blg-srt-crush

Letošní Velikonoce dopadly tragicky

Letošní Velikonoce dopadly tragicky

Každým rokem přijde během velikonočních svátků o život více lidí než jiné dny v roce. Příčiny jsou vždy stejné - velké množství alkoholu v krvi a nepřiměřená rychlost. V letošním roce přišlo o život celkem jedenáct lidí, což je dvojnásobný počet oproti loňskému roku.

I přes nesčetná varování Policie ČR před velikonočními svátky umírají na silnicích lidé. Každým rokem varují regionální policejní stanice občany a upozorňují je, aby neřídili pod vlivem alkoholu. Vždy si však najdou lidé, kteří varování ignorují. Mluvčí policie Jozef Bocán uvedl, že nejčastější příčinou nehod o letošních Velikonocích byla příliš vysoká rychlost.

Smrtelné nehody o Velikonocích:
RokPočet mrtvých

2010

6

2011

13

2012

5

2013

4

2014

5

2015

11

„Silnice o jarních svátcích namíchají nebezpečný koktejl, složený z řidičů, kteří na silnice vyráží po zimní přestávce a teprve si zvykají na složitější dopravní situace a koledníků posilněných alkoholem. Kromě nevyježděných řidičů vyjedou po zimě ve větším počtu motocyklisté a cyklisté,“ upozorňoval Dan Ťok, ministr dopravy.

Dejte stop zdražování povinného ručení

Přišlo vám oznámení od pojišťovny o zdražení vašeho povinného ručení? Žádné obavy, na novou cenu nemusíte kývnout. Smlouvu můžete jednoduše do 6 týdnů vypovědět a přejít k jiné pojišťovně. S výběrem i sjednáním vám rádi pomůžeme. Vše jednoduše z pohodlí domova.

Policie vyslala do ulic více hlídek

Již tradičně Policie ČR zvyšuje na Velikonoce počty policejních hlídek v rámci speciální bezpečnostní akce. Na silnicích se pohybovali zhruba tři tisíce policistů a to zejména v oblastech hlavních tahů a známých kritických míst.

Vždy od pátku do pondělí se policisté zaměřují na plynulost provozu, kontrolu dodržování pravidel silničního provozu a zákazu požívání alkoholu. Právě na problematiku alkoholu za volantem cílí kampaň “Řídím, piji nealko pivo”, kterou organizuje Policie ČR ve spolupráci s Českým svazem pivovarů a sladoven. Hlavní bezpečnostní akce proběhly v pátek a v pondělí.

„Jako rizika nadcházejícího ročního období pro silniční provoz vnímáme především nárůst intenzity dopravy na významných tazích, nárůst počtu nemotorizovaných účastníků silničního provozu, zvýšený pohyb chodců v turisticky významných oblastech a v neposlední řadě také cestování ke vzdáleným příbuzným často svátečními řidiči,“ uvedl plk. Ing. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie.

Na silnicích zahynulo 11 osob

Mezi tragické nehody, při kterých zahynula jedna a více osob, patří srážky osobních vozidel na Opavsku, srážka vozidla s tramvají v Praze či cyklista, kterého na Šumpersku srazil vlak na přejezdu. U většiny tragických nehody byla příčinou vysoká rychlost, věk a vzhledem k nočním hodinám i únava a alkohol. Za volantem letos zemřeli především mladí lidé okolo 20 let.

Kuriózním případem byl 30-letý řidič, který řídil pod vlivem alkoholu v pravé poledne. Při projíždění kolem policejní hlídky úmyslně začal protáčet kola a zatáčku projel smykem. Policie jej ihned zadržela a dozvěděla se, že je muž provokoval a chtěli jim předvést, že je “lepší než oni”. Poté se snažil získat záznam své jízdy, aby jej mohl umístit na internet.

Od lehké dopravní nehody se pokusil na Mladoboleslavsku ujet řidič, u kterého bylo zjištěno 2,29 promile alkoholu. Svědkem nehody byl však městský strážník, který řidič ihned zastavil a zavolal státní policii. Podobnou situaci řešili také strážníci v Brně, kteří se stali svědkem nehody, při které opilý 25-letý řidič naboural dvě stojící vozidla. I tento řidič se pokusil neúspěšně ujet.

K podobně méně či více tragickým nehodám dochází nejen o Velikonocích. Buďte vždy obezřetní, řiďte střízliví a řízení se věnujte na 100 %. Díky tomu předejdete mnoha nehodám.

Nepodceňujte havarijní pojištění

I ti nejlepší řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Naštěstí havarijní pojištění vám pomůže s vyrovnáním škod i na vašem vozidle. Sjednejte si jej dříve, než bude pozdě. Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním.

Sdílet článek

Související články

  • servis-vozidla
    20. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Jak vypadá pravidelný servis auta a proč se mu nevyhýbat

    U nového vozidla řidiči na pravidelné servisní prohlídky většinou nezapomínají, přišli by totiž o záruky. V případě starších aut je údržba vozidla už často zanedbávaná. Jejich majitelé se poté diví, když jim na stole přistane mastný účet za opravy. Přitom mnoha závadám lze předejít včasným odhalením. Jak na servis auta, kolik stojí a proč zdaleka nestačí výměna oleje?

  • výlet na motorce v horách
    04. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Povinná výbava auta a motorky 2025

    Ani v roce 2025 nesmíte na české silnice vyrazit bez povinné výbavy. Jak se povinná výbava motorového vozidla v ČR změnila, co k ní musíte doplnit při cestě do zahraničí a jaké další prvky obsahuje doporučená výbava do auta a na motorku?

  • zvire-na-silnici
    25. listopadu 2024|Jana Březinová
    Srážka se zvěří: Jak postupovat a jak se pojistit?

    Každý den se na českých silnicích stane 40–50 nehod se zvěří. Největší riziko číhá na lesních úsecích silnic v brzkých ranních a večerních hodinách. Průměrná škoda na vozidle dosahuje 40 000 Kč, ale povinné ručení ji nepokryje. Jak se srážce se zvěří vyhnout a jak se na takové situace pojistit?

  • ridic
    22. listopadu 2024|Jana Březinová
    Výměna řidičského průkazu: Jak ji vyřídit na úřadu nebo online

    Ať už vám končí platnost, změnili jste osobní údaje, nebo jste řidičský průkaz ztratili, poradíme, jak postupovat při jeho výměně. Dozvíte se, jak na výměnu řidičáku na úřadu i online, jaké doklady potřebujete i kolik zaplatíte.

  • auto-v-zime
    15. listopadu 2024|Jana Březinová
    Sněhové řetězy: Kdy je potřebujete a jak je správně používat?

    Sněhové řetězy pomůžou s vyjetím kopců na silné vrstvě sněhu nebo ledu. Postarají se o lepší záběr pneumatik a zkracují brzdnou dráhu. V označených úsecích je musíte použít povinně. Jak sněhové řetězy vybrat, jak je nasadit a jak s nimi správně jezdit?

  • autem na hory
    11. listopadu 2024|Petr Pohůdka
    Autem na hory: Jak připravit vůz na cestu?

    Chystáte se autem na hory? Dovolená na horách vyžaduje pečlivou přípravu, a to i na samotnou cestu. Co s sebou na hory vzít, jak vypadá zimní výbava do auta a jaký typ pojištění si před cestou sjednat?

  • Přezutí pneumatik v servisu
    31. října 2024|Petr Pohůdka
    Zimní pneumatiky: Od kdy jsou povinné, na co si dát pozor a jak ovlivňují bezpečnost

    Od listopadu do března jsou na českých silnicích povinné zimní pneumatiky. Povinnost sice neplatí za všech okolností, ale pokud v zimě jezdíte pravidelně, zimní či alespoň celoroční pneumatiky by měly být samozřejmostí. Kdy přezout letní gumy a proč jsou zimní pneumatiky důležité?

  • rozbité čelné sklo na aute
    30. října 2024|Jana Březinová
    Prasklé čelní sklo: Kolik stojí oprava, výměna či pojištění?

    Rozbité čelní sklo patří u autopojištění k nejčastějším pojistným událostem. Přestože na vině je typicky jen malý kamínek, škody se v průměru pohybují přes 10 tisíc Kč. Jak se pojistit, abyste tuto částku neplatili z vlastní kapsy a jakým způsobem prasklé čelní sklo řešit?

  • 28. října 2024|Petr Pohůdka
    Reflexní vesta do auta: Kdy a kde vám nesmí chybět?

    Reflexní vesta byla po dlouhou dobu součástí povinné výbavy motorových vozidel. V roce 2018 došlo k novelizaci příslušné vyhlášky a výstražná vesta byla ze seznamu vyškrtnuta. Jak to s reflexní vestou v ČR aktuálně je? Musíte ji mít, či nikoliv?

  • ruka-muze-v-saku-predava-klice-od-auta
    24. října 2024|Jana Březinová
    Krok za krokem: Přepis vozidla na nového majitele

    Koupi auta dokončíte až ve chvíli, kdy na registru vozidel provedete změnu vlastníka. Kupující obdrží nové osvědčení o registraci – malý techničák, a tím se oficiálně stává novým majitelem vozidla. Jak přepis probíhá, kolik stojí a na co si dát pozor?