epojisteni logo
hory

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Nehoda v zahraničí: Základem je kvalitní pojištění

Další školní rok je u konce a dvouměsíční prázdniny je třeba si důkladně užít. Do zahraničí tak vyráží celé rodiny, aby si užily společně strávený čas nejlépe u moře. Do oblíbených destinací, jako je zejména Chorvatsko či Itálie, míří tisíce Čechů nejčastěji vlastními vozidly.

Češi rádi cestují vozidly. Doprava je to nejen levná, ale také zaručuje určitý komfort. Termín dovolené a čas odjezdu si zvolíte sami. Jediným limitem množství zavazadel je samotné auto. Zástavky si můžete dělat dle potřeby posádky auta a v neposlední řadě máte možnost improvizace, která z dovolenkové cesty udělá zasloužené letní dobrodružství.

Cestujte naplno

Cestovní pojištění se vyplatí i Česku

Pojištění na prodloužený víkend po České republice stojí okolo 100 Kč a navíc vám pokryje rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Buďte připraveni na všechny možné nástrahy i ve vaší zemi.

Dobrý technický stav je nejlepší prevencí poruch

Cesta vozidlem má samozřejmě svá rizika, která není vhodné opomíjet. Příprava na dovolenou by tak měla začínat dávno před plánovaným odjezdem. V žádném případě necestujte s vozidlem, jehož technický stav je rizikový. Porucha, která Vám znepříjemní cestu do sousedního města, není tak tak závažná, jako když Vás vozidlo nechá na holičkách ve vzdálené Itálii.

Navštivte tedy značkový servis nebo kamaráda automechanika a nechte jej vozidlo důkladně prohlédnout. Kontrola odhalí všechny nedostatky a Vy budete mít čas dát vozidlo do pořádku. U takového vozidla Vám bude případná porucha hrozit méně a předejdete tak komplikacím, které by Vám mohli dovolenou značně znepříjemnit.

Seznamte se s dopravními pravidly

Předem si ověřte, zda znáte pravidla silničního provozu všech zemích, kterými budete na své cestě projíždět. Znáte byste měli rychlostní limity i povinnou výbavu. Ta může být odlišná i v rámci sousedních evropských zemích (např. v Rakousku musí být ve vozidle tolik reflexních vozidel, kolik je členů posádky).

Důležitá je také informace, ve kterých případech je nutné přivolat policii. Stejně jako u nás tato povinnost závisí na odhadované výši škody a samozřejmě případném zranění. Policii bezpodmínečně volejte v případech škody na zdraví či úmrtí a vysoké škody na majetku. Písemný protokol od policie budete potřebovat pro svou pojišťovnu.

Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte

V případě nehody zvažte nutnost zavolání místní policie. Záznam o nehodě (tzv. Euro protokol) však vyplňte VŽDY. Záznam musí obsahovat podstatné informace o nehodě (kdy a jak k ní došlo) včetně informací ovšech účastnících nehody.

Se záznamem však musí souhlasit všechny zúčastněné strany, které svůj souhlas potvrdí podpisem. Pokud je záznam sepsán v cizím jazyce, a vy mu nerozumíte, nepodepisujte jej. Raději vepište své vlastní vyjádření k nehodě. Při nehodě máte právo na tlumočníka, a proto jej neváhejte využít, pokud si svými jazykovými schopnostmi nejste zcela jistí. Asistenční službu své pojišťovny kontaktujte rovněž a nechat si poradit, jak správně postupovat.

Nezapomeňte si také poznamenat údaje o druhém vozidle a jeho majiteli (provozovateli). Zapište si registrační značku, VIN kód, značku a typ vozidla, platnost zelené karty, číslo pojištění, název pojišťovny, jméno a příjmení řidiče včetně adresy bydliště. Jsou-li svědci nehody, zaznamenejte si také jejich údaje.

Je-li vozidlo v důsledku nehody nepojízdné, domluvte se svou pojišťovnu na řešení. V případě nezaviněné nehody máte nárok na odtah. Jeho cena závisí na uzavřeném pojištění a jeho podmínkách. Jste-li viníkem, bude odtah hrazen pouze z havarijního pojištění. Nemáte-li uzavřené havarijní pojištění, škodu a s ní související náklady uhradíte z vlastní kapsy.

Povinné ručení uzavřené na území ČR je platné ve všech státech Evropského hospodářského prostoru (EHP), do kterého spadají země EU společně s Norskem, Švýcarskem, Lichtenštejnskem a Islandem. V případě ostatních zemích je nutné platnost zelené karty zjistit předem.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?

  • autoskola
    22. října 2024|Jana Březinová
    Jak hravě zvládnout testy do autoškoly

    Chystáte se do autoškoly a děsí vás představa teoretické zkoušky? Nemusíte se bát! Testy do autoškoly jsou sice výzva, ale s dobře zvolenou strategií a správnými zdroji je hravě zvládnete. Připravili jsme pro vás důležité informace, jak testy probíhají, z jakých materiálů se učit i na jaké chytáky si dát pozor.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.