epojisteni logo
pripyat-cernobyl-chernobyl

Návštěva Černobylu: Platí tu cestovní pojištění? - 1. díl

10. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Zájezdy do Černobylu nabývají v posledních letech na popularitě. A zejména po loňské minisérii Černobyl z produkce HBO došlo k masivnímu nárůstu zájmu. Jak je to ale s cestovním pojištěním, když se do těchto míst vypravujete?

Černobylská havárie

Černobylská jaderná elektrárna byla postavena v 70. letech 20. století přibližně 20 km severozápadně od městečka Černobyl. Zároveň bylo v těsné blízkosti elektrárny vybudováno městečko Pripjať, kde bydleli zaměstnanci elektrárny se svými rodinami.

Následně ale došlo 26. dubna 1986 k havárii na 4. reaktorovém bloku elektrárny a obyvatelé dostali extrémně silnou dávku ozáření. Po zjištění rozsahu této havárie bylo město evakuováno a celá zóna uzavřena.

Časem pak lokalita prošla dekontaminací a někteří původní obyvatelé se na místo vrátili. A postupem času začaly i některé agentury pořádat na toto místo zájezdy.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Zájezdy nabízí řada cestovních kanceláří

Zájezd do Černobylu už dnes není nic výjimečného či nemožného. V České republice tuto možnost nabízí řada cestovních kanceláří. Jednoduše si zaplatíte zájezd a o zbytek se postará cestovní kancelář.

Často je k exkurzi do této lokality připojeno i poznávání dalších míst Ukrajiny, abyste si ze zájezdu odnesli i jiné zážitky. Výlet do Černobylu pak může trvat den či dva, a to podle zaplacené varianty.

Najít ale můžete i zájezdy čistě za účelem návštěvy Černobylu. A výjimkou nejsou ani nabídky soukromých zájezdů, kdy si celou akci namodelujete podle sebe.

Kam se v Černobylu dostanete?

Okolí elektrárny a města Pripjať je rozděleno do tří bezpečnostních zón. Nejvzdálenější je vnější zóna, která má 30 km a na vlastní riziko se do ní mohou vracet původní obyvatelé. Někteří této možnosti skutečně využili a aktuálně v této oblasti žije několik set obyvatel. Následuje vnitřní zóna, která má 10 km. Poslední zónou je samotné město Pripjať a jaderná elektrárna. Do Pripjati a samotné elektrárny mají přístup její pracovníci, zaměstnanci černobylské zóny a vědci. 

Samotný zájezd vás pak v závislosti na jeho náročnosti a podrobnosti může vzít do všech tří zón, včetně návštěvy stále funkční části elektrárny. Do zóny Pripjať a k samotné elektrárně se ale pochopitelně dostanete velmi omezeně. 

Chladící věž Černobylu

Jaká jsou rizika?

Exkurze by vám oficiálně neměla nijak poškodit zdraví a neměla by vám hrozit žádná újma. Pokud si zaplatíte variantu i s návštěvou elektrárny, tedy v samotném centru havárie, budete se pohybovat i v silně zamořené oblasti. Agentury tam ale pobyt omezují jen na nutné minimum, aby riziko co nejvíce eliminovali.

Nebudete muset mít ani ochrannou kombinézu či roušku, postačí vám oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy, a uzavřená obuv. Ty jsou povinné.

Co budete k cestě potřebovat?

Už jsme zmínili, že k samotné exkurzi budete potřebovat kalhoty s dlouhými nohavicemi, vršek s dlouhými rukávy a uzavřenou obuv. Kromě toho ale nic speciálního nepotřebujete. Samozřejmostí je platný pas, ale vízum si zařizovat nemusíte. Pokud budete na Ukrajině méně než 90 dnů, vízum nepotřebujete. Stejně tak nepotřebujete ani potvrzení o vaší zdravotní způsobilosti.

Mějte ale na paměti, že exkurzí do Černobylu se nesmí účastnit osoby mladší 18 let a ani těhotné či kojící ženy. Pro ně je riziko neúměrně vyšší a žádná agentura jej nepodstoupí.

Před cestou si pak už jen sjednáte  cestovní pojištění. A tady nastává ona otázka, jak to s cestovním pojištěním je, když jedete do takto zamořené oblasti.

V následujícím článku si přiblížíme, jak se pojišťovny staví k cestě do Černobylu z hlediska poskytnutí  pojistného  plnění, pokud se vám tam něco stane.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.