Nejrychlejší automobil na světě pokořil hranici 300 mil za hodinu
Nejrychlejším autem světa je od srpna loňského roku Bugatti Chiron. Jako první tento supersport pokořil hranici 300 mil/h (490 km/h). Překonal tak předchozí rekord švédského krále superrychlých aut model Koenigsegg Agera RS činící už tehdy neuvěřitelných 447,19 km/h.
Když se před několika lety švédský supersport Koenigsegg Agera RS s maximální rychlostí 447,19 km/h stal novým držitelem světového rekordu, vedení automobilky Bugatti si rychle uvědomilo, že je čeká zatraceně spousta práce, aby nový rekord se ctí překonali.
Evidentní bylo například to, že sériově vyráběný vůz to už určitě nebude. A to proto, že standardně elektronicky omezena maximální rychlost končí na 420 km/h kvůli pneumatikám. Bugatti se tedy rozhodlo vyvinout a vyrobit vůz, kterým švédského rivala doslova zadupe do země. Cílem bylo pokořit hranici 300 mil/hod a nejlépe rovnou 500 km/h.
Jak Bugatti vylepšil sériový Chiron na rychlostního rekordmana
Vývojový tým se pustil do náročného úkolu z rychlého Chiron učinit ještě rychlejší Chiron. Spojili se tedy s odborníky na rychlost a vývojáře závodních z Dallary a společně začali pracovat na tom, jak by vylepšený Chiron překonal rychlost 300 mil/h.
Výsledkem byl o 25 cm prodloužený celý vůz s nižším podvozkem kvůli lepší aerodynamice. Neobvyklé vertikální řešení výfuků uvolnilo místo pro větší difuzor, jehož úkolem přisát vůz ještě více k asfaltu.
Celá záď supersportu získala aerodynamičtější tvar, takže zcela zbytečné by bylo přidávat oblíbené výsuvné křídlo. U Chironu působí jako spojler celá vylepšená záď. Posílení se dočkal také osmilitrový šestnáctiválcový motor se čtyřmi zuby nazývaný “Thor” a výkonem 1 600 koní. Beze změny zůstala převodovka a pohon 4x4.
Nezbytné změny proběhly v interiéru, kde se objevila bezpečnostní klec a doplňkové počítačové systémy “usazené” na místo spolujezdce.
Za volant Bugatti Chiron se posadil veterán rychlostních rekordu
Nejnovější rychlostní rekord se uskutečnil 2. srpna 2019 na testovací trati koncernu Volkswagen Ehra-Lessien, jehož nejdelší rovinka je dlouhá 8,7 km. Za volant se posadil Andy Wallace, automobilový závodník a veterán rychlostních rekordů. Například s legendárním McLarenem F1 zajel starší rekord 389 km/h. Rekordu se mu podařilo dosáhnout i tentokrát a to na neuvěřitelných 490,48 km/h.
Je libo nejrychlejší automobil na světě? K mání bude 30 kusů
Na základě dosaženého úspěchu se Bugatti rozhodlo pustit do výroby 30 kusů v tomto jedinečném, samozřejmě lehce upraveném provedení. Půjde o Bugatti Chiron Super Sport 300+ v černé barvě a oranžovými pruhy se stejným motorem o stejném výkonu a převodovkou, která umožňuje vůz rozjet až na výše zmiňovanou šílenou rychlost.
To však neznamená, že se tak stane. Sériově vyráběný Bugatti Chiron Super Sport 300+ bude vybaven elektronickým omezovačem rychlosti. Je rozumné, že Bugatti nechce riskovat, že by se její zákazníci na vlastní pěst a bez odpovídajících zkušeností a podmínek pouštěl do rychlostních dobrodružstvích. Maximální rychlost tedy zůstane na oněch 420 km/h, což je samo o sobě hodně.
Odlišně však bude vypadat interiér, který už nebude připomínat laboratoř, ale pohodlnou sportovní sedačku nejen pro řidiče, ale i spolujezdce. Chybět bude i bezpečnostní a ochranná klec. Podvozek rovně nebude tak nízko, aby bylo možné s Bugatti Chironem jezdit i na normálních silnicích.
Na maximálku se bude možné rozjet, ale pouze na okruhu
Na druhou stranu však Bugatti nechce své zákazníky připravit o zážitek. Proto jim nabízí možnost namontovat ochrannou klec a vypojit omezovač rychlosti. To se však může stát pouze na jednom místě a to na testovacím okruhu Ehra-Lessien, kde byl pokořen světový rekord.