blg-cyklo

Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

Na kole bezpečně: Pojištění odpovědnosti platí také pro cyklisty

Podstatná většina cyklistů má především strach z krádeže kola. Vozí sebou těžké zámky a kolo nespustí z očí. Mnohem méně cyklistů je připraveno na to, že škodu mohou také způsobit a následně platit vzniklou újmu. Víte, že na obě situace existuje pojištění?

Podle policejních statistik každý rok “záhadně zmizí” průměrně 5 000 kol. Číslo je však mnohem vyšší, protože řada okradených majitelů krádež vůbec nehlásí. Jednoduše nevěří, že se ukradené kolo ještě někdy najde. Policie bohužel potvrzuje, že se jim zloděje a ukradené kolo podaří najít pouze ve výjimečných případech.

Pojištění kola nejen proti krádeži

Kolo si lze pojistit třemi způsoby. Proti krádeži, respektive finančním následkům, vás ochrání obyčejné pojištění domácnosti zahrnující pojištění kola. Důležité je, aby se pojištění vztahovalo také na věci mimo místo pojištění (např. uzamčená kola před restaurací, obchodem, na autě).

Druhou možností je sjednat si speciální připojištění kola k pojištění domácnosti, která bývá více specifikované a rozšířené. Kromě krádeže se mohou vztahovat také na rizika dopravní nehody či živelná rizika.

Třetí možností vhodnou zejména pro majitele dražších kol je specializované pojištění kol, které s pojištěním domácnosti nijak nesouvisí. Samostatné pojištění kol obvykle zahrnuje krádež, vandalismus, poškození nebo zničení při nehodě či přepravě. Výše pojistného většinou odpovídá jeho aktuální hodnotě, kterou určí pojišťovna.

Pojištění odpovědnosti má smysl

Na cyklistu se nevztahuje povinnost mít sjednané povinné ručení. Pokud však způsobí škodu jiné osobě, je povinen zaplatit nejen pokutu za porušení pravidel, ale i všechny vzniklé škody na majetku či zdraví. Dospělý zodpovídá za své činy, za děti je odpovědný jejich zákonný zástupce. Myslet si, že dítě z kolize vyjde nevinně, je velký omyl.

Je-li cyklista pojištěný, škodu až do výše sjednaného pojistného limitu uhradí pojišťovna. Samozřejmě i zde platí výluky  z pojištění. Cyklisté by si měli dávat pozor zejména na jízdu pod vlivem alkoholu. Pojistné  plnění v případě škody způsobené pod vlivem alkoholu pojišťovna zkrátí nebo odmítne vyplatit.

Opilému cyklistovi navíc hrozí nemalá finanční pokuta. Za jízdu na kole pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky mu může být udělena pokuta v rozmezí 2 500 až 20 000 korun. Dosáhne-li množství alkoholu v krvi cyklisty hranice 1 promile, hrozí mu pokuta v rozmezí 25 000 až 50 000 korun a v krajním případě i trest odnětí svobody ve výši až 3 let.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Nezapomínejte na povinnou výbavou

Češi jezdí na kole rádi. Používají je nejen pro zábavu, ale stále častěji i jako dopravní prostředek do práce či do školy. Jakmile to počasí jenom trochu umožní, na stezkách a silnicích se vyrojí stovky nadšených cyklistů. Co si však hodně cyklistů neuvědomuje, je fakt, že jsou účastníky silničního provozu. A jako takoví, musí dodržovat pravidla i povinnosti.

To platí například pro povinnou výbavu, která má cyklistovi zajistit bezpečnou jízdu a dobrou viditelnost za jakýchkoliv podmínek. Víte, jak má taková povinná výbava jízdního kola vypadat? A splňuje ji zrovna vaše kolo?

1) Dvě na sobě nezávislé účinné brzdy s odstupňovaným brzdným účinkem

2) Zaslepení volných konců řidítek (gripy, zátky, rukojeti)

3) Zaoblené zakončení ovládacích páček brzd, platí i pro páčky měničů převodů, křídlové matice, rychloupínáky, držáky a konce blatníků

4) Uzavřené matice nábojů kol

5) Červená zadní odrazka, lze kombinovat se zadní červenou svítilnou (blikačka)

6) Bílá přední odrazka

7) Oranžové odrazky na obou kolech

8) Bílý světlomet vpředu

9) Červený světlomet vzadu

Mějte klid na duši s pojištěním majetku

Doma vás může překvapit špatné počasí, vandalové nebo třeba neohleduplní sousedé. Sjednejte si s námi pojištění majetku s pomocí online kalkulačky a buďte připraveni na všechny nástrahy. Vybranou nabídku vám sjednáme do pár minut z pohodlí domova.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • Půjčka se zástavou - rodinný dům
    25. října 2024|Jana Březinová
    7 tipů, jak ušetřit na pojištění domácnosti a nemovitosti

    Čím dražší pojištění nemovitosti si sjednáte, tím lépe svůj majetek chráníte? Tak jednoduché to bohužel není. U každé pojišťovny vstupují do stanovení ceny jiné parametry a možnosti slev. Právě proto se ceny pojištění můžou lišit až o desítky procent. Zjistěte, jak na pojištění majetku ušetřit.

  • autonehoda v zahraničí
    09. října 2024|Jana Březinová
    Pojistná událost v zahraničí: Jak správně postupovat

    Cestování do zahraničí přináší úžasné zážitky, ale občas i nečekané problémy. Ať se jedná o úraz, krádež nebo dopravní nehodu, zachrání vás vhodné pojištění. Ale jak správně postupovat při pojistné události, aby vám pojišťovna peníze vyplatila?

  • 30. září 2024|Jana Březinová
    7 užitečných tipů, jak ušetřit na havarijním pojištění

    Nikdy nevíte, kdy může dojít k nečekané události – nehodě, živelné pohromě nebo krádeži. Havarijní pojištění vám v takových situacích dokáže ušetřit i stovky tisíc korun za opravy. Není to ale levná záležitost, obzvlášť u dražších vozů. Proto se vyplatí vědět, jak na havarijním pojištění ušetřit.

  • ilustrační obrázek - muž podepisuje smlouvu
    16. září 2024|Petr Pohůdka
    Změny v autopojištění 2024: Platba ihned a další novinky v zákoně

    Rok 2024 přináší pro řidiče celou řadu změn. Další nastávají od 1. října 2024. Řidiči musí zaplatit povinné ručení hned při sjednání, aby bylo platné. Na cestách po ČR už ale nemusí vozit zelenou kartu. Jaké další změny v autopojištění by vám neměly uniknout?

  • 16. září 2024|Jana Březinová
    Pojištění šperků a hodinek: Mějte své cennosti v bezpečí

    Stříbro, zlato i drahé kameny se najdou ve šperkovnici spousty domácností, ale jen málokdo je má pojištěné. Jak takové pojištění cenností funguje a kde si ho sjednat?fallback mark

  • 21. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se havarijní pojištění u ojetého vozidla?

    V ČR má havarijní pojištění zhruba třetina řidičů, a to hlavně na nová vozidla. Ostatním se zdá pojištění zbytečně drahé, nebo si myslí, že ho pojišťovny na ojetiny ani nenabízí. To ale není tak docela pravda. Kdy o havarijním pojištění na ojeté auto uvažovat?

  • spolujizda
    01. srpna 2024|Jana Březinová
    Havarijní pojištění a pojistné podmínky – na co si dát pozor

    Než si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si důkladně přečíst pojistné podmínky. Jinak můžete být zklamání, že pojišťovna nezaplatila všechny škody podle vašich očekávání. V čem bývá nejčastěji háček?

  • zena-prace-notebook-postel
    31. července 2024|Jana Březinová
    Ušetřete aktualizací havarijního pojištění

    Pravidelná aktualizace havarijního pojištění vám může ušetřit nejen peníze, ale i starosti v případě nehody. Pojďme se podívat na to, jak často byste měli své havarijní pojištění aktualizovat a na co se při tom zaměřit.

  • modré autíčko jedoucí dolů po mincích
    29. července 2024|Jana Březinová
    Jak získat slevy na havarijní pojištění

    Existuje několik způsobů, jak ušetřit na havarijním pojištění – nadstandardní zabezpečení vozu, kombinace několika pojištění nebo nižší roční nájezd. Zjistěte všechny možnosti a uspořte tisíce korun ročně.