epojisteni logo
dovolenka

Nejčastější příčinou úrazů v zahraničí je neukázněnost turistů

17. 3. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Nejčastější příčinou úrazů v zahraničí je neukázněnost turistů

Lidé se na letní či zimní dovolenou těší týdny a dokonce i měsíce. Chtějí si těch pár výjimečných dní užít na plno a snaží se vybočit ze stereotypu všedních dnů. Přitom však zapomínají na běžnou opatrnost. Neukázněnost, neopatrnost i neznalost poměrů v dané zemi se tak velmi často stává příčinou vážných nehod v zahraničí.

Každým rokem dochází v období letních i zimních dovolených k hlášení vyššího počtu pojistných událostí, hlásí české pojišťovny. Nejčastější jsou dopravní nehody, úrazy ve vodě a výjimkou nejsou ani násilné činy. Podle čísel uváděných Světovou zdravotnickou organizací jsou úrazy častější než nemoci a rovněž bývají příčinou poloviny všech událostí s následkem smrti.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nejvíce neukázněných řidičů najdeme v rozvojových zemích

Mezi hlavní příčiny nehod bohužel patří neukázněnost, rizikové chování, neznalost poměrů i pravidel silničního provozu samotných turistů. Lidé se nedostatečně připravují na dny strávené v cizí zemi. Jejich informace a znalosti jsou více než nedostatečné, a tak se turisté často stávají účastníky vážných dopravních nehod a obětmi trestných činů. Mezi nehody, které souvisí přímo s dovolenou, patří zejména rizika spojená s vodními sporty.

Největší nebezpečí hrozí na silnicích. Každý den údajně zahyne následkem dopravních nehod více než 3 500 osob na této planetě. Cestovatelé bývají velmi často na straně chodců a řidičů motocyklů a skútrů. K největšímu počtu nehod přitom dochází v rozvojových zemí, jejichž řidiči jsou velmi neukáznění a dopravní pravidla nejsou příliš nebo dokonce vůbec respektována. Za nejvíce rizikové země jsou považovány Egypt, Indie, Mexiko, Čína a Dominikánská republika.

Používáte-li v cizí zemi auto, nezapomínejte na základní bezpečnostní pravidla:

  • Používejte bezpečnostní pásy. U dětí jsou vhodné dětské autosedačky.

  • V případě motocyklů a skútrů nezapomínejte na přilbu.

  • Nepijte alkohol ani žádné jiné návykové látky.

  • Za jízdy nepoužívejte mobilní telefon.

  • Vždy se soustřeďte na jízdu a na ostatní účastníky provozu (chodce, cyklisty, apod.).

Cestovatelé bývají příliš snadno kořistí

Pozor si také dávejte v rozvojových zemích, kde je zvýšená hrozba přepadení. Před plánovanou cestou se proto nezapomeňte zeptat na aktuální situaci v dané zemi. Nebojte se zeptat, zda je bezpečné jezdit taxíky či hromadnou městskou dopravou. I zde totiž hrozí turistům okradení či dokonce přepadení.

Násilné činy jsou velkým problémem celé naší planety. Každý rok násilně zemře až 2 miliony cestovatelů, kteří jsou velmi často považovaní za snadné a hlavně bohaté cíle. To přirozeně platí zejména v oblastech, které jsou chudé a hrozí zde i občanské nepokoje.

Cestovatelé by měli myslet také na tato rizika a neměli by zapomínat na důkladnou obezřetnost. I v těchto případech by se měli řídit našimi radami:

  • Nepohybujte se v noci samotní a bez vhodného doprovodu (platí zejména pro ženy).

  • Nevystavujte na odiv drahé oblečení či luxusní doplňky.

  • Cennosti ukládejte v trezorech.

  • Zamykejte se v hotelích. Zavírejte dveře i okna zejména v nižších patrech.

  • Případnému násilníkovi neklaďte odpor.

  • Trestný čin ihned poté nahlaste na velvyslanectví.

Pozor na rizika spojená s vodními radovánkami

Mnoho Čechů vyráží strávit vysněnou dovolenou k moři, kde si chtějí užít zaslouženého odpočinku na pláži a také vodních radovánek. I v tomto případě cestovatelům hrozí nebezpečí v podobě ostrých korálů, mořských ježků, jedovatých medúz a také silných proudů. K plavání dál od břehů by se měli odvážit pouze dobří a zkušení plavci.

K mnoha nehodám dochází také v důsledků alkoholového opojení, které ve spojení se sluncem a teplým podnebím zamotají hlavu velmi rychle. Pokud tedy chcete popíjet alkohol na pláži, raději nechoďte do vody vůbec. Navíc v případě alkoholu Vám pojišťovny mohou zkrátit či dokonce odmítnout vyplatit pojistné plnění. Alkohol je vždy součástí výluk a pojistných výjimek.

Pro vyšší bezpečnost na cestách si nezapomeňte sjednat také odpovídající  cestovní pojištění. Před plánovanou cestou si porovnejte více nabídek. Nezapomeňte si ověřit, že výše pojistných limitů je dostatečná a rozsah pojištění zahrnuje veškeré aktivity, které plánujete provozovat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.