Autonehoda dvou mužů

Nový občanský zákoník - náhrada i nepřímým účastníkům nehody

Nový občanský zákoník přiznává právo na finanční náhradu i nepřímým účastníkům nehody

Od 1.ledna budou mít díky novému občanskému zákoníku nárok na odškodnění také náhodní účastníci nehody. To znamená, že nahodilý svědek neštěstí může žádat o náhradu za utrpěný psychický šok.

Podívejme se na možnou situaci, kdy při těžké dopravní nehodě zemře řidič vozidla, které srazí plně naložený nákladní vůz. Nehodu přežije náhodný stopař, jedoucí v osobním voze, kterému se jako zázrakem nic nestane. Od příští roku však bude mít právo žádat o odškodnění, pokud prokáže psychické následky (problémy se spánkem, deprese, panické záchvaty, apod.). Nebo může jít o svědka nehody, který uvidí zemřít účastníka nehody. V takových případech se jedná o tzv. újmu odrazem.

Takto “poškozený” bude označován jako sekundární oběť. "Podle paragrafů, které přináší nový občanský zákoník, bude moci i tento člen posádky, pokud bude pociťovat nastalou újmu u řidiče a spolujezdce jako osobní neštěstí, získat odškodnění za psychickou újmu. Takovýmto nepřímým obětem říkáme sekundární, tedy odvozené oběti," uvádí Petr Šustek z katedry občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Sekundární oběť nemusí být dle nového občanského zákoníku osoba příbuzná ani osoba blízká žádnému z účastníků nehody.

V Evropě se nejedná o novinku

Ačkoliv se u nás jedná o novinku, protože doposud jsme takto širokou úpravu náhrady psychické újmy neměli, v Evropě je to vcelku běžná záležitost. Naši zákonodárci našli inspiraci v právních řádech a zákonech v Německu, Rakousku a anglosasských zemích.

Do teď bylo možné získat nárok na jednorázové odškodnění za usmrcení a to do maximálního limitu 240 tisíc korun. Nárok navíc měli pouze osoby s citovým či rodinným poutem k mrtvému, které jasně určoval zákon (manžel/ka, děti, sourozenci, rodiče a další blízké osoby).

Poškozený musí svůj nárok dokázat

Samozřejmě je nutné dokázat, že sekundární oběť (svědek nehody) v důsledku prožitého neštěstí trpí psychickou újmou jako je např. nespavost, trauma, strach či záchvaty. Dokázat prožité trauma a jeho následky bude třeba pomocí výpovědi, znaleckých posudků od lékařů a podobně. Výše škody se nebude odvíjet od žádných tabulek, ale bude čistě záviset na individuálním posouzení soudu.

Sdílet článek

Související články

  • angola-politicka-mapa
    24. dubna 2025|ePojisteni
    Rizikové země pro cestování | Kde zjistit aktuální informace

    Řada destinací svou lokalitou či prostředím láká k návštěvě, ale ne každá je k tomu vhodná. V některých zemích může být aktuální politická situace nestabilní, jinde může být naopak kritický nedostatek peněz a základních potravin. Nebo má za sebou daná země zrovna teroristický útok a volný pohyb turistů je buď vysoce riskantní nebo výrazně omezen. Podívejme se, kde se dají zjistit aktuální informace. Kdy je dobré se doporučeními ministerstva řídit a kdy můžete cestu tzv. risknout?

  • velikonoce-tradice
    10. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Velikonoční popíjení a další rizika, která přináší svátky jara

    Hody hody doprovody, dnes to máte za dva body. Pokud podobnou koledu nechcete slyšet o Velikonocích od policistů, měli byste si dát pozor na dodržování dopravních předpisů. Nebezpečné je zejména řízení po velikonočním popíjení. Svátky jara ale přináší další rizika, například úrazy nebo poškození majetku. Na co si dát o Velikonocích 2025 pozor?

  • 07. dubna 2025|Petr Pohůdka
    Lze registrační značky dočasně vyřadit z evidence?

    Využíváte vozidlo jen část roku? Pokud se vám nechce platit povinné ručení za auto, které několik měsíců stojí v garáži, můžete požádat o dočasné vyřazení vozidla z evidence a uložit značky do depozitu. Jak uložení SPZ do depozitu probíhá a co musíte udělat pro zrušení povinného ručení?

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • dalnice-aktualita
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2025

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?