epojisteni logo
v-letadle

Máte před sebou dlouhý let? Připravte se na něj

20. 2. 2020
|
Délka čtení: 8 min.

Díky letecké přepravě je možné se z jednoho konce světa přepravit na ten druhý doslova za pár hodin. Naše země se díky leteckému spojení scvrkla a to, na co se naše babičky a prababičky neodvážily ani pomyslet, je pro nás dnes už nezbytnou pracovní náplní i způsobem, jak se dopravit na vysněnou dovolenou. Čeká vás dlouhý let a máte z něj obavy? Přinášíme pár tipů, jak se na něj připravit a zvládnout ho v co možná největší pohodě.

Sbalte si příruční zavazadlo

To by mělo mít maximálně 8 kilogramů a rozměrově by mělo odpovídat velikosti maximálně 55 x 40 x 20 cm. Zavazadlo budete mít během letu při sobě, proto si do něj sbalte vše, co byste mohli potřebovat.  Přemýšlíte, co si vzít do letadla? Jde zejména o náhradní pohodlné oblečení a obuv, léky, které pravidelně užíváte i ty, které by neměly v domácí lékárničce chybět, veškeré doklady a dokumenty související s vaší pracovní cestou nebo dovolenou a nezapomeňte ani na nabíječku, případně power banku.

Tu budete muset společně s další elektronikou (např. mobilní telefony, notebooky apod.) vyndat ze zavazadla a předložit ke kontrole. Abyste si ukrátili dlouhý let, vybavte se novou nebo oblíbenou knihou a nezapomeňte ani na takové detaily, jako jsou špunty do uší, bezoplachová desinfekce, vlhčené ubrousky, menší polštářek, zubní kartáček nebo maska na oči pro klidný spánek. Dámy jistě ocení cestovní balení oblíbené dekorativní kosmetiky, minilahvičku parfému nebo deodorantu  (veškeré tekutiny je potřeba uložit do průhledného sáčku o maximálním objemu 1 litr). Protože je v letadle chladno, přibalte si i tenčí svetřík nebo deku. 

Jednoduše online

Zapomněli jste na cestovní pojištění?

Žádný strach. Cestovní pojištění si můžete sjednat klidně v den odjezdu či odletu na dovolenou. Třeba při čekání na letišti, nebo během pauzy v autě. Díky naší online kalkulačce to stihnete během pár minut.

Hydratujte tělo a vyhněte se alkoholu

Pokud vás trápí fobie z létání nebo máte před letem nepříjemné představy a myšlenky, jedna sklenička vína nebo piva na uklidnění vám neuškodí. S alkoholem to ale nepřehánějte, vaše tělo totiž zbytečně dehydratuje. Vzduch v kabině letadla je navíc velmi suchý a vysušuje sliznice i pokožku. Proto byste měli tělu dodávat dostatek tekutin. Ideální je čistá neperlivá voda nebo iontové nápoje. Ve vodě si můžete rozpustit vitamín C nebo hořčík, který má pozitivní vliv na kognitivní funkce a podrážděné nervy. 

Zůstaňte v letadle aktivní

Představa dlouhého letu asi není příjemná nikomu z nás. Navíc se během dlouhého letu (4 a více hodin) zvyšuje riziko žilní trombózy. Pokud patříte mezi rizikové skupiny, pořiďte si kompresní ponožky nebo punčochy a čas od času se projděte po palubě letadla.  Každou hodinku procvičte nohy několika jednoduchými a krouživými cviky. Pokud to situace umožňuje, už při odbavení požádejte o místo v uličce. Při vstávání tak nebudete obtěžovat ostatní cestující.

Zabavte se

Co dělat v letadle? Je úplně jedno, jestli k vyplnění volného času zvolíte napínavou knihu, oblíbený film nebo budete pracovat na restech, které jste dosud odkládali. Koukat na oblohu kolem je sice fajn, na dlouho vás to ale nezabaví. Pokud to situace alespoň trochu umožňuje, dopřejte si alespoň dvouhodinového šlofíka. 

Obrovské štěstí mají ti, kteří let prospí a do cílové destinace dorazí příjemně odpočinutí. Ruku na srdce – většina z nás mezi tyhle šťastlivce nepatří. Ideální je, pokud si na každou hodinu naplánujete jinou aktivitu.  Kromě četby, práce nebo koukání na filmy se můžete věnovat také luštění křížovek, konzumaci palubního občerstvení nebo plánování toho, co na vaší dovolené podniknete.

Věděli jste, že...

V rámci cestovního pojištění si můžete kromě krytí léčebných výloh pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadla.

Vendula Flassig VráblováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • afrika-ockovani
    28. června 2024|Jana Březinová
    Očkování na dovolenou: Proti jakým nemocem se chránit v zahraničí?

    Očkování před cestou do zahraničí je nezbytné pro prevenci vážných a smrtelných nemocí. Vakcinaci byste si měli zajistit hlavně před dovolenou v exotických a rozvojových zemích. Jaké očkování vám nesmí chybět?

  • 25. června 2024|Jana Březinová
    Dovolená se psem

    Dovolenou se psem si užijete vy i váš mazlíček, pokud se na ni dobře připravíte. Poradíme vám, jaké dokumenty a očkování váš pes potřebuje, jak ho bezpečně přepravovat i co mu na dovolenou sbalit.

  • 14. června 2024|Jana Březinová
    Cestujeme s dětmi. Jak vybrat nejlepší cestovní pojištění pro rodinu?

    Letní prázdniny jsou za dveřmi, a to znamená čas na rodinnou dovolenou. Ať už plánujete výlet do zahraničí nebo dovolenou v tuzemsku, měli byste si být vědomi rizik, která na vaše ratolesti číhají. Děti jsou náchylnější na úrazy i onemocnění, a proto by vám nemělo chybět kvalitní cestovní pojištění.

  • Cestovní pojištění - pas a stetoskop
    13. června 2024|Jana Březinová
    Cestovní doklady pro děti

    Už dávno neplatí, že je nutné dítě zapsat do občanského průkazu nebo cestovního pasu jednoho z rodičů, aby mohlo vyrazit za hranice. Dítě potřebuje svůj vlastní cestovní doklad. Pro cesty po EU stačí občanský průkaz, do světa je nutný cestovní pas.

  • 07. června 2024|Petr Pohůdka
    Jaké pojištění sjednat na dovolenou k moři

    Říkáte si, co by se vám mohlo stát na dovolené u moře? Vždyť budete akorát v hotelu, na pláži, párkrát vyrazíte na procházku do města nebo na lehký výlet v blízkém okolí. Bohužel i dovolenou u moře ale může zkomplikovat náhlá nemoc či úraz. V tu chvíli oceníte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady na ošetření. Dobře zvolené pojištění vás však dostane i z dalších nepříjemností.

  • cestovni-pas-mapa-sveta
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Cestovní pas: Kde vám jej vydají a za kolik

    Chystáte se za hranice Evropské unie nebo Schengenského prostoru? Pak se neobejdete bez platného cestovního pasu. Kde si o doklad zažádat, na kolik vás vyjde a jak dlouho si na vyřízení pasu počkáte?

  • clovek-za-stolem-a-ikona-letadla
    31. května 2024|Petr Pohůdka
    Pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů

    Zabalené kufry, všechno zařízené i zaplacené, celá rodina natěšená. Jenže pak přijde nečekaná chřipka nebo zlomenina a vysněná dovolená je nenávratně pryč. V těchto případech oceníte pojištění storna zájezdu či pojištění letenek, díky kterému zachráníte velkou část vynaložených peněz. Na co se při pojištění storna letenek, ubytování a zájezdů zaměřit?

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestovní pojištění na hory: Co všechno kryje a proč ho mít?

    Letošní zima zatím českým horám příliš nepřeje. Pokud si chcete užít opravdovou sněhovou nadílku, je nutné vyrazit někam dál za hranice. Mezi povinné kroky před cestou do hor by měla být nejen kontrola sportovního vybavení, ale také sjednání odpovídajícího cestovního pojištění.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Cestování po Amazonii: Jak vybrat cestovní pojištění a jak je to s očkováním?

    Národní park Amazonie označovaný jako “zelené plíce planety Země” se rozprostírá na území hned několika jihoamerických zemí. Jedná se o jedinečnou přírodní oblast, kde se vyskytuje rozmanitá flóra a fauna, a stále zde žijí skupiny původních obyvatel, kmeny zachovávající si svůj jazyk, tradice i zvyky.

  • 05. října 2023|ePojisteni
    Bezpečné cestování: Jak správně použít cestovní pojištění

    Čas letních dovolených se blíží a kromě milionů nabídek na úchvatnou dovolenou se na vás odevšad řítí rady týkající se cestovního pojištění. Vybrat si správně je stejně důležité jako vědět, jak jej v případě pojistné události použít.