pripyat-cernobyl-chernobyl

Návštěva Černobylu: Platí tu cestovní pojištění? - 1. díl

10. 3. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Zájezdy do Černobylu nabývají v posledních letech na popularitě. A zejména po loňské minisérii Černobyl z produkce HBO došlo k masivnímu nárůstu zájmu. Jak je to ale s cestovním pojištěním, když se do těchto míst vypravujete?

Černobylská havárie

Černobylská jaderná elektrárna byla postavena v 70. letech 20. století přibližně 20 km severozápadně od městečka Černobyl. Zároveň bylo v těsné blízkosti elektrárny vybudováno městečko Pripjať, kde bydleli zaměstnanci elektrárny se svými rodinami.

Následně ale došlo 26. dubna 1986 k havárii na 4. reaktorovém bloku elektrárny a obyvatelé dostali extrémně silnou dávku ozáření. Po zjištění rozsahu této havárie bylo město evakuováno a celá zóna uzavřena.

Časem pak lokalita prošla dekontaminací a někteří původní obyvatelé se na místo vrátili. A postupem času začaly i některé agentury pořádat na toto místo zájezdy.

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Zájezdy nabízí řada cestovních kanceláří

Zájezd do Černobylu už dnes není nic výjimečného či nemožného. V České republice tuto možnost nabízí řada cestovních kanceláří. Jednoduše si zaplatíte zájezd a o zbytek se postará cestovní kancelář.

Často je k exkurzi do této lokality připojeno i poznávání dalších míst Ukrajiny, abyste si ze zájezdu odnesli i jiné zážitky. Výlet do Černobylu pak může trvat den či dva, a to podle zaplacené varianty.

Najít ale můžete i zájezdy čistě za účelem návštěvy Černobylu. A výjimkou nejsou ani nabídky soukromých zájezdů, kdy si celou akci namodelujete podle sebe.

Kam se v Černobylu dostanete?

Okolí elektrárny a města Pripjať je rozděleno do tří bezpečnostních zón. Nejvzdálenější je vnější zóna, která má 30 km a na vlastní riziko se do ní mohou vracet původní obyvatelé. Někteří této možnosti skutečně využili a aktuálně v této oblasti žije několik set obyvatel. Následuje vnitřní zóna, která má 10 km. Poslední zónou je samotné město Pripjať a jaderná elektrárna. Do Pripjati a samotné elektrárny mají přístup její pracovníci, zaměstnanci černobylské zóny a vědci. 

Samotný zájezd vás pak v závislosti na jeho náročnosti a podrobnosti může vzít do všech tří zón, včetně návštěvy stále funkční části elektrárny. Do zóny Pripjať a k samotné elektrárně se ale pochopitelně dostanete velmi omezeně. 

Chladící věž Černobylu

Jaká jsou rizika?

Exkurze by vám oficiálně neměla nijak poškodit zdraví a neměla by vám hrozit žádná újma. Pokud si zaplatíte variantu i s návštěvou elektrárny, tedy v samotném centru havárie, budete se pohybovat i v silně zamořené oblasti. Agentury tam ale pobyt omezují jen na nutné minimum, aby riziko co nejvíce eliminovali.

Nebudete muset mít ani ochrannou kombinézu či roušku, postačí vám oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy, a uzavřená obuv. Ty jsou povinné.

Co budete k cestě potřebovat?

Už jsme zmínili, že k samotné exkurzi budete potřebovat kalhoty s dlouhými nohavicemi, vršek s dlouhými rukávy a uzavřenou obuv. Kromě toho ale nic speciálního nepotřebujete. Samozřejmostí je platný pas, ale vízum si zařizovat nemusíte. Pokud budete na Ukrajině méně než 90 dnů, vízum nepotřebujete. Stejně tak nepotřebujete ani potvrzení o vaší zdravotní způsobilosti.

Mějte ale na paměti, že exkurzí do Černobylu se nesmí účastnit osoby mladší 18 let a ani těhotné či kojící ženy. Pro ně je riziko neúměrně vyšší a žádná agentura jej nepodstoupí.

Před cestou si pak už jen sjednáte  cestovní pojištění. A tady nastává ona otázka, jak to s cestovním pojištěním je, když jedete do takto zamořené oblasti.

V následujícím článku si přiblížíme, jak se pojišťovny staví k cestě do Černobylu z hlediska poskytnutí  pojistného  plnění, pokud se vám tam něco stane.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?