Ne vždy povinné ručení stačí. Úhrada škody může být i na viníkovi nehody
Ne vždy povinné ručení stačí. Úhrada škody může být i na viníkovi nehody
Většina řidičů se domnívá, že povinné ručení za ně uhradí veškerou škodu. To však nemusí být pravda. Pokud škoda překročí sjednaný limit pojistného plnění, placení přechází na viníka nehody. Jednat se může i miliony korun.
Tento problém se týká především škod, při kterých dojde k úmrtí nebo vážnému zranění s trvalými následky. Kdo za to může? Nový občanský zákoník, podle kterého je výše odškodného stanovována individuálně, a posuzují ji specialisté na základě policejních zpráv, znaleckých posudků a mnoha dalších podkladů.
„Asi prozatím největší škoda na zdraví je dopravní nehoda, kdy viník těžce zranil 41-letého motocyklistu. Poškozený má nyní intelekt 10-letého dítěte a omezenou svéprávnost. Na škodě bylo doposud vyplaceno přes 34 milionů korun. Největší položku do budoucna budou tvořit náklady na péči a na ztrátu na výdělku. Poškozený nicméně neměl před nehodou tak vysoký výdělek, ale pokud by šlo o špičkově placeného manažera či dobře vydělávajícího podnikatele, částky by mohly být mnohem vyšší,“ přibližuje mluvčí Allianz Václav Bálek.
Příkladem je také případ ženy, která na přechodu srazila ženu. Ta na následky velmi vážných zranění zemřela v nemocnici. Žena byla odsouzena k podmíněnému trestu a čtyři roky nesmí řídit. Příbuzní ženy navíc požádali o finanční odškodnění a nyní jim žena musí splácet několikamilionové odškodnění. Proč to platí ona a ne pojišťovna?
Pozor na regresivní právo pojišťovny
Viník nehody je povinen uhradit škody, která přesáhne limit pojistného plnění. Pokud má například sjednané povinné ručení s nejnižším zákonným limitem 35 000 000 Kč a škoda se vyhoupne na 40 000 000 Kč, zbylých 5 000 000 musí zaplatit ze svého. Překročit tuto částku není vůbec nemožné zejména v případě, kdy došlo k úmrtí nebo se poškozený potýká s trvalými následky (viz. výše uvedené případy). Viník totiž hradí nejen odškodné, ale také další náklady včetně ušlého zisku.
Ze své kapsy viník hradí také škody, které způsobil pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, při jízdě bez řidičského oprávnění nebo úmyslně způsobené nehody. Konkrétně v těchto případech může pojišťovna uplatnit regresivní právo a požadovat již vyplacené pojistné plnění zpět po viníkovi nehody.
Půjčit auto se nemusí vyplatit
Jako velký problém se může ukázat zapůjčení auta. Pokud by způsobil nehodu pod vlivem alkoholu či omamných látek nebo bez platného řidičského průkazu, může pojišťovna zaplacení škody požadovat i po provozovateli auta. Stačí, pokud nebude schopen prokázat, že chování viníka nemohl žádným způsobem ovlivnit.