epojisteni logo
dovolena-v-cine

Na co si dát pozor při cestě do Číny?

3. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Čína stále nepatří mezi ty nejoblíbenejší destinace, kam se Češi vydávají na dovolenou, nicméně je to opravdu fascinující země s notnou dávkou exotiky, a tak není divu, že ji vyhledává stále více a více cestovatelů a to nejen kvůli její kultuře, památkám, kuchyni či tradicím. Spoustu věcí vás tu však může překvapit a to jak pozitivně, tak i negativně. Na co si tedy během cestování po Číně dát pozor?

Podvodníci s penězi a padělky

U nejznámějších čínských památek můžete narazit na podvodníky, kteří turistům vracejí místo jüanů tchajwanské peníze, které vypadají velmi podobně a vy tak můžete mít problém je od sebe rozeznat. V Číně také kolují falešné bankovky, ale jelikož jich není moc, máte velmi malou pravděpodobnost, že na ně narazíte. I tak raději navštěvujte během svého cestování po Číně jen ověřené směnárny v hotelích, bankách a na letištích, případně vybírejte hotovost z bankomatů. Při placení buďte opatrní a vrácené bankovky si na místě vždy pečlivě zkontrolujte. 

Uzavřené oblasti pro cizince

V Číně existují tzv. uzavřené oblasti, kam mají cizinci zákaz vstupu. Seznam těchto oblastí však není veřejnosti přístupný. Do uzavřených oblastí vycestujete jen se zvláštním povolením, o které je třeba zažádat na místním oddělení policie Public Security Bureau. Pokud byste do některé z uzavřených oblastí zavítali, hrozí vám zadržení a vyhoštění z Číny a tím i předčasný konec vaší dovolené. 

dovolená v Číně

Černé taxi

Ve velkých městech si dejte pozor na vozidla nabízející taxi služby bez viditelného vnějšího označení vozu, tzv. ,,černé taxi“, jejichž cílem je většinou právě zahraniční turista. Řidiči totiž rádi používají falešný taxametr a tak vás cesta může stát nemalé peníze. Další možná varianta je, že vás vůbec neodvezou na vámi požadované místo či nastoupí falešný cestující, který je domluven s řidičem a vy se tak stanete obětí organizovaného podvodu. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Kriminalita

Asi nejčastější forma kriminality, se kterou se můžete během svého cestování po Číně setkat, jsou krádeže malých osobních věcí. Kapsáři se shlukují hlavně u vchodů k vlakovým nádražím, kde se často tvoří dlouhé fronty. Může se vám také stát, že po vás někdo bude chtít víc peněz než je běžná cena. V restauraci zaplatíte účet a na platebním terminálu se objeví o nulu navíc, všimnout si toho můžete až při pohledu na výpis z bankovního účtu. Dejte si pozor také na pozvání od místních k sobě domů, protože se mohou zaklapnout dveře a oni po vás budou chtít peníze. To samozřejmě zdaleka neplatí pro všechny Číňany. 

Jazyková bariéra

Rozhodně si před svou dovolenou v Číně netrénujte angličtinu, může vám to být leda tak na škodu. Pokud už se totiž v Číně budete snažit domluvit anglicky, nejlepší způsob je používat pouze jednotlivá slova. To platí i pro taxikáře či řidiče Uberu. Většina Číňánů také neumí přečíst latinku, takže všude ukazujte průvodce nebo mapu psanou čínským písmem, na které budete moct ukázat. V supermarketech a v metru najdete pár tabulí a nápisů v angličtině, což vám usnadní pohyb v těchto prostorech, jinak je nejlepší se naučit aspoň pár základních frází v čínštině, což vám v Číně může celkem dost usnadnit život. 

Internetová cenzura

Během vaší dovolené v Číně vás může nemile překvapit zdejší internetová cenzura. Nebudete moci používat Facebook, Twitter, Youtube, Google ani Instagram. Pokud se budete snažit vyhledat web, na který jste doma zvyklý, očekávejte blokování stránky, ale v mandarijštině, takže nebudete mít ponětí, co se vlastně děje. Nejlepším řešením této nepříjemné situace je VPN (virtuální privátní síť), která Vás připojí k internetu odněkud mimo Čínu. VPN je však nutné nastavit již před vstupem do Číny, v samotné zemi je již pozdě. 

Neomalené předbíhání ve frontách

Číňané mají velký problém s pro nás tak běžným řazením se do fronty. Zahraničním turistům se pak stává, že čekají ve frontě a po delší době zjistí, že stojí pořád na tom stejném místě. Mezitím se totiž z fronty vytvořil jakýsi půlkruh a Číňané z něj pouští jeden druhého.  Předbíhání zde probíhá naprosto okatě a není se čemu divit. V zemi, kde žije více než jedna miliarda lidí je nutné mít tvrdé lokty, abyste se někam probojovali. 

V Číně vás čeká spoustu překvapivých situací, které by vás ani ve snu nenapadly, ale právě díky nim bude vaše dovolená jedinečná a plná nezapomenutelných zážitků.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Sdílet článek

Související články

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.

  • muž v obleku na letišti
    24. července 2024|Petr Pohůdka
    Pracovní pojištění do zahraničí

    Chystáte se služebně do zahraničí nebo do ciziny vysíláte své pracovníky? Nezapomeňte na pracovní cestovní pojištění. Oproti běžnému cestovnímu pojištění se liší rozsahem krytí či specifickými druhy připojištění. Co by mělo pracovní pojištění do zahraničí zahrnovat?

  • lesní požár
    15. července 2024|Hana Fabianová
    Požáry v Evropě: Kde nejčastěji hoří v letních měsících?

    Pravděpodobně si i vy v souvislosti s letními požáry vybavíte požár, který v roce 2023 vypukl na řeckém ostrově Rhodos, nebo rozsáhlé lesní požáry, se kterými během léta bojovaly státy jižní Evropy. Frekvence přírodních požárů je v Evropě čím dál tím častější a odborníci se shodují na tom, že jich bude stále přibývat. Jaké jsou nejčastější příčiny lesních požárů a jak se zachovat, pokud se chystáte na dovolenou do destinace, ve které hoří?

  • 11. července 2024|Jana Březinová
    10 rizik na dovolené, která ji dokážou proměnit v noční můru

    Myslíte si, že vás na dovolené čeká jen relax a pohoda? Omyl! Vysněný odpočinek se může proměnit v horor kvůli nemoci, úrazu i zrušení letu. Zjistěte, jak se ochránit před hrozící katastrofou.

  • 10. července 2024|Hana Fabianová
    Žraloci, medúzy, ježci a další hrozby při koupání v moři

    Chcete strávit letošní dovolenou u moře v některé z evropských zemí, ale máte strach z nebezpečných mořských obyvatel, jako jsou například žraloci nebo medúzy? V následujících řádcích se společně podíváme na to, jaké druhy nebezpečných zvířat se mohou vyskytovat ve Středozemním moři a jak zajistit maximální bezpečí při plavání v moři.

  • zachranari-nakladaji-pacienta-do-sanity
    08. července 2024|Hana Fabianová
    Repatriace - převoz osob a vozidel ze zahraničí

    Odborníci se shodují na tom, že pokud chcete předejít případným nepříjemnostem na cestách, nedílnou součástí každé vaší dovolené i zahraniční cesty by mělo být cestovní pojištění. Náklady na léčbu v zahraničí totiž mohou bez pojištění dosáhnout závratných výšin, velmi nákladný může být i převoz zraněné osoby zpět do Čech. Na tyto případy myslí takzvaná repatriace, jež je součástí cestovního pojištění.