autonehoda-rozcileny-muz-ukazuje-ulomeny-kus-auta-zene

Ne vždy povinné ručení stačí. Úhrada škody může být i na viníkovi nehody

Ne vždy povinné ručení stačí. Úhrada škody může být i na viníkovi nehody

Většina řidičů se domnívá, že povinné ručení za ně uhradí veškerou škodu. To však nemusí být pravda. Pokud škoda překročí sjednaný limit pojistného plnění, placení přechází na viníka nehody. Jednat se může i miliony korun.

Tento problém se týká především škod, při kterých dojde k úmrtí nebo vážnému zranění s trvalými následky. Kdo za to může? Nový občanský zákoník, podle kterého je výše odškodného stanovována individuálně, a posuzují ji specialisté na základě policejních zpráv, znaleckých posudků a mnoha dalších podkladů.

„Asi prozatím největší  škoda na zdraví  je dopravní nehoda, kdy viník těžce zranil 41-letého motocyklistu.  Poškozený  má nyní intelekt 10-letého dítěte a omezenou svéprávnost. Na škodě bylo doposud vyplaceno přes 34 milionů korun. Největší položku do budoucna budou tvořit náklady na péči a na ztrátu na výdělku. Poškozený nicméně neměl před nehodou tak vysoký výdělek, ale pokud by šlo o špičkově placeného manažera či dobře vydělávajícího podnikatele, částky by mohly být mnohem vyšší,“  přibližuje mluvčí Allianz Václav Bálek.

Příkladem je také případ ženy, která na přechodu srazila ženu. Ta na následky velmi vážných zranění zemřela v nemocnici. Žena byla odsouzena k podmíněnému trestu a čtyři roky nesmí řídit. Příbuzní ženy navíc požádali o finanční odškodnění a nyní jim žena musí splácet několikamilionové odškodnění. Proč to platí ona a ne pojišťovna?

Srovnání cen havarijního pojištění zdarma

Chcete si sjednat havarijní pojištění, ale neorientujete se v cenách na trhu? Stačí vyplnit pár údajů do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním nabídky na míru pro vás.

Pozor na regresivní právo pojišťovny

Viník nehody je povinen uhradit škody, která přesáhne limit pojistného plnění. Pokud má například sjednané povinné ručení s nejnižším zákonným limitem 35 000 000 Kč a škoda se vyhoupne na 40 000 000 Kč, zbylých 5 000 000 musí zaplatit ze svého. Překročit tuto částku není vůbec nemožné zejména v případě, kdy došlo k úmrtí nebo se poškozený potýká s trvalými následky (viz. výše uvedené případy). Viník totiž hradí nejen odškodné, ale také další náklady včetně ušlého zisku.

Ze své kapsy viník hradí také škody, které způsobil pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, při jízdě bez řidičského oprávnění nebo úmyslně způsobené nehody. Konkrétně v těchto případech může pojišťovna uplatnit regresivní právo a požadovat již vyplacené pojistné plnění zpět po viníkovi nehody.

Půjčit auto se nemusí vyplatit

Jako velký problém se může ukázat zapůjčení auta. Pokud by způsobil nehodu pod vlivem alkoholu či omamných látek nebo bez platného řidičského průkazu, může pojišťovna zaplacení škody požadovat i po provozovateli auta. Stačí, pokud nebude schopen prokázat, že chování viníka nemohl žádným způsobem ovlivnit.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Veronika ČermákováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.