Nejnebezpečnější zahraniční destinace
I když rádi cestujete do exotických destinací, jsou stále místa, kterým je lepší se vyhnout. Jaká to jsou?
Nejnebezpečnější země světa, kterým je lepší se vyhnout
Afghánistán následovaný Sýrií, Libyí, Středoafrickou republikou a Irákem. To jsou podle mapy Světové lékařské a cestovní bezpečnostní společnosti International SOS extrémně nebezpečné země, kterým je lepší se raději vyhnout. Mezi hlavní faktory, na základě kterých jednotlivé země hodnotili, patří hrozby politického násilí, společenských nepokojů, násilných činů, ohrožení země přírodními katastrofami a také dopad pandemie koronaviru.
Irák
Pětici nejnebezpečnějších zemí světa uzavírá Irák, oficiálním názvem Irácká republika, která v důsledku neustálých válek trpí stagnující ekonomikou. Za posledních čtyřicet let si Iráčané prošli hned pěti válkami, které si vyžádaly nespočet lidských životů. Od doby vlády Saddáma Husajna se země potýká s útoky Al-Kajdy i amerických vojáků. Vysoká míra chudoby má za následek obrovské množství trestných činů v důsledku náboženské víry i hladu.
Středoafrická republika
Bývalá francouzská kolonie se stala Středoafrickou republikou po získání nezávislosti v roce 1960. Jak se však dalo předpokládat, země nebyla na samostatnost připravená, což mě za následek několik vojenských převratů. Desítky let špatného vedení, převraty a konflikty měli za následek, že dnes v této asi pětimilionové zemi trpí více než polovina populace hladem. Kromě bezpečnostních problémů se Středoafrická republika potýká i s mnoha dalšími problémy, jež brzdí ekonomický rozvoj země (rozpad státní správy a právního systému, humanitární krize, uprchlíci, velká korupce či negramotná pracovní síla).
Libye
Libye byla více než 40 let vedená přísnou rukou Muammara Kaddáfího. Situace se změnila v roce 2011, kdy proti němu proběhly demonstrace a protesty, které vyústily v občanskou válku mezi Kaddáfího sílami a rebely. Po svržení Kaddáfího se situace v zemi na chvíli uklidnila a vypadalo to, že se blýská na lepší časy. Opak byl pravdou a již v květnu 2014 přišla druhá občanská válka. Od té doby o moc v zemi s velkým ropným bohatstvím soupeří dvě vlády, přičemž každou stranu podporují jiné místní milice a zahraniční velmoci.
Sýrie
Sýrie, ještě donedávna oblíbená turistická destinace, se stala jedním z nejnebezpečnějších míst na světě. Zlom nastal před více než deseti lety, kdy v Sýrii vypukly masové protesty, které postupem času přerostly až v krvavou občanskou válku. Válka v Sýrii je jedním z nejméně přehledných válečných konfliktů, v jehož důsledku dennodenně umírají nevinní lidé. Říká se, že k dnešnímu dni si občanská válka vyžádala nejméně 370 000 úmrtí.
Afghánistán
Již po několikáté v řadě se na nechvalném prvním místě umístil Afghánistán, který je za jednu z nejnebezpečnějších zemí světa považován již od dob studené války. Jeho pověst se ještě více zhoršila po teroristických útocích z 11. září 2001. Od té doby zde probíhá řada válek, které se zdají být nekonečné. Titul nejnebezpečnější země světa Afghánistán získal kvůli sebevražedným bombovým útokům, konfliktům etnických skupin a nášlapným minám, které zde nejsou ničím neobvyklým.
Nejnebezpečnější města světa
Podle celosvětové databáze Numbeo, která sleduje kriminalitu ve městech je za nejnebezpečnější město světa považován venezuelský Caracas. Sto vražd na 100 000 obyvatel z něj dělá město s největší úmrtností na světě. Násilí se zde děje kvůli chudobě a špatnému zákonu a pořádku. Z pohledu počtu vražd na 100 000 obyvatel jsou na tom špatně i Papua Nová Guinea a další města Střední a Jižní Ameriky či Jihoafrické republiky. Jen pro srovnání, Praha se v tomto žebříčku nachází až na 422. místě (z celkových 460), což z ní dělá jedno z nejbezpečnějších měst v Evropě i v celém světě.
Zde se můžete podívat na 10 nejnebezpečnějších měst světa podle nedávno zveřejněné statistiky:
Caracas, Venezuela
Port Moresby, Papua Nová Guinea
Pretoria, Jižní Afrika
Johannesburg, Jižní Afrika
San Pedro Sula, Honduras
Durban, Jižní Afrika
Fortaleza, Brazílie
Kabul, Afganistán
Rio de Janeiro, Brazílie
Recife, Brazílie
Cestovní pojištění do nebezpečných destinací je nutností
Cestovní pojištění je v rámci cest do nebezpečných destinací nutností. Než se však rozhodnete vyrazit do rizikové oblasti, zjistěte si, zdali vás vybraná pojišťovna vůbec pojistí a jaké jsou případné výlukyvýluky z pojištění. Pojistné podmínky cestovního pojištění totiž velmi často obsahují výluky, mezi kterými se nachází válka či teroristické útoky, a tak pokud by se vám něco stalo, má pojišťovna právo vám v případě potřeby nevyplatit žádné pojistné plnění.
Sledujte stránky Ministerstva zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí důsledně varuje před návštěvou jakékoliv země, kde hrozí velké riziko válečných a ozbrojených konfliktů, únosů a teroristických útoků. Pokud se však cestě z nějakého důvodu nemůžete vyhnout, případně jen máte dobrodružnou povahu, Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje, abyste svou cestu předem oznámili Velvyslanectví ČR v příslušné zemi a uvedli základní informace o svém pobytu. Kompletní a aktualizovaný seznam méně či více nebezpečných států, do kterých není doporučeno cestovat, včetně dalších užitečných informací najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
DROZD - dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí
Využít můžete i projektu Dobrovolné registrace občanů České republiky DROZD, který pomáhá chránit české občany, kteří se zde registrují. Před cestou stačí vyplnit jednoduchý formulář obsahující 4 části:
Informace o cestovateli
Údaje o pobytu v zahraničí
Informace o spolucestujících
Kontaktní osoba v ČR
Vámi poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k zajištění rychlé pomoci v případě nouze v zahraničí. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, díky čemuž je mohou včas varovat před hrozícím nebezpečím.
Na co si dát pozor v rámci cestování do zahraničí?
Stále probíhající pandemie koronaviru i nadále komplikuje cestování do zahraničí, a tak se před každou cestou neváhejte informovat o aktuálních podmínkách vstupu do jednotlivých zemí. Nejspolehlivějšími zdroji bývají webové stránky ministerstev. Kromě Ministerstva zahraničních věcí také ministerstvo vnitra a zdravotnictví, které informacím o koronaviru vyhradilo speciální podsekci na webové adrese koronavirus.mzcr.cz.