grand-canyon-usa

Nebojte se jezdit na dovolenou autem

15. 7. 2013
|
Délka čtení: 8 min.

Auto je nejpřizpůsobivější dopravní prostředek. Nemusíte mít dlouhodobě naplánovaný termín, trasu ani se omezovat v počtu zavazadel. A právě z těchto důvodů se tisíce Čechů každým rokem vydává na dovolenou do zahraničí právě autem. Pro skutečné pohodlí jsme si pro Vás připravili několik užitečných rad a tipů.

Mějte auto připravené

Než vyrazíte dále než po České republice, přesvědčete se, že je Vaše auto na takovou cestu skutečně připravené. V žádném případě neuděláte špatně, pokud auto necháte prohlídnout přímo v odborném servisu. A je jedno, zda se jedná o Vaše vozidlo nebo služební. Díky řádné přípravě tak můžete předejít řadě nepříjemných překážek. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda máte připravené všechny doklady. To platí zejména pro zelenou kartu, dokládající platné povinné ručení.

Doporučuje se také předem ověřit, v jakém stavu je předpokládaná trasa. Dnes již není problém zjistit, jaké silnice se opravují, nebo zda někde nejsou zdlouhavé objížďky. To samé platí o rychlostních limitech a pravidlech v zemích, kterými budete projíždět.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Jak je to s povinnou výbavou?

Každé vozidlo musí mít povinnou výbavu, která standardně zahrnuje výstražný trojúhelník, sadu náhradních pojistek a žárovek, reflexní vestu, zvedák, klíč na matice kol, náhradní pneumatiku nebo sadu na opravu defektu a autolékarničku. Ne ve všech zemích má povinná výbava stejný obsah a proto se vždy dopředu informujte, jakou výbavu musíte mít v zemi, kam míříte, a kterými budete projíždět.

Zkontrolujte pojištění

Před cestou také zavčasu zkontrolujte platnost povinného ručení. Pokud nemáte sjednané pojištění havarijní, zauvažujte alespoň o jeho krátkodobé variantě. Pojistit se můžete od 14 dnů déle a díky havarijnímu pojištění  se na cestách v zahraničí budete cítit o dost bezpečněji. Povinné ručení  Vám přece jen neuhradí škody způsobené vlastní vinou, živlem nebo odcizením. Navíc tak získáte výhodnější asistenční služby, které Vám mohou v případě nouze velmi pomoci. Samozřejmosti by také mělo být úrazové pojištění celé posádky.

Při nehodě zachovejte klid

I přes důkladnou přípravu není ve Vašich silách zabránit všemu. K nehodě může dojít vždy a všude. Proto sebou vždy mějte zelenou kartu a formulář “Záznam o dopravní nehodě” ideálně vícejazyčný. V zahraničí vždy volejte polici, ať už se jedná o menší či větší škodu. Místo nehody vždy důkladně zdokumentujte a vyplňte záznam o nehodě. Nezapomeňte si zaznamenat jména, adresy a kontakty účastníků nehody i jejích svědků. Nevíte-li si rady, zavolejte své asistenční službě nebo na informační linku své pojišťovny, kde Vám ochotně poskytnou pomoc. A rada na závěr. Nikdy nepodepisujte nic, čemu skutečně nerozumíte!

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?