Autonehoda dvou mužů

Nový občanský zákoník - náhrada i nepřímým účastníkům nehody

Nový občanský zákoník přiznává právo na finanční náhradu i nepřímým účastníkům nehody

Od 1.ledna budou mít díky novému občanskému zákoníku nárok na odškodnění také náhodní účastníci nehody. To znamená, že nahodilý svědek neštěstí může žádat o náhradu za utrpěný psychický šok.

Podívejme se na možnou situaci, kdy při těžké dopravní nehodě zemře řidič vozidla, které srazí plně naložený nákladní vůz. Nehodu přežije náhodný stopař, jedoucí v osobním voze, kterému se jako zázrakem nic nestane. Od příští roku však bude mít právo žádat o odškodnění, pokud prokáže psychické následky (problémy se spánkem, deprese, panické záchvaty, apod.). Nebo může jít o svědka nehody, který uvidí zemřít účastníka nehody. V takových případech se jedná o tzv. újmu odrazem.

Takto “poškozený” bude označován jako sekundární oběť. "Podle paragrafů, které přináší nový občanský zákoník, bude moci i tento člen posádky, pokud bude pociťovat nastalou újmu u řidiče a spolujezdce jako osobní neštěstí, získat odškodnění za psychickou újmu. Takovýmto nepřímým obětem říkáme sekundární, tedy odvozené oběti," uvádí Petr Šustek z katedry občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Sekundární oběť nemusí být dle nového občanského zákoníku osoba příbuzná ani osoba blízká žádnému z účastníků nehody.

V Evropě se nejedná o novinku

Ačkoliv se u nás jedná o novinku, protože doposud jsme takto širokou úpravu náhrady psychické újmy neměli, v Evropě je to vcelku běžná záležitost. Naši zákonodárci našli inspiraci v právních řádech a zákonech v Německu, Rakousku a anglosasských zemích.

Do teď bylo možné získat nárok na jednorázové odškodnění za usmrcení a to do maximálního limitu 240 tisíc korun. Nárok navíc měli pouze osoby s citovým či rodinným poutem k mrtvému, které jasně určoval zákon (manžel/ka, děti, sourozenci, rodiče a další blízké osoby).

Poškozený musí svůj nárok dokázat

Samozřejmě je nutné dokázat, že sekundární oběť (svědek nehody) v důsledku prožitého neštěstí trpí psychickou újmou jako je např. nespavost, trauma, strach či záchvaty. Dokázat prožité trauma a jeho následky bude třeba pomocí výpovědi, znaleckých posudků od lékařů a podobně. Výše škody se nebude odvíjet od žádných tabulek, ale bude čistě záviset na individuálním posouzení soudu.

Sdílet článek

Související články

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?