blg-srt-monitor

Monitorovací systémy vozidel šetří náklady a usměrňují chování řidičů

25. 6. 2018
|
Délka čtení: 8 min.

Monitorovací systémy vozidel šetří náklady a usměrňují chování řidičů

Nejen běžní řidiči, ale také firmy hledají různé způsoby, jak efektivně snížit náklady spojené s provozováním vozidel. To je také hlavní důvod, proč v poslední době vzrostl zájem o monitorovací služby vozidel. Jejich používání údajně firmám ušetří až 40 % původních nákladů.

Stále více firem nechává do svých vozidel instalovat speciální monitorovací systémy. Proč? Praktické zkušenosti ukazují, že telematické služby pomáhají šetřit pohonné hmoty, přináší slevy v případě pojištění vozidel a k lepšímu ovlivňují i chování řidičů při jízdě služebním vozidlem. Navíc má firma k dispozici spousty dat o poloze auta a jeho využití včetně provozních dat, která může jednoduše vyhodnocovat.

„Monitorovací systémy se dnes již stávají naprosto běžnou součástí správy firemní flotily. Vedle využití tankovacích karet s plošnou cenou – dříve dostupnou jen velkým podnikům nebo automobilovým dopravcům – je tak monitoring firemních vozidel dalším způsobem, jak účinně optimalizovat firemní náklady,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel ve společnost Axigon nabízející tankovací karty euroShell a EuroOil.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Telematická jednotka může být uznána jako další prvek zabezpečení

Původní GPS jednotky pouze sledovaly pohyb vozidla, případně náklady, pokud firmy používaly tankovací karty. Moderní monitorovací systémy toho však umí mnohem více. Telematické jednotky dokáží i nadále monitorovat polohu vozidla a průběh jízdy včetně ujeté vzdálenosti. Zvládnou odhalit neoprávněný pohyb (např. krádež, odtah) a detekovat dopravní nehody.

Vedle toho nejnovější monitorovací systém hodnotí bezpečnost jízdy a počítají ekonomičnost provozu. Vyspělé telematické jednotky pozitivně hodnotí také pojišťovny, které je považují za další bezpečností prvek a poskytují slevy na povinné ručení. Nemluvě o bezpečnosti jízdy. Už samotná přítomnost telematické jednotky ovlivňuje chování řidičů, kteří jezdí výrazně bezpečněji a plynule.

„Správce flotily může dohlížet na spotřebu paliva nebo styl jízdy řidiče. Samozřejmostí je i rozlišení soukromé a služební jízdy nebo přehled o tom, zda zaměstnanec navštívil všechny zákazníky nebo zda dodržuje pracovní dobu,“ vysvětluje Robert Dolejší, ze společnosti SECAR BOHEMIA, výrobce monitorovacího systém SHERLOG Trace.

Řidiči se dozví, jak (ne)bezpečně jezdí a zloděj nemá šanci

Velmi pozitivně je hodnoceno vyhodnocování stylu jízdy. Řidič se dozví, jak opravdu jezdí a díky získaným datům může své návyky změnit a zlepšit. Hodně to ocení například mladí lidé, kteří mají za sebou čerstvě absolvovanou autoškolu. Pomůže jim to odstranit typické začátečnické chyby. Také pojišťovny pomalu začínají vymýšlet, jak tyto informace využít. Například pojišťovna Uniqa nedávno odstartovala projekt v sousedním Rakousku. Klienty, kteří na základě sdílených dat jezdí bezpečně, odměňuje formou bodového systému.

K dalším výhodám monitorovacích systémů patří zejména ochrana vozidla před odcizením. Díky nainstalované jednotce se operátoři velmi rychle dozví, kde se odcizené vozidlo nachází, a informace okamžitě předají policii. Není to sice všespasitelné, ale rozhodně je to dobrá zpráva pro nás a špatná zpráva pro zloděje.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?