrat malý technický průkaz. Bude-li vlastník vozidla chtít vážně poškozený vůz opravit a uvést do provozu, bude jej čekat nová technická kontrola. Teprve poté mu bude technický průkaz vrácen.

O tuto možnost usilovali čeští dopravní policisté již delší dobu. Nyní tomu konečně ministerstvo dopravy dalo zelenou. Cílem je zabránit neodborným opravám silně poškozených vozidel, které mohou ohrozit život posádky při případné další nehodě. Opravy nabouraných vozidel bývají totiž často prováděny velmi neodborně. Pokud tedy bude muset vlastník absolvovat technickou kontrolu, která prokáže, že je vozidlo ve správném technickém stavu, předejde se závažným technickým závadám.

V tuto chvíli se ministerstvo dopravy zabývá specifikací konkrétních podmínek a pravidel. V zásadě by však mělo jít o případy, kde jsou vozidla po nehodě viditelně poškozená nebo jsou vážné nehodě a doslova jde o odepsané vozy.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Do provozu se vrací na 20 procent bouraných vozidel

Po vážných nehodách je většina vozidel určená k likvidaci. I přesto se však někteří vlastníci pokouší vozidlo opravit a téměř 20 procent z nich se dokonce vrátí znovu do provozu. Bohužel je většina vozidel opravena velmi nekvalitně a to tak, že opravené vozidlo ohrožuje posádku na životech. "Technický stav vozidla není příčinou dopravní nehody, ale má bezprostřední vliv na její následek," vysvětluje ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

A právě z tohoto důvodu bude muset havarované a následně opravené vozidlo projít novou technickou kontrolu, která zamezí návratu nebezpečných aut na silnice. Je tak pravděpodobné, že se řidiči budou obracet na autorizované servisy, které jsou schopni zajistit kvalitativně odpovídající opravu.

Policisté každým rokem odhalí desetitisíce technických závad

Podle údajů policie je každoročně odhaleno desetitisíce závažných závad, které jsou pokutované. V roce 2013 udělili policisté pokuty ve výši 50 miliónů korun a v roce 2013 to bylo 40 miliónů korun.

Jednou ze závad může být také příliš tmavé sklo. Jakmile pracovníci STK obdrží měřící přístroj, začnou průzornost oken měřit. Za příliš tmavé sklo mohou policisté udělit pokutu ve výši až 2 000 korun. "Řidiči, případně chodci a řidiči, navazují oční kontakt a právě zatemnění vozu může zabránit očnímu kontaktu a může to mít negativní vliv na bezpečnost silničního provozu," doplnil Tomáš Lerch.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-aktualita
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2025

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    14. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?