dovolenka

Nejčastější příčinou úrazů v zahraničí je neukázněnost turistů

17. 3. 2015
|
Délka čtení: 6 min.

Nejčastější příčinou úrazů v zahraničí je neukázněnost turistů

Lidé se na letní či zimní dovolenou těší týdny a dokonce i měsíce. Chtějí si těch pár výjimečných dní užít na plno a snaží se vybočit ze stereotypu všedních dnů. Přitom však zapomínají na běžnou opatrnost. Neukázněnost, neopatrnost i neznalost poměrů v dané zemi se tak velmi často stává příčinou vážných nehod v zahraničí.

Každým rokem dochází v období letních i zimních dovolených k hlášení vyššího počtu pojistných událostí, hlásí české pojišťovny. Nejčastější jsou dopravní nehody, úrazy ve vodě a výjimkou nejsou ani násilné činy. Podle čísel uváděných Světovou zdravotnickou organizací jsou úrazy častější než nemoci a rovněž bývají příčinou poloviny všech událostí s následkem smrti.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Nejvíce neukázněných řidičů najdeme v rozvojových zemích

Mezi hlavní příčiny nehod bohužel patří neukázněnost, rizikové chování, neznalost poměrů i pravidel silničního provozu samotných turistů. Lidé se nedostatečně připravují na dny strávené v cizí zemi. Jejich informace a znalosti jsou více než nedostatečné, a tak se turisté často stávají účastníky vážných dopravních nehod a obětmi trestných činů. Mezi nehody, které souvisí přímo s dovolenou, patří zejména rizika spojená s vodními sporty.

Největší nebezpečí hrozí na silnicích. Každý den údajně zahyne následkem dopravních nehod více než 3 500 osob na této planetě. Cestovatelé bývají velmi často na straně chodců a řidičů motocyklů a skútrů. K největšímu počtu nehod přitom dochází v rozvojových zemí, jejichž řidiči jsou velmi neukáznění a dopravní pravidla nejsou příliš nebo dokonce vůbec respektována. Za nejvíce rizikové země jsou považovány Egypt, Indie, Mexiko, Čína a Dominikánská republika.

Používáte-li v cizí zemi auto, nezapomínejte na základní bezpečnostní pravidla:

  • Používejte bezpečnostní pásy. U dětí jsou vhodné dětské autosedačky.

  • V případě motocyklů a skútrů nezapomínejte na přilbu.

  • Nepijte alkohol ani žádné jiné návykové látky.

  • Za jízdy nepoužívejte mobilní telefon.

  • Vždy se soustřeďte na jízdu a na ostatní účastníky provozu (chodce, cyklisty, apod.).

Cestovatelé bývají příliš snadno kořistí

Pozor si také dávejte v rozvojových zemích, kde je zvýšená hrozba přepadení. Před plánovanou cestou se proto nezapomeňte zeptat na aktuální situaci v dané zemi. Nebojte se zeptat, zda je bezpečné jezdit taxíky či hromadnou městskou dopravou. I zde totiž hrozí turistům okradení či dokonce přepadení.

Násilné činy jsou velkým problémem celé naší planety. Každý rok násilně zemře až 2 miliony cestovatelů, kteří jsou velmi často považovaní za snadné a hlavně bohaté cíle. To přirozeně platí zejména v oblastech, které jsou chudé a hrozí zde i občanské nepokoje.

Cestovatelé by měli myslet také na tato rizika a neměli by zapomínat na důkladnou obezřetnost. I v těchto případech by se měli řídit našimi radami:

  • Nepohybujte se v noci samotní a bez vhodného doprovodu (platí zejména pro ženy).

  • Nevystavujte na odiv drahé oblečení či luxusní doplňky.

  • Cennosti ukládejte v trezorech.

  • Zamykejte se v hotelích. Zavírejte dveře i okna zejména v nižších patrech.

  • Případnému násilníkovi neklaďte odpor.

  • Trestný čin ihned poté nahlaste na velvyslanectví.

Pozor na rizika spojená s vodními radovánkami

Mnoho Čechů vyráží strávit vysněnou dovolenou k moři, kde si chtějí užít zaslouženého odpočinku na pláži a také vodních radovánek. I v tomto případě cestovatelům hrozí nebezpečí v podobě ostrých korálů, mořských ježků, jedovatých medúz a také silných proudů. K plavání dál od břehů by se měli odvážit pouze dobří a zkušení plavci.

K mnoha nehodám dochází také v důsledků alkoholového opojení, které ve spojení se sluncem a teplým podnebím zamotají hlavu velmi rychle. Pokud tedy chcete popíjet alkohol na pláži, raději nechoďte do vody vůbec. Navíc v případě alkoholu Vám pojišťovny mohou zkrátit či dokonce odmítnout vyplatit pojistné plnění. Alkohol je vždy součástí výluk a pojistných výjimek.

Pro vyšší bezpečnost na cestách si nezapomeňte sjednat také odpovídající  cestovní pojištění. Před plánovanou cestou si porovnejte více nabídek. Nezapomeňte si ověřit, že výše pojistných limitů je dostatečná a rozsah pojištění zahrnuje veškeré aktivity, které plánujete provozovat.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • 21. března 2025|Jana Březinová
    Jet lag – ověřené tipy a rady, jak ho překonat

    Nikdo netouží na vysněné dovolené v Karibiku nebo na Bali první dny strávit v posteli, protože se únavou sotva drží na nohou. Bohužel se to u dlouhých letů stává běžně. Jet lag přitom nemusíte brát jako nezbytnost, se kterou je nutné se smířit. Na pásmovou nemoc se můžete připravit.fallback mark

  • rakousko
    19. března 2025|Jana Březinová
    Rakouská jezera – tipy na dovolenou i výlety

    Rakousko je známé svými průzračnými jezery v nádherné alpské krajině. Ale které si vybrat? Kam vyrazit za relaxem u vody, sportovním vyžitím nebo rodinnou dovolenou? Máme pro vás praktické tipy na nadcházející léto.

  • nocni-istambul
    07. března 2025|Petr Pohůdka
    Muslimské země během ramadánu: Co by měli turisté vědět?

    Ramadán je největším muslimským svátkem. V islámských zemích přináší specifický režim, kterému by se alespoň do určité míry měli přizpůsobit i turisté. Na co si dát pozor, jaká pravidla dodržovat a kdy je ramadán 2025?

  • ceske-lazne
    06. března 2025|Petr Pohůdka
    Nejlepší lázně v ČR: Kde skvěle zrelaxujete?

    Trápí vás zdravotní potíže nebo si potřebujete jednoduše jen odpočinout? Pak jste jistě zvažovali návštěvu českých lázní. Které lázně v ČR patří k těm nejoblíbenějším a na jaké procedury se specializují?

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?