hory

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Další školní rok je u konce a dvouměsíční prázdniny je třeba si důkladně užít. Do zahraničí tak vyráží celé rodiny, aby si užily společně strávený čas nejlépe u moře. Do oblíbených destinací, jako je zejména Chorvatsko či Itálie, míří tisíce Čechů nejčastěji vlastními vozidly.

Češi rádi cestují vozidly. Doprava je to nejen levná, ale také zaručuje určitý komfort. Termín dovolené a čas odjezdu si zvolíte sami. Jediným limitem množství zavazadel je samotné auto. Zástavky si můžete dělat dle potřeby posádky auta a v neposlední řadě máte možnost improvizace, která z dovolenkové cesty udělá zasloužené letní dobrodružství.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Dobrý technický stav je nejlepší prevencí poruch

Cesta vozidlem má samozřejmě svá rizika, která není vhodné opomíjet. Příprava na dovolenou by tak měla začínat dávno před plánovaným odjezdem. V žádném případě necestujte s vozidlem, jehož technický stav je rizikový. Porucha, která Vám znepříjemní cestu do sousedního města, není tak tak závažná, jako když Vás vozidlo nechá na holičkách ve vzdálené Itálii.

Navštivte tedy značkový servis nebo kamaráda automechanika a nechte jej vozidlo důkladně prohlédnout. Kontrola odhalí všechny nedostatky a Vy budete mít čas dát vozidlo do pořádku. U takového vozidla Vám bude případná porucha hrozit méně a předejdete tak komplikacím, které by Vám mohli dovolenou značně znepříjemnit.

Seznamte se s dopravními pravidly

Předem si ověřte, zda znáte pravidla silničního provozu všech zemích, kterými budete na své cestě projíždět. Znáte byste měli rychlostní limity i povinnou výbavu. Ta může být odlišná i v rámci sousedních evropských zemích (např. v Rakousku musí být ve vozidle tolik reflexních vozidel, kolik je členů posádky).

Důležitá je také informace, ve kterých případech je nutné přivolat policii. Stejně jako u nás tato povinnost závisí na odhadované výši škody a samozřejmě případném zranění. Policii bezpodmínečně volejte v případech škody na zdraví či úmrtí a vysoké škody na majetku. Písemný protokol od policie budete potřebovat pro svou pojišťovnu.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

V případě nehody zvažte nutnost zavolání místní policie. Záznam o nehodě (tzv. Euro protokol) však vyplňte VŽDY. Záznam musí obsahovat podstatné informace o nehodě (kdy a jak k ní došlo) včetně informací ovšech účastnících nehody.

Se záznamem však musí souhlasit všechny zúčastněné strany, které svůj souhlas potvrdí podpisem. Pokud je záznam sepsán v cizím jazyce, a vy mu nerozumíte, nepodepisujte jej. Raději vepište své vlastní vyjádření k nehodě. Při nehodě máte právo na tlumočníka, a proto jej neváhejte využít, pokud si svými jazykovými schopnostmi nejste zcela jistí. Asistenční službu své pojišťovny kontaktujte rovněž a nechat si poradit, jak správně postupovat.

Nezapomeňte si také poznamenat údaje o druhém vozidle a jeho majiteli (provozovateli). Zapište si registrační značku, VIN kód, značku a typ vozidla, platnost zelené karty, číslo pojištění, název pojišťovny, jméno a příjmení řidiče včetně adresy bydliště. Jsou-li svědci nehody, zaznamenejte si také jejich údaje.

Je-li vozidlo v důsledku nehody nepojízdné, domluvte se svou pojišťovnu na řešení. V případě nezaviněné nehody máte nárok na odtah. Jeho cena závisí na uzavřeném pojištění a jeho podmínkách. Jste-li viníkem, bude odtah hrazen pouze z havarijního pojištění. Nemáte-li uzavřené havarijní pojištění, škodu a s ní související náklady uhradíte z vlastní kapsy.

Povinné ručení uzavřené na území ČR je platné ve všech státech Evropského hospodářského prostoru (EHP), do kterého spadají země EU společně s Norskem, Švýcarskem, Lichtenštejnskem a Islandem. V případě ostatních zemích je nutné platnost zelené karty zjistit předem.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • 21. února 2025|Jana Březinová
    Kam na hory na Slovensku

    Přemýšlíte, kam vyrazit letos v zimě za pořádnou lyžovačkou na Slovensku? Ať už jste rodina s dětmi, parta kamarádů, nebo ostřílení profíci na lyžích či snowboardu, věříme, že si z našich tipů vyberete. Slovenské hory nabízí zajímavý kompromis mezi českými kopečky a alpskými velikány.

  • dovolena-v-zime-za-teplem
    17. února 2025|Jana Březinová
    Dovolená v Karibiku – jak se na ni připravit

    Už léta tajně sníte o dovolené v Karibiku? Proměňte svůj velký sen v reálný zážitek a naplánujte si dovolenou na Kubě, Bahamách, Barbadosu, Jamajce či jiném karibském ostrově. Máme pro vás praktické tipy, jak si užít Karibik bez starostí.

  • dalnice-aktualita
    Dálniční známky v ČR a Evropě 2025

    Ve většině evropských zemí je stejně jako v ČR zpoplatněné užívání dálnic a dalších vybraných vozovek. Některé státy využívají dálniční známky, jinde funguje systém mýtného. V několika zemích mohou řidiči jezdit po dálnicích dokonce zadarmo. Jaké jsou ceny dálničních známek v Evropě, jak se dálniční známky kontrolují a kde zjistíte jejich platnost?

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    14. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Novinky pro řidiče 2025: Dražší dálniční známky i další digitalizace

    Loňský rok byl pro řidiče v mnoha ohledech přelomový. Přinesl zrušení velkých techničáků, jízdu bez zelené karty nebo nutnost zaplatit povinné ručení předem. Také v roce 2025 se připravte na řadu novinek. Některé vás jistě potěší, kvůli jiným budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Co vás letos čeká na českých silnicích?

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    10. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.