v-letadle

Máte před sebou dlouhý let? Připravte se na něj

20. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Díky letecké přepravě je možné se z jednoho konce světa přepravit na ten druhý doslova za pár hodin. Naše země se díky leteckému spojení scvrkla a to, na co se naše babičky a prababičky neodvážily ani pomyslet, je pro nás dnes už nezbytnou pracovní náplní i způsobem, jak se dopravit na vysněnou dovolenou. Čeká vás dlouhý let a máte z něj obavy? Přinášíme pár tipů, jak se na něj připravit a zvládnout ho v co možná největší pohodě.

Sbalte si příruční zavazadlo

To by mělo mít maximálně 8 kilogramů a rozměrově by mělo odpovídat velikosti maximálně 55 x 40 x 20 cm. Zavazadlo budete mít během letu při sobě, proto si do něj sbalte vše, co byste mohli potřebovat.  Přemýšlíte, co si vzít do letadla? Jde zejména o náhradní pohodlné oblečení a obuv, léky, které pravidelně užíváte i ty, které by neměly v domácí lékárničce chybět, veškeré doklady a dokumenty související s vaší pracovní cestou nebo dovolenou a nezapomeňte ani na nabíječku, případně power banku.

Tu budete muset společně s další elektronikou (např. mobilní telefony, notebooky apod.) vyndat ze zavazadla a předložit ke kontrole. Abyste si ukrátili dlouhý let, vybavte se novou nebo oblíbenou knihou a nezapomeňte ani na takové detaily, jako jsou špunty do uší, bezoplachová desinfekce, vlhčené ubrousky, menší polštářek, zubní kartáček nebo maska na oči pro klidný spánek. Dámy jistě ocení cestovní balení oblíbené dekorativní kosmetiky, minilahvičku parfému nebo deodorantu  (veškeré tekutiny je potřeba uložit do průhledného sáčku o maximálním objemu 1 litr). Protože je v letadle chladno, přibalte si i tenčí svetřík nebo deku. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Hydratujte tělo a vyhněte se alkoholu

Pokud vás trápí fobie z létání nebo máte před letem nepříjemné představy a myšlenky, jedna sklenička vína nebo piva na uklidnění vám neuškodí. S alkoholem to ale nepřehánějte, vaše tělo totiž zbytečně dehydratuje. Vzduch v kabině letadla je navíc velmi suchý a vysušuje sliznice i pokožku. Proto byste měli tělu dodávat dostatek tekutin. Ideální je čistá neperlivá voda nebo iontové nápoje. Ve vodě si můžete rozpustit vitamín C nebo hořčík, který má pozitivní vliv na kognitivní funkce a podrážděné nervy. 

Zůstaňte v letadle aktivní

Představa dlouhého letu asi není příjemná nikomu z nás. Navíc se během dlouhého letu (4 a více hodin) zvyšuje riziko žilní trombózy. Pokud patříte mezi rizikové skupiny, pořiďte si kompresní ponožky nebo punčochy a čas od času se projděte po palubě letadla.  Každou hodinku procvičte nohy několika jednoduchými a krouživými cviky. Pokud to situace umožňuje, už při odbavení požádejte o místo v uličce. Při vstávání tak nebudete obtěžovat ostatní cestující.

Zabavte se

Co dělat v letadle? Je úplně jedno, jestli k vyplnění volného času zvolíte napínavou knihu, oblíbený film nebo budete pracovat na restech, které jste dosud odkládali. Koukat na oblohu kolem je sice fajn, na dlouho vás to ale nezabaví. Pokud to situace alespoň trochu umožňuje, dopřejte si alespoň dvouhodinového šlofíka. 

Obrovské štěstí mají ti, kteří let prospí a do cílové destinace dorazí příjemně odpočinutí. Ruku na srdce – většina z nás mezi tyhle šťastlivce nepatří. Ideální je, pokud si na každou hodinu naplánujete jinou aktivitu.  Kromě četby, práce nebo koukání na filmy se můžete věnovat také luštění křížovek, konzumaci palubního občerstvení nebo plánování toho, co na vaší dovolené podniknete.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • cestovni-pojisteni-extremni-sporty-lyzovani
    17. ledna 2025|Jana Březinová
    Zásah horské služby: Kolik stojí a jak se chránit cestovním pojištěním

    Hory dokážou být nevyzpytatelné a o úrazy v nich není nouze. Co obnáší zásah horské služby v ČR a v zahraničí? Jaké náklady můžete očekávat a proč je cestovní pojištění nezbytností? Dozvíte se, co si ohlídat, aby vás záchrana v horách finančně nezruinovala.

  • obdobi-destu-bali
    16. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Cestování v období dešťů: Kdy a kde vás zastihne?

    Lákají vás levné letenky do exotických destinací? Nejdříve si zjistěte, jestli výhodná cena není způsobená nízkou poptávkou kvůli nepříznivému počasí. V období dešťů totiž Thajsko, Bali či Karibik rozhodně nejsou rájem na zemi.

  • levna-dovolena-more
    05. prosince 2024|Jana Březinová
    Kam v zimě k moři?

    Zimní dovolená nemusí znamenat jen lyžování a stavění sněhuláků. Máme pro vás jiný plán – dovolenou u moře. Ať už chcete uniknout před vánočním stresem, nabrat energii během jarních prázdnin, nebo prostě jen vyměnit kabát za plavky, tady jsou ty nejlepší destinace, kam vyrazit za sluncem a teplem.

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • 27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Lyžování v Česku - kam na lyže a snowboard u nás

    Na hory ročně vyráží téměř 3 miliony Čechů, víc než 2,5 milionu na české svahy. Chystáte se letos na hory i vy? Jaká zimní střediska v ČR patří k nejlepším a kde si zalyžujete za rozumnou cenu? Máme tipy pro rodiny s dětmi i ostřílené sportovce.

  • mlady-par-na-ture-vychod-slunce
    02. října 2024|Petr Pohůdka
    Tipy na zábavné jednodenní výlety po Česku

    Hledáte program na víkend? Zapomeňte na kino, ZOO a další obvyklé aktivity. Česká republika nabízí nepřeberné množství možností pro jednodenní výlety. Zvládnete je s dětmi a často i omezeným rozpočtem. Podívejte se, kam vyrazit na výlet. Jistě mezi našimi tipy najdete místa, která dosud unikala vaší pozornosti.

  • 09. září 2024|Petr Pohůdka
    Kam na lyže a snowboard do zahraničí v roce 2024

    Na hory vyráží v zimní sezóně zhruba čtvrtina Čechů. Podstatná část z nich směřuje do zahraničí. Láká především lyžování v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Oblíbené jsou ale také slovenské Tatry nebo polské sjezdovky u hranic. Kam na lyže v roce 2024? Projděte si přehled nejlepších středisek.

  • snowboard-alpy
    06. září 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění rizikových sportů: Co vám pojišťovna (ne)pojistí?

    Odpočinek na dovolené vám nic neříká a své volné dny raději trávíte aktivně? Před sportováním si zkontrolujte, jak na dané aktivity pohlíží vaše pojišťovna. Běžnou turistiku, běh či plavání vám cestovní pojištění pokrývá. Na adrenalinové sporty se ale většina základních pojistek nevztahuje. Jak funguje pojištění rizikových sportů?

  • Kalkulačka cestovního pojištění - počítač s mapou, brýle, muž s mobilem v ruce, globus, klobouk
    20. srpna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se cestovní pojištění sjednané u CK k zájezdu?

    Při koupi zájezdu vám v cestovní kanceláři nabídnou i cestovní pojištění. Často se tak cena zájezdu navýší o několik tisíc korun. Snaží se vám pojišťovna vnutit nevýhodný produkt, nebo se takové pojištění vyplatí?

  • 30. července 2024|Petr Pohůdka
    Jaká rizika hrozí dětem na dovolené

    Bezstarostná dovolená s dětmi vyžaduje důkladnou přípravu. Ať už jedete k moři, na hory nebo do města, je důležité znát potenciální nebezpečí. Na děti často číhají odlišná rizika než na dospělé. Náš přehled vám pomůže děti lépe chránit před nejrůznějšími hrozbami.