epojisteni logo
blg-srt-monitor

V Hradci Králové testují nové speciální kamery

25. 5. 2015
|
Délka čtení: 8 min.

V Hradci Králové bude na Rašínově třídě namontována unikátní kamera, která by měla v budoucnu přispět k větší bezpečnosti a plynulosti silniční dopravy. Kamera by měla být schopna přečíst SPZ i vozidla jedoucího rychlostí přes 200 kilometrů za hodinu.

Speciální kamera však údajně umí mnohem více. Kromě změření rychlosti a vyfocení SPZ rychle jedoucího vozidla by také měla zvládat vyhodnotit aktuální hustotu dopravy, odhalit kradená vozidla či monitorovat chování rizikových řidičů.

S novými kamerami bezpečnější a plynulejší provoz

Hradec Králové si od nové kamery slibuje zlepšení dopravní situace, a proto ji plánuje zařadit jako jeden z hlavních prvků nového inteligentního dopravního systému. „Kamera, která bude v tomto týdnu nainstalována na Rašínově třídě, by mohla být jen kamínkem v celé mozaice, z níž by se inteligentní dopravní systém případně skládal," vysvětluje Jindřich Vedlich, náměstek primátora Hradce Králové.

Testování kamery přitom nehradí město, ale společnost testují počítačový výstup. Kamera totiž není připojena kabelem, jak je běžné, ale výstupy budou do koncového zařízení přenášeny vzduchem. V současné době kamera snímá celkový provoz a také jednotlivé průjezdy vozidel. Kamera bude prozatím zaznamenávat a ukládat pouze statistické a nikoliv osobní údaje.

„Jsme také připraveni na zabezpečeném pracovišti v budově Magistrátu města Hradec Králové nainstalovat i monitor pro zobrazování záznamů z kamer v reálném čase pro účely návštěv vedení ministerstva dopravy, Státního fondu dopravní infrastruktury také pro zástupce jiných měst, kteří se na pilotní testování těší," vysvětluje Vladimír Sitta ze společnosti, která kameru s příslušenstvím ve městě testuje.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Inteligentní dopravní systém

Hradec Králově se postupně snaží zprovoznit projekt inteligentního dopravního systému, jehož cílem je usnadnění průjezdu řidičů přes město pomocí tzv. zelené vlny, aniž by docházelo k porušení plynulosti silničního provozu. Současně by měla být zvýhodňována městská hromadná doprava.

Kromě optimalizace dopravy by systém měl přispět tak větší bezpečnosti provozu. Kamera a celý systém by měl být v budoucnu schopen rozlišit platnost technických kontrol a měření emisí (STK), platné zákonné pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla (tzv. povinné ručení), kradená vozidla, zaregistrovat průjezd vozidla na červenou či změřit rychlost.

O zvýšení bezpečnosti dopravy jedná také vláda ČR, která schválila akční plán rozvoje inteligentních dopravních systémů. Mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold uvedl, že zatím plán vypočítává výši předpokládané investice.

„Náklady na budování a provozování systémů inteligentních dopravních systémů (ITS) jsou výrazně nižší než náklady na odstraňování následků dopravních nehod. Podle studie Centra dopravního výzkumu se celkové roční ekonomické ztráty ČR zapříčiněné dopravní nehodovostí pohybují v rozmezí 35 až 55 miliard korun,“ uvedl Dan Ťok, ministr dopravy.

Podle ministerstva dopravy lze hotové a fungující inteligentní dopravní systémy očekávat již za několik let. Datově by tak mělo být připojeno každé provozované vozidlo.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?