epojisteni logo
podpis-smlouvy-na-aute

Nenechávejte doklady ve vozidle

Nenechávejte doklady ve vozidle

Pokud s oblibou necháváte malý i velký technický průkaz ve vozidle, pak si dejte velký pozor. V případě, že Vám zloději vozidlo ukradnou, Vám pojišťovna z důvodu ukradených dokladů může zkrátit pojistné plnění.

Mnoho lidí ponechává doklady o vozidle za stínítkem, kde jsou po ruce a nehrozí, že je zapomenou doma. To platí zejména pro případy, kdy se za volantem jednoho vozidla střídá více lidí. Lidé si však neuvědomují, že ztráta dokladů je velmi závažná. Řada pojišťoven v případě krádeže vozidla, ve kterém majitel nechal také Osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz), snižuje pojistné plnění o pět až deset procent. „Motivem tohoto ujednání je skutečnost, že při ponechání dokladů ve vozidle může pachatel v době, kdy ještě není vozidlo nahlášeno jako odcizené, projet i silniční kontrolou,“ vysvětlil nám Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Pokud zloděj ukradne vozidla společně s malým technickým průkaze, může a nemusí mít štěstí. Záleží na tom, jak důkladná policejní kontrola je. „Zkoumá se jak vozidlo, tak řidič, případně i posádka. Tedy řidič musí prokázat svou totožnost a dále doložit potřebné doklady. Prohlédne se zavazadlový prostor a celkové poškození. Tyto faktory většinou odhalí, že vozidlo někdo neoprávněně užívá,“ uvedla Ivana Nguyenová z policejního prezidia. Při kontrole policisté kontrolují také to, zda není vozidlo v databází kradených vozidel a veškeré záznamy jsou řádně archivovány. Je tedy otázkou, zda malý technický průkaz zloději může nějak pomoci.

Velký technický průkaz nechte doma

Skutečný problém nastává tehdy, necháte-li ve vozidle velký technický průkaz. V případě jeho krádeže společně s vozidle, může pojištěný  přijít o celkové pojistné plnění. „V souladu s ujednáním pojistných podmínek je možné aplikovat krácení, ale i odmítnutí pojistného plnění. V těchto zcela ojedinělých případech jsou ovšem vždy posuzovány veškeré okolnosti a na základě jejich vyhodnocení je přistoupeno ke konečnému rozhodnutí,“ řekl nám Karel Žyla z pojišťovny AXA.

To, zda Vám pojišťovna ve výše uvedených případech sáhne na výši pojistného plnění, záleží na pojistných podmínkách. S výmluvou, že jste “malá písmenka” nečetli, neobstojíte. Provedli jsme menší průzkum a zeptali se pojišťoven, zda pojistné plnění krátí či nikoliv. Mezi pojišťovny, které se chlubí tím, že pojistné plnění v případě ztráty dokladů nekrátí, patří Allianz, Česká pojišťovna, ČSOB, Uniqa a Wüstentrot. “Situace u České pojišťovny se má tak, že pojistné plnění při krádeži vozidla se současně v něm ponechaným technickým průkazem – ať už velkým nebo malým – nesnižujeme,” uvedl mluvčí České pojišťovny Jan Marek a jeho slova potvrdily i další uvedené pojišťovny.

V případě krádeže velkého technického průkazu či posouzení dalších okolností, pojistné plnění obvykle krátí Česká podnikatelská pojišťovna, Hasičská vzájemná pojišťovna, Kooperativa, Triglav či AXA. “Ve všech variantách  havarijního pojištění   u Kooperativy je zakotveno, že povinností pojištěného je zajistit, aby ve vozidle v době jeho odstavení nebyly ponechány doklady. Za porušení této povinnosti lze snížit plnění přiměřeně okolnostem – zpravidla o pět až deset procent,” uvedl Milan Káňa.

Podobně se k naší otázce vyjádřil Roman Sznapka z pojišťovny Triglav. “Pojištěný má podle platných pojistných podmínek povinnost při škodné události předložit mimo jiné originál technického průkazu. Dále je povinen neponechávat v autě při jeho opuštění předepsané doklady k provozu, osvědčení o registraci a náhradní klíče nebo kódové karty. V uvedených případech by se eventuální krácení mohlo dle konkrétní situace pohybovat kolem 10 procent,” uvedl.

Nenechávejte doklady ve vozidle, ať už máte pojištění sjednané u kterékoliv z pojišťoven. Předejdete tak dalším komplikacím při řešení krádeže vozidla. V každém případně nezapomeňte mít sjednané havarijní pojištění, díky kterému získáte alespoň část svých peněz zpět.

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.