zelena-karta-v-mobilu-za-volantem

Nově by si řidiči měli vystačit se zelenou kartu i v elektronické podobě

20. 1. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Zelená karta v listinné podobě už nebude v Česku třeba. Ministerstvo financí na konci roku podpořilo řidiče, který v rámci silniční kontroly jako doklad o povinném ručení předložil dokument uložený v mobilním telefonu. Řidiči, kteří se k podobnému kroku odhodlají, by však měli být připraveni na to, že policie nemusí být ještě informována.

Ohledně podoby zelené karty nebylo vydáno žádné nové oficiální nařízení, jedná se pouze o rozhodnutí v jednom konkrétním případu. To znamená, že řidičům by od nového roku měla stačit zelená karta  pro auto pouze v elektronické podobě. Pokud by jim policejní hlídka uložila pokutu, u případného odvolání by měli uspět.

Zelenou kartu ukázal na mobilním telefonu a dostal pokutu

Proces spustil řidič, který v rámci silniční kontroly policejní hlídce zelenou kartu ukázal pouze na displeji svého mobilního telefonu. Tu mu na základě telefonního hovoru obratem poslala pojišťovna na WhatsApp a e-mail poté, co odhalil prošlou platnost u stávající karty.

Policejní hlídka však zelenou kartu v elektronické podobě odmítla uznat a trvala na listinné podobě. Řidič se dle hlídky dopustil dopravního přestupku a obdržel pokutu ve výši 1500 Kč. Proti pokutě se řidič rozhodl odvolat, a to dokonce několikrát za sebou. 

Případ se dostal až k Ministerstvu financí, které 30. prosince 2021 rozhodlo ve prospěch řidiče. Rozhodnutí ministerstva v podstatě zrušilo dosavadní rozhodnutí  nižších správních orgánů, které trvaly na předložení zelené karty výhradně v listinné podobě, a potvrdilo, že je jedno, zda řidič zelenou kartu předloží v papírové nebo elektronické podobě

Srovnejte si ceny autopojištění a mějte přehled

Díky naší kalkulačce vám srovnáme nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce, vám naši specialisté pomůžou rovnou i sjednat. A to jednoduše na pár kliků.

K předložení listinné podoby neexistuje logický důvod

Ve skutečnosti stávající zákon o povinném ručení neurčuje, v jaké podobě musí řidiči ukázat zelenou kartu. Hovoří pouze o povinnosti prokázat platné povinné ručení.  

Papírová verze zelené karty ani nedisponuje žádnými speciálními prvky, které by nějakým způsobem zvyšovaly její význam. Koneckonců policii stačí znát SPZ auta a pojištění si může ověřit sama na internetu. Zelená karta online tak podle ministerstva má  stejnou průkaznost jako její listinná podoba.

Ministerstvo financí už o dalším postupu jedná

Rozhodnutí ministerstva v tomto případě představuje pozitivní signál, že řidiči po předložení zelené karty pouze v elektronické podobě  uspějí při odvolání. Zatím se však nejedná o nařízení, podle něhož by policie jednala nesprávně a rozhodně jí to nebrání udělit pokutu. Řidiči by měli počítat s tím, že je takové chování může stát čas spojený s odvoláním. 

Ministerstvo financí potvrdilo, že jedná o tom, jak toto stanovisko promítnout do metodických postupů. Do té doby řidičům radí mít v mobilním telefonu uloženou nejen zelenou kartu, ale rovněž příslušné  rozhodnutí Ministerstva financí. 

Také jim doporučuje, aby byli vždy připraveni na silniční kontrolu. Předložení zelené karty v elektronické verzi by rozhodně nemělo vést k neúměrnému protahování silniční kontroly ze strany řidičů. Je jejich povinností mít zkontrolováno, že mají po ruce platnou verzi dokladu o povinnému ručení.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.