kladivko-modely-auticek-nehoda

Auto bez povinného ručení. Jaké jsou sankce?

27. 1. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Podle statistik České kanceláře pojistitelů (ČKP) se na silnicích každoročně pohybuje 100 až 200 tisíc vozidel bez platného povinného ručení. Jaké sankce za nepojištění vozidla hrozí?

Povinné ručení je nutné pro všechny řidiče

Každý, kdo vlastní a provozuje motorové vozidlo, jej musí mít ze zákona pojištěné. Povinné ručení  neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla definuje zákon č. 168/1999 Sb. Za jeho porušení hrozí vlastníkovi nejen pokuta od policie, ale i další finanční sankce.

Z povinného ručení se hradí škody na zdraví a majetku, které při zavinění dopravní nehody způsobíte ostatním. Povinné ručení  je však smysluplné pojištění chránící všechny účastníky silničního provozu. Poškozené osoby obdrží odpovídající odškodné bez zbytečných průtahů a viníci nemusí způsobenou škodu platit ze svého.

Řidiči bez povinného ručení zaplatí sankce do garančního fondu

Od roku 2018 byly obnoveny příspěvky do garančního fondu, které vymáhá Česká kancelář pojistitelů na neplatičích povinného ručení. Garanční fond ČKP slouží k úhradě škod způsobených nepojištěnými vozidly. Kromě neplatičů se na financování fondu podílí také pojišťovny.

Sankce jsou stanoveny Ministerstvem financí ve vyhlášce č. 205/1999 Sb. Jejich výše se odvíjí od zdvihového objemu válců motoru, u autobusů a nákladních aut od povolené hmotnosti vozidla.

Příklady příspěvků do garančního fondu
Druh vozidla Denní sazba

motocykl do 50 cm3 včetně

4 Kč

motocykl nad 50 do 350 cm3

8 Kč

motocykl nad 350 do 500 cm3 včetně

21 Kč

motocykl nad 500 cm3

25 Kč

osobní automobil do 1 000 cm3

30 Kč

osobní automobil od 1 001 do 1 350 cm3

35 Kč

osobní automobil od 1 351 do 1 850 cm3

47 Kč

osobní automobil od 1 851 do 2 500 cm3

65 Kč

osobní automobil nad 2 500 cm3

93 Kč

Zdroj: ČKP

Ačkoliv se částky zdají na první pohled nízké, při dlouhodobém neplacení povinného ručení se prodraží. Sankce vyměřuje ČKP za každý den bez povinného ručení. Například za osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru 1 500 cm3 by vyšly na 17 155 Kč ročně. K výši příspěvků si ČKP připočítává ještě 300 Kč jako náklady  za jejich uplatnění.

Náš tip

Věděli jste, že?

Zákon udává, že povinnost pojištění odpovědnosti musí být splněna po celou dobu, kdy je vozidlo zapsáno v registru silničních vozidel. Nezáleží tedy na tom, že s vozidlem nejezdíte a máte ho zaparkované v garáži, stejně po vás ČKP může vymáhat příspěvek do garančního fondu.

Pokud nechcete vozidlo používat, odevzdejte značky do depozitu  a vůz odstraňte z pozemní komunikace. Při prodeji či likvidaci vozu si ověřte, že veškeré změny byly řádně zaznamenány v registru vozidel.

Až 40 000 Kč pokuta za neplatné povinné ručení

Garanční příspěvek není jedinou sankcí, která vlastníkům nepojištěných vozidel hrozí. Nesjednání pojištění je jednoznačným porušením zákona, a proto musí být potrestáno.

Pokud řidič nepředloží zelenou kartu při silniční kontrole, hrozí mu bloková pokuta na místě až 1 500 Kč  nebo ve správním řízení až 3 000 Kč.

Policie poté zkoumá, zda se řidič dopustil pouze zapomenutí zelené karty, a nebo se skutečně jedná o neplatiče. Jestliže se prokáže, že řidič neuhradil povinné ručení, hrozí mu ve správním řízení pokuta 5 000 Kč až 40 000 Kč.

Za způsobení nehody uhradíte škodu až 300 000 Kč

Za škody, které způsobí nepojištěné vozidlo, zodpovídá jeho vlastník. Poškozenému ji sice nejprve vyplatí Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu, ale ta ji následně vymáhá na viníkovi. Naštěstí pro takové hříšníky se pravidla pro vymáhání škod zmírnila.

Dříve musel vlastník nepojištěného vozu uhradit způsobenou škodu v plné výši, od roku 2018 se uplatňuje solidární princip financování škod. ČKP vymáhá po viníkovi pouze třetinu škody, a to maximálně do výše 300 000 Kč. „Tím se významně omezily negativní sociální dopady těch škod. Kdy se opravdu mohlo stát, že viník té nehody například vůbec nevěděl, že není pojištěný, a musel potom uhradit milionové částky za škodu, kterou způsobil tím nepojištěným vozidlem,“ říká Veronika Exnerová z ČKP pro Radiožurnál.

Sjednejte si povinné ručení obratem

Zapomněli jste na sjednání povinného ručení? Uzavřete ho co nejrychleji online. S naší kalkulačkou si porovnáte ceny pojištění a během pár minut si sjednáte výhodné povinné ručení. Pak už jen stačí vytisknout zelenou kartu  a můžete bez obav vyrazit do provozu.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.