Nejvíce se Češi bojí krádeže auta, velké škody však páchají i vandalové

16. 4. 2018
|
Délka čtení: 5 min.

Nejvíce se Češi bojí krádeže auta, velké škody však páchají i vandalové

Pokud vám škodu na autě způsobí někdo jiný, řeší se oprava a případně další škody z povinného ručení viníka. Díky zákonu o povinném ručení je to snadné. Tak to ale nemusí být vždy. Pro ostatní případy je tu havarijní pojištění. Ale ani to nemusí být jednoznačně. Zvlášť, když si vyberete pouze některá rizika.


Podle pojišťoven si Češi havarijní pojištění sjednávají ze dvou důvodů. Za prvé se obávají, že si škodu na autě způsobí vlastní chybou, a za druhé mají strach z krádeže. Autu však hrozí i další nezanedbatelná rizika, jako například živelné pohromy, vandalismus či střet se zvěří.

„Z našich zkušeností víme, že řidiči na havarijní pojištění myslí, často jej ale sjednají jen v omezené podobě. Dávají přednost pojištění proti krádeži vozu před pojištěním proti vandalismu, střetu se zvěří či živelnými pohromami. Ukradený vůz je bezpochyby velká finanční zátěž, ale i vandalismus může přijít na pěknou sumu. Navíc je potřeba počítat s tím, že pachatele, na kterém by částku šlo vymáhat, se v mnoha případech nepodaří dostihnout,“ vysvětluje produktová manažerka Vanda Kýpeť ze Slavia pojišťovny.

Nejlepší krytí nabízí varianta All risk

Stejně jako u povinného ručení i v případě havarijního pojištění mívá pojištěný na výběr z několika různých variant. Liší se například ve výši pojistných limitů či ve volbě pojištěných rizik. Nejlepší pojistnou ochranu nabízí samozřejmě krytí všech možných rizik. Takové havarijní pojištění je označováno jako All risk. Jeho jedinou nevýhodou je vyšší cena.

Pokud pojištěný nechce platit tolik, může si vybrat kombinaci určitých rizik. Pojištěný by si měl učinit jasno v tom, jaká rizika mu reálně hrozí. Protože velké škody dokáže napáchat nejen zloděj, ale také pořádná vichřice či pád stromu a případně i vandal. To samé platí pro střet se zvěří. Oprava vozidle po “zásahu” kroupového nadělení může vyjít i na několik desítek tisíc korun. A hádejte, kdo to zaplatí, nebudete-li mít sjednané havarijní pojištění?

Zloději mají větší “zájem” o díly než o celá auta

Počet ukradených vozidel klesá. Vyplývá to ze statistik, které každým rokem uveřejňuje Česká policie. Například v roce 2016 bylo ukradeno 4 920 aut, loni už “jen” 3 594. To však neplatí pro krádeže dílů a součástek. Zde totiž čísla naopak narůstají. Zatímco v roce 2016 policie evidovala 3 814 krádeží součástek, loni už to bylo 4 191.

Zejména ve městech se také daří vandalismu. „Zatímco vozů se kradlo méně, zájem o díly u zlodějů naopak stoupl. Vandalismus, ať už v podobě poškrábaného laku, ukradených kol či poškození oken, je typicky nejvíce rozšířený ve velkých městech.  Pojistné  události tohoto typu evidujeme především v Praze, Brně či Ostravě. Nejčastěji k nim dochází na větších sídlištích, kde není vůz možné zaparkovat do garáže a zároveň na něj majitel často nemá výhled. Je tak ideálním terčem vandalů,“ zdůrazňuje Vanda Kýpeť, proč má havarijní pojištění proti vandalismu smysl.

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.