Nelepme se!

10. 12. 2012
|
Délka čtení: 7 min.

S příchodem sněhu na naše území je dobré si připomenout, že vůbec nejčastější příčinou dopravních nehod je nedodržení bezpečnostní vzdálenosti. Tímto způsobem vzniká celá třetina dopravních nehod. O to více je pak třeba hlídat si bezpečnostní vzdálenost v těchto dnech, a dnech, týdnech a měsících nadcházejících, kdy budeme vystaveni zhoršeným jízdním podmínkám, jak už z hlediska viditelnosti, tak z hlediska kvality vozovky.

Velmi často za těchto podmínek na vozovce namrzlé, či pokryté vrstvou sněhu řidiči neodhadnou brzdnou dráhu, která je v porovnání s letními měsíci podstatně delší. A nezřídka se tak stane rovnou skupinově. Srážky hned několika vozidel najednou v menší rychlosti, v rychleji se pohybujících kolonách jsou v zimním období běžné.

Škody z nehod tohoto typu jsou většinou "nižší". Poškozené plechy, zničená světla, atd., to jsou škody, které se pohybují v částkách do 30 tisíc Kč. Každopádně jde ale o nepříjemnou komplikaci. Mysleme proto na dodržování bezpečné vzdálenosti od auta před námi!

Jaká je bezpečná vzdálenost?

Nejjednodušším obecným pravidlem je: držet si vždy od vozidla přede mnou vzdálenost dvou vteřin. To znamená, že na místě, kde je auto předemnou teď, budu já za 2 vteřiny. Z tohoto vyplývající vzdálenost v metrech pak přirozeně narůstá s rychlostí, kterou se pohybujeme. Když si tuto vzdálenost ohlídáme, měli bychom být schopni včas zareagovat a případné nehodě se vyhnout.

Toto jednoduché pravidlo však platí pro běžné podmínky. Za zhoršené viditelnosti nebo na kluzké vozovce bychom pak měli dodržovat vzdálenost tři až čtyři vteřiny!

Ruku na srdce, kolik z nás bezpečnou vzdálenost při jízdě dodržuje. Nelepme se na auto před námi, nesnažme se dohnat čas na silnici! V zimě bychom na to měli brát zřetel ještě daleko větší! Přejeme tedy na cestách hlavně hodně trpělivosti a pozornosti. Chovejme se obezřetně a s pokorou k počasí, no a nakonec přejeme taky hodně štěstí. :)


Ušetřete na autopojištění až 50 %

Naši zákazníci s námi ušetří až 50 % za povinné ručení. Buďte mezi nimi i vy. Zelenou kartu obdržíte do pár minut na e-mail.

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-aktualita
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2025

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    14. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?