Na kole do zahraničí? Jedině s cestovním pojištěním
Na kole do zahraničí? Jedině s cestovním pojištěním
Cyklistika nabývá v posledních letech na oblibě. Společně s cyklisty ale roste také počet nehod, kterých jsou účastníky. Vyrazit na dovolenou na kole je skvělou příležitostí poznat cizí kraje a zároveň posílit své tělo, avšak nesmíte zapomenout na rizika, která vás mohou potkat.
Cyklista není tolik chráněný vůči případnému střetu, ať už s automobilem, či třeba zvířetem nebo stromem. Výjimkou nejsou ani úrazy z důvodu výmolů či mokré vozovky, stejně jako pády při neopatrném sjíždění náročnějšího terénu. Obecně lze říci, že člověk je na kole více zranitelný než ve většině jiných dopravních prostředků.
Spoléhat se pouze na evropskou kartu pojišťence je v případě úrazu v zahraničí nepříliš moudré, i když se jedná o země Evropské unie. Základní ošetření sice zahrnuje, ale jakékoliv nadstandardní služby si musíte zaplatit sami. Z veselé jízdy na kole se tak může rázem stát nejen bolestivá zkušenost, ale také zátěž pro vaši peněženku.
Pojištění je jistota
Před cestou si tedy sjednejte cestovní pojištění. Není to nic složitého, je nutné pouze ujasnit si, jak bude vaše budoucí cesta vypadat. Konzultace s pojišťovnou je v tomto případě základem.
Pozor si musíte dát na definici vaší cesty. Nesmíte zapomenout na to, že pojišťovny berou v některých případech cestování na kole jako rizikový sport a tak mohou odmítnout vaši žádost o pojištění. Není výjimkou ani požadavek pojišťovny na označení konkrétní trasy, kterou pojedete, přičemž pojištění se bude vztahovat pouze na tento daný úsek. To platí především u cyklotras.
Cyklostezky vedoucí lesy a skalnatým prostředím jsou rizikovější, proto si dejte pozor na definici pojmů cyklostezka a cyklotrasa.