Nenechávejte doklady ve vozidle
Nenechávejte doklady ve vozidle
Pokud s oblibou necháváte malý i velký technický průkaz ve vozidle, pak si dejte velký pozor. V případě, že Vám zloději vozidlo ukradnou, Vám pojišťovna z důvodu ukradených dokladů může zkrátit pojistné plnění.
Mnoho lidí ponechává doklady o vozidle za stínítkem, kde jsou po ruce a nehrozí, že je zapomenou doma. To platí zejména pro případy, kdy se za volantem jednoho vozidla střídá více lidí. Lidé si však neuvědomují, že ztráta dokladů je velmi závažná. Řada pojišťoven v případě krádeže vozidla, ve kterém majitel nechal také Osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz), snižuje pojistné plnění o pět až deset procent. „Motivem tohoto ujednání je skutečnost, že při ponechání dokladů ve vozidle může pachatel v době, kdy ještě není vozidlo nahlášeno jako odcizené, projet i silniční kontrolou,“ vysvětlil nám Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.
Pokud zloděj ukradne vozidla společně s malým technickým průkaze, může a nemusí mít štěstí. Záleží na tom, jak důkladná policejní kontrola je. „Zkoumá se jak vozidlo, tak řidič, případně i posádka. Tedy řidič musí prokázat svou totožnost a dále doložit potřebné doklady. Prohlédne se zavazadlový prostor a celkové poškození. Tyto faktory většinou odhalí, že vozidlo někdo neoprávněně užívá,“ uvedla Ivana Nguyenová z policejního prezidia. Při kontrole policisté kontrolují také to, zda není vozidlo v databází kradených vozidel a veškeré záznamy jsou řádně archivovány. Je tedy otázkou, zda malý technický průkaz zloději může nějak pomoci.
Velký technický průkaz nechte doma
Skutečný problém nastává tehdy, necháte-li ve vozidle velký technický průkaz. V případě jeho krádeže společně s vozidle, může pojištěný přijít o celkové pojistné plnění. „V souladu s ujednáním pojistných podmínek je možné aplikovat krácení, ale i odmítnutí pojistného plnění. V těchto zcela ojedinělých případech jsou ovšem vždy posuzovány veškeré okolnosti a na základě jejich vyhodnocení je přistoupeno ke konečnému rozhodnutí,“ řekl nám Karel Žyla z pojišťovny AXA.
To, zda Vám pojišťovna ve výše uvedených případech sáhne na výši pojistného plnění, záleží na pojistných podmínkách. S výmluvou, že jste “malá písmenka” nečetli, neobstojíte. Provedli jsme menší průzkum a zeptali se pojišťoven, zda pojistné plnění krátí či nikoliv. Mezi pojišťovny, které se chlubí tím, že pojistné plnění v případě ztráty dokladů nekrátí, patří Allianz, Česká pojišťovna, ČSOB, Uniqa a Wüstentrot. “Situace u České pojišťovny se má tak, že pojistné plnění při krádeži vozidla se současně v něm ponechaným technickým průkazem – ať už velkým nebo malým – nesnižujeme,” uvedl mluvčí České pojišťovny Jan Marek a jeho slova potvrdily i další uvedené pojišťovny.
V případě krádeže velkého technického průkazu či posouzení dalších okolností, pojistné plnění obvykle krátí Česká podnikatelská pojišťovna, Hasičská vzájemná pojišťovna, Kooperativa, Triglav či AXA. “Ve všech variantách havarijního pojištění u Kooperativy je zakotveno, že povinností pojištěného je zajistit, aby ve vozidle v době jeho odstavení nebyly ponechány doklady. Za porušení této povinnosti lze snížit plnění přiměřeně okolnostem – zpravidla o pět až deset procent,” uvedl Milan Káňa.
Podobně se k naší otázce vyjádřil Roman Sznapka z pojišťovny Triglav. “Pojištěný má podle platných pojistných podmínek povinnost při škodné události předložit mimo jiné originál technického průkazu. Dále je povinen neponechávat v autě při jeho opuštění předepsané doklady k provozu, osvědčení o registraci a náhradní klíče nebo kódové karty. V uvedených případech by se eventuální krácení mohlo dle konkrétní situace pohybovat kolem 10 procent,” uvedl.
Nenechávejte doklady ve vozidle, ať už máte pojištění sjednané u kterékoliv z pojišťoven. Předejdete tak dalším komplikacím při řešení krádeže vozidla. V každém případně nezapomeňte mít sjednané havarijní pojištění, díky kterému získáte alespoň část svých peněz zpět.